» » » Windows 10'da Steam oyunları nasıl yedeklenir ve geri yüklenir?
20:02 Pazar 0 574
17-06-2018, 20:02

Windows 10'da Steam oyunları nasıl yedeklenir ve geri yüklenir?

Steam, Valve Corporation tarafından geliştirilen en popüler dijital dağıtım platformlarından birisidir. Şirket, 2003 yılında Steam'i duyurdu ve o zamandan beri oyuncular için en iyi platformlardan birisi haline geldi.
Artık daha iyi bir internet bağlantımız olmasına rağmen, büyük boyutlara sahip oyunları indirmek her zaman acı bir deneyim olmuştur. Bir oyunu kaldırmaya veya cihazınızı tamamen değiştirmeye karar verdiğinizde, Steam bu sorunu çözmek için kolay bir yol buldu. Bu çözüm sayesinde dilediğiniz bir oyunun yedeğini alabilir ve tekrar indirmeden kolayca geri yükleyebilirsiniz.

Steam oyunlarınızı yedekleyin

 1. Steam'i açın ve yedeklemek istediğiniz oyuna sağ tıklayın ve Oyun Dosyalarını Yedekle seçeneğini seçin. Bunu yapmanın başka bir yolu üst barda yer alan Steam yazısına tıklayıp Oyunları Yedekle ve Geri Yükledir.
 2. İletişim kutusu içerisinden yedeklemek istediğiniz oyunu seçip İleriye tıklayın.
 3. Şimdi, yedeklemek istediğiniz yeri seçmeniz gerekiyor. Bu yedeği harici veya dahili bir sürücüye alabileceğinizi unutmayın.
 4. Bir sonraki ekranda, oyunun 640 MB (CD) veya 7,4 GB (DVD) büyüklüğünde eşit parçalarda yedeklenmesini isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Alternatif olarak, özel bir boyut da belirtebilirsiniz.
 5. Aynı ekranda, yedeklemenin dosya adını belirtmeniz gerekecektir.
 6. İleriye tıkladıktan sonra yedekleme işlemi başlatılacaktır. Bu işlem dosya boyutuna bağlı olarak zaman alabilir.
 7. Yedeklediğiniz oyunu, aşağıdaki adımları takip ederek bilgisayarınıza tekrar yükleyebilirsiniz.

Steam oyunlarınızı geri yükleyin

 1. Üst barda yer alan Steam'e tıklayın ve açılır menüden Oyunları Yedekle ve Geri Yükle'yi açın. Ardından iletişim kutusundan Yedeklemeyi geri yükle seçeneğini seçin.
 2. Şimdi bir sonraki ekranda yer alan göz at seçeneği ile yedekleme klasörünü seçin ve İleri deyin.
 3. Şimdi ise oyunu kurmak istediğiniz klasörü seçin, arından masaüstü simgesi ve menü kısayolu isteyip istemediğinizi belirtin.
 4. Bittiğinde İleri butonuna tıklayın ve geri yüklemeyi başlatın. Bu süreç oyunun büyüklüğüne bağlı olarak uzun sürebilir. Ayrıca Steam eş zamanlı olarak oyunun güncellemelerini indirip yükleyecektir.

Bu, Steam'in Yedekleme ve Geri Yükleme özelliğini kullanarak oyunlarınızı nasıl yedekleyip & geri yükleyeceğiniz hakkında bir rehberdi. Steam'in Yedekleme ve Geri Yükleme özelliği güvenilir olsa da olukça yavaş bir yapıya sahip ve normal kopyalama işlemine göre gerçekten daha fazla zaman almaktadır. Eğer daha hızlı bir şekilde yedek almak ve geri yükleme gerçekleştirmek isterseniz rehberimizin devamına da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Steam oyunlarınızı el ile yedekleyin

 1. Bu işlem için öncelikle Steam Installation klasörüne gitmemiz gerekiyor. Bu dizin Windows 10 için varsayılan olarak şöyledir: C:/Program Files (x86)/Steam/steamapps/common
 2. Klasörde tüm yüklü oyunlar listelenmiş olacaktır. Oyun klasörlerinin adlarının çoğu oyun ile aynı olacaktır ancak bazıları kısaltılmış olabilir.
 3. Yedeklemek veya kopyalamak istediğiniz oyunları seçip kopyalayın ve bunları yedek almak istediğiniz sürücüye yapıştırın.

İşte bu kadar, bu sayede oyunlarınızı başka bir sürücüye kolaylıkla yedekleyebilirsiniz. Kayıt dosyalarınızı da yedeklemek isterseniz Belgeler içerisinde yer alan oyun kayıt dosyalarını da yedeklemeyi unutmayın.

Steam oyunlarınızı el ile geri yükleyin

 1. İlk önce C:/Program Files (x86)/Steam/steamapps/common dizinine geri yüklemek istediğiniz oyunları yapıştırın.
 2. Bittiğinde, Steam'i açın ve oyunu Mağazadan yüklemeyi deneyin.
 3. Teknik olarak, Steam bu aşamada oyunu indirmeye başlayacaktır, ancak oyun dosyaları için bir kontrol gerçekleştirdiğinden dolayı dosyaların orada olduğunu fark edip yalnızca dosyaları doğrulayacaktır. Eğer yedeğiniz üstüne oyuna güncelleme geldiyse Steam bu güncellemeleri otomatik olarak indirip sisteminize kuracaktır.

Ayrıca, yükleme konumunun ve oyunu yapıştırdığınız yerin birbiri ile aynı olduğundan emin olun. Eğer bu konumlar tutmazsa oyun yeniden indirilecektir. Bu biraz zahmetli bir süreç ancak Steam'in kendi çözümüne göre oldukça hızlı. Oyunlarınızı yedeklerken mutlaka kayıtları da almayı unutmayın. Günümüzde bazı oyunlar Steam Cloud servisi aracılığı ile ilerlemelerinizi kaydediyor ancak unutmamak gerek; tüm oyunlar bu özelliğe sahip değil.

Umuyoruz ki bu rehber, oyunlarınızı yedeklemenize ve geri yüklemenize yardımcı olmuştur. Steam'de oyunları yedeklemek ve geri yüklemek için siz hangi yöntemi kullanıyorsunuz? Yorumlarda bize bahsedin.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y