» » » Windows 10'da arkaplanda indirme bant genişliği hızını nasıl kontrol ederim?
20:16 Pazar 3 673
17-06-2018, 20:16

Windows 10'da arkaplanda indirme bant genişliği hızını nasıl kontrol ederim?

Bant genişliği, bilgisayarınızda indirilen bir dosyanın hangi öncelikle indirilmesini belirlemenize yardımcı oluyor. Bir indirme eylemine ne kadar fazla bant genişliği verirseniz o kadar çabuk inecektir, aynı durum tersi için de geçerlidir. Windows 10 Sonbahar Creators Güncellemesi ile beraber Microsoft Mağazası ve Windows Update gibi sisteme ait indirmelerin bant genişliğini ayarlayabilmeniz mümkün.
Eğer Windows güncellemelerini veya Mağaza güncellemelerini önemsiyorsanız bant genişliğini yükseltebilirsiniz, eğer bu güncellemeler sizin için pek bir anlam ifade etmiyorsa bant genişliğini kısarak güncellemelerin indirilme hızını azaltabilirsiniz.

Ayarlar uygulaması ile bant genişliğine ait ayarlara ulaşabilirsiniz. Eğer Windows güncellemeleri sizin için oldukça önemliyse, ayarları değiştirmekten mutlu olabilirsiniz.

Hatırlatmakta fayda var; Ayarlar uygulaması aracılığı ile Windows hesaplarına ait bant genişliği ayarlarını da düzenleyebilirsiniz.

Windows güncellemelerinin ne kadar bant genişliği alacağını belirleyin

 1. Ayarlar > Windows Update sayfasını açın.
 2. Güncelleştirme ve Güvenlik sayfasının altında bulunan Gelişmiş Seçeneklere tıklayın.
 3. Bu sayfada bulunan Teslim İyileştirmeye tıklayın.
 4. Teslim İyileştirme sayfasında bulunan Gelişmiş Seçeneklere tıklayın.
 5. Bu sayfada "Arka planda güncelleştirmeleri indirmek için kullanılan bant genişliğini sınırla" ve "ön planda güncelleştirmeleri indirmek için kullanılan bant genişliğini sınırla" seçeneklerini düzenleyebilirsiniz. Microsoft'un önerilen ayarları ise sırasıyla %45 ve %90'dır.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

3 Yorum
 1. MERT
  MERT
  17 Haziran 2018 21:34
  öncelikle haber ilgi çekiciydi. haberlerinizi takip ediyorum. benim üyelikle ilgili bir sorum var: siteye üye olmak için girdiğim ekranda mail adresinize aktivasyon gönderildi diyor. ama mailimde (spam de dahil) aktivasyon maili yok. bunu 2 kere denedim. çözebilecek olan varsa bilgi vermek istedim.
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   17 Haziran 2018 21:48
   Merhaba Mert,
   Geribildirimin için teşekkür ederiz. İletişim sayfasından gönderdiğin elektronik postaya konu ile ilgili açıklamayı gerçekleştirdik. Şu anda üyelik işlemlerini gerçekleştirdiğinde herhangi bir sorun yaşamayacağını umuyoruz. Keyifli okumalar. smile
   1. weltmeister x7
    weltmeister x7
    17 Haziran 2018 22:12
    teşekkürler. üye oldum. bu da giriş yaptıktan sonraki ilk haber yorumum olsun. hızlı geri dönüş için teşekkürler.