» » Microsoft'un EA'i satın alması Xbox için ne kadar olumlu olur?
12:04 Çarşamba 0 1 641
31-01-2018, 12:04
Xbox 1 641 0

Microsoft'un EA'i satın alması Xbox için ne kadar olumlu olur?

Geçtiğimiz gün Microsoft'un EA, Valve ve PUBG'yi satın alabileceğine dair pek çok haber okumuşsunuzdur. Polygon'un 30 Ocak 2018 tarihinde yayınladığı haberde Microsoft'un oyun endüstrisindeki büyük oyunculardan birini veya birkaçını alabileceğine dair söylentiler bulunuyor. Aslında bunlara söylenti demekten çok iddia demeyi tercih ederim ancak gelin sizlerle beraber oyun endüstrisine yön veren firmalardan bir veya birkaçını alabilecek olan Microsoft'un EA neler yapabileceğine bir bakalım.
Microsoft, büyük paralar harcayarak yatırım yapmaya ve yeni satım alımlar gerçekleştirmeye kapalı bir firma değil. Şirket, LinkedIn'i satın almak için 26.2 milyar dolar ödedi ve daha önceden de Minecraft'ı satın almak için 2.5 milyar dolar ile Mojang'ı satın aldı. Eğer dedikodular gerçekleşirse Microsoft, EA için muhtemelen 35 milyar dolar gibi bir ödeme gerçekleştirecek ve bu da bugüne kadar yapılmış en büyük satın almalardan birisi olacak. Microsoft için bu satın alma işleminin gerçekleştirilmesi finansal anlamda herhangi bir sorun teşkil etmiyor, hatta Xbox için bazı avantajları olabilir.

EA, 2017 yılı içerisinde oyuncular tarafından büyük tepkiler toplayacak hamleler gerçekleştirdi. Şirket, Star Wars Battlefront II için mikro ekonomik ödeme yönteminin oyunda bulunacağını belirtince neredeyse oyuncular tarafından taşlanma noktasına geldi. Disney'in CEO'su ise tartışmaları bastırmak için EA ile olan hoşnutsuzluğunu dile getirdi. Microsoft'un daha önce iki kez üst üste "Amerika'nın en kötü şirketi" seçilen EA'i satın alması, müşteri sadakati açısından kötü bir sonuç doğurabilir. Ancak firmanın elinde Xbox One X gibi dünyanın en güçlü konsolu var fakat buna özel içerik üretiminde bazı sıkıntılar yaşıyorlar.


EA, Amerika'nın en büyük oyun şirketlerinden birisi ve dünyada en çok spor oyunları satan firmadır. EA'in satın alımının ardından Microsoft'un eline FIFA, Dead Space, Battlefield, Titanfall, Dragon Age, Mass Effect, Madden NFL gibi çok satan francaiselar geçecek. Ayrıca firmanın 2013'te Disney ile gerçekleştirdiği ortaklık sonucu 2023'e kadar Star Wars'ı da elinde bulundurma hakkın olacak. Ancak bu oyunların tamamının Xbox One'a özel olarak çıkmasını beklemek tamamen hata olur. Microsoft, Mojang'ı satın aldıktan sonra Minecraft'ı çıkartabildiği her platformda yayınladı. Bu nedenle Titanfall ve Mass Effect gibi hikaye tabanlı oyunların Xbox tarafındaki açığı kapatmak için Xbox One'a özel olmasını beklemek hata olacaktır.

Ancak Xbox One konsollarda bulunan EA Access özelliği ile Xbox'ın geçtiğimiz sene sunduğu Game Pass özelliği birleşerek Xbox tüketicileri için daha dolu bir servis hayata geçebilir. EA Access nihayetinde Xbox One için sunulan özel bir abonelik hizmeti ve EA'a ait oyunlara bazı durumlarda erken erişim ve sınırsız erişim sunuyor. Oyunların Xbox platformuna özel olmasını beklemek hata olacaktır ancak Xbox konsolları için erken çıkış tarihi ihtimali pek uzak değil.

Bir yandan da EA'in satın alımının yalnızca franchise ile sınırlamamak gerekir. BioWare, DICE ve diğer oyun geliştiricileri ve onlara ait Frostbite ve Ignite Engine gibi oyun motorları da Microsoft'un eline geçmiş olacak. Eğer firma konsolu için özel oyun ürettirmek isterse bu motorları oyun stüdyolarına verebilir ve oyun geliştirme sürecini kısaltabilir.

Ayrıca satın almanın gerçekleşebilmesi için bazı hukuksal sorunlar da mevcut olabilir. Amerikan hukuku hakkında elbette donanımlı bilgilere sahip değilim ancak EA'in satılması için temel olarak rekabet kurulunun Microsoft'a onay vermesi gerekiyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Microsoft'un EA'i satın alması Xbox tarafında hareketliliğin başlangıcı olarak yorumlanabilir mi yoksa EA yine bildiğimiz EA olarak yoluna devam eder mi? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın!
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y