» » » Windows 10'da klasik masaüstü programları için yüksek DPI ayarı nasıl yapılır?
08:41 Pazar 0 660
10-06-2018, 08:41

Windows 10'da klasik masaüstü programları için yüksek DPI ayarı nasıl yapılır?

Windows 10'un Evrensel Windows Uygulamalarını (UWP) yüksek DPI'a sahip ekranlarda kullanmak hoş bir deneyimdir. Uygulamadaki metinler net ve keskin, renkler ise olduğu gibi görünmektedir.
Diğer bir yandan eski uygulamaları kullanmak ise bazen beklenen kadar iyi bir sonuç vermiyor. Bazı uygulamalar bulanık gözükürken, bazılarında ölçeklendirme sorunu yaşayabilirsiniz. Eğer Windows 10'da yer alan bu ayarı aktif ederseniz, klasik Windows uygulamaları için ölçeklendirme sorununu büyük ölçüde giderebilirsiniz.

Windows 10'da masaüstü programlar için yüksek DPI ayarı yapımı

  1. Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Sistem'in içerisinde yer alan Monitör sekmesine gelin.
  3. Sekme içerisinde yer alan Gelişmiş ölçeklendirme ayarlarına tıklayın.
  4. Uygulamaların bulanık olmaması için Windows'un uygulamaları düzeltmeye çalışmasına izin ver seçeneğini aktif edin.

Spotify veya Adobe yazılımları gibi çoğu modern uygulama bu tür bir iyileştirmeye ihtiyaç duymazlar, ancak hala eski uygulamaları kullanmaya ihtiyaç duyan kullanıcılar için uygulamaların ekranda çok daha iyi gözükmesine neden oluyor.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y