» » » Windows 10 bilgisayarda çocuklar için ekran süresini nasıl kısıtlarım?
14:40 Pazartesi 2 560
11-06-2018, 14:40

Windows 10 bilgisayarda çocuklar için ekran süresini nasıl kısıtlarım?

Çocukların teknoloji ile harcadığı zamanı kısıtlamak gelişim süresi açısından ve kullanım&tüketim bağımlılığının önüne geçilmesi açısından oldukça önemlidir. Microsoft, ebeveynlerin çocuklarına ekran saatlerini ayarlayıp sınırlandırabilmelerini sağlar.  Böylece çocuklarınızın bilgisayar başında ne kadar vakit geçirdiğinizi kendinizin kontrol etmenize ihtiyacınız kalmaz. Bu özellik Windows 10 Aile Ayarlarının bir parçasıdır ve kullanımı oldukça kolaydır.
Bu işleme başlamadan önce aile ayarlarınızın düzgün olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Bu ayarları kontrol edebilmek için öncelikle Ayarlar > Hesaplar > Aile ve diğer kişiler sayfasını açın. Çocuğunuzun hesabının Aileniz seçenekleri altında göründüğünden emin olun. Eğer ayarların doğruluğundan eminseniz ekran süresi ayarının nasıl yapılacağına geçebiliriz.

Windows 10 bilgisayarda çocuklar için ekran süresini kısıtlama

 1. Aile ayarlarını çevrimiçi yönet bağlantısına tıklayın.
 2. İşlemleri gerçekleştirebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir (çocuğunuzun hesabı ile değil, kendi hesabınız ile). Giriş yaptıktan sonra gelen ekranın en üstünde Aile üyelerini Aileniz kısmında görebileceksiniz. Buradan Mağaza, Ekran süresi, İçerik kısıtlamaları ve Harcama ayarlarını görüntüleyebilirsiniz.
 3. Yer alan bağlantılardan Ekran süresine tıklayın.
 4. Ekran süresi penceresi açıldığında Xbox veya bilgisayar için olan seçenekleri göreceksiniz. Buradan cihaza özel olarak veya Basit bir ekran süresi olarak tüm cihazlar için geçerli süreyi ayarlayabilirsiniz.
 5. Bu seçeneklerden kendinize uygun olanı aktif ettiğinizde karşınıza bir tablo çıkacaktır. Çıkan tablonun İzin verilen saatler kısmının altında bulunan seçeneklerden güne özel kullanım süresi belirleyebilirsiniz. (Örneğin; Pazar günü için 2 saat)
 6. Eğer gün içerisinde yalnızca belirli saatler arasınca cihaz kullanımını gerçekleştirmek istiyorsanız saat çizelgesinde yer alan herhangi bir günün saatine tıklayın ve o gün için başlangıç ve bitiş saatlerini belirleyin. Unutmayın, gün içerisinde birden fazla kullanım aralığı belirleyebilirsiniz.

Bu seçeneklerin ardından çocuğunuz yalnızca sizin belirleyebildiğiniz saatlerde bilgisayarını veya Xbox konsolunu kullanabilir. Eğer bu saatlerin dışında kullanmak istiyorsa daha fazla süre talebinde bulunabilir. Bu talebi onaylamak için elektronik posta adresinize gelen e-postayı cevaplamanız yeterli olacaktır.

Ekran süresi ayarlarını değiştirmek için yine aynı sayfaya gidip saat aralıklarını veya kullanım süresini değiştirmeniz yeterli olacaktır.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

2 Yorum
 1. Ziyaretçi Kurban
  Ziyaretçi Kurban
  13 Haziran 2018 14:00
  Harika bir ozellikmiş. Bunun için mail'in makşnamızda microsoft hesabında açık olması mı gerekli ? Bu ozellikten Yeni haberim oldu. Teşekkurler. Aklıma şu grldi Windows mobil tarafında 8 ve 8.1 de çocuk odası vardı harikaydı ya. Mobil tarafında 10 ile kalktı. Ben o zamanlar çok kullandım buda onun daha da gelişmiş hali. Birde uygulama odası vardı onu hala anlamadım :) çocuk odasından ne farkı vardı acaba bi açıklayabilir misiniz yeri gelmişken?
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   18 Haziran 2018 12:23
   Evet, başta da belirtildiği gibi Windows 10 cihazınızda ilgili hesaplarla giriş yapılmış olması gerek. Tek cihazda iki hesabın olmasına gerek yok. Belirtilen şekilde hesapları bağlarsanız ekran süresini ayarlayabilirsiniz.

   Windows Phone'da bulunan Çocuk Odası özelliği bu özellikten çok daha farklı. Çocuğunuzun telefonda kullanmasını istemediğiniz uygulamaları girmesini engelleyen bir özellikti o. Ayarlardan yalnızca çocuğunuzun girmesini istediğiniz uygulamaları seçiyordunuz ve çocuk odası özelliğini açıp yalnızca o uygulamalara erişimini sağlıyordunuz.