» » Microsoft, HoloLens 2.0'ın ayrıntılarını bir konferansta detaylandırdı
13:34 Pazartesi 0 779
24-07-2017, 13:34

Microsoft, HoloLens 2.0'ın ayrıntılarını bir konferansta detaylandırdı

Hepimiz Microsoft'un bir sonraki HoloLens modeli üzerinde çalıştığını biliyoruz, ancak şu ana kadar Microsoft resmi olarak bu konu hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı. Bugün Microsoft Research ekibi yaklaşmakta olan yeni HoloLens cihazı hakkında bazı bilgileri açıkladı.
Mevcut HoloLens verileri işlemek için önce buluta gönderiyor ve ona göre işlem yapıyordu. Ancak yeni nesil HoloLens'de bulunan yeni yapay zeka ile birlikte cihaz gördüğü her verileri analiz edebilecek. Bu yeni yapay zeka çipi HoloLens ekibi tarafından ihtiyaçlara göre özelleştirilebilecek. Cihazın yeni versiyonu buluta ihtiyaç duymadan el takibi ve ses tanıma özelliklerini kullanabiliyor olacak.

Yeni yapay zeka çipi başka bir üretici tarafından üretime geçirilecek ancak bu özel işlemci doğrudan Microsoft tarafından tasarlanıyor olacak. Cihazın dahili yapısını bozmayan bu yeni donanım ile beraber cihazın mobil kullanıma müsait yapısı da bozulmuyor.

 
Microsoft Research'den Doug Burger'ın yaptığı açıklamaya göre Microsoft yapay zeka işlemcileri geliştirmeyi ciddiye alıyor ve gelecekte bir numaralı yapay zeka bulut teknolojisine sahip olmayı hedefliyor. Cihaza yerleştirilen bu yeni işlemcinin de bu hedefe ulaşmaları doğrultusunda oluştuğunu bildirdi.

Microsoft HoloLens, pek çok veriyi saniyeler içerisinde işleme yeteneğine sahip olan Holographic Processing Unit (HPU) gibi özel bileşenlerden oluşuyor. İkinci jenerasyon HoloLens, Microsoft tarafından geçtiğimiz aylarda iptal edilmişti ve direkt olarak üçüncü jenerasyon cihaz üzerinde çalışılmaya başlandı. Yeni cihaz ilkine göre oldukça büyük iyileştirmeler içerecek gibi görünüyor. Alex Kipman'ın liderliğinde geliştirilen cihaz, kurumlar için oldukça büyük yenilikler ve kolaylıklar sağlıyor.

Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y