» » » Intel Y Serisi ve U Serisi Ultrabook işlemcileri: Farkları ne?
10:01 Salı 0 813
19-12-2017, 10:01

Intel Y Serisi ve U Serisi Ultrabook işlemcileri: Farkları ne?

Intel'in Y Serisi ve U Serisi işlemcileri arasındaki farklar nelerdir?
Yeni bir Ultrabook alışverişine çıktığınızda Intel'in Kaby Lake serisi işlemcilerinin U Serisi veya Y Serisi seçeneklerinin ne kadar yaygın olduğunu fark etmişsinizdir. Ancak bu iki işlemci kesinlikle aynı performansa sahip değiller. Ancak tamamen farklı da denilemezler, bazı ortak noktaları da mevcut. Bu rehberimizi inceleyerek hangi modelin sizin için daha uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Intel Core i3, i5 ve i7: Hangi işlemci sizin için daha iyi?

Y Serisi ve U Serisi işlemcileri birbirinden ayıralım


Bir çok bilgisayar üreticisi, işlemciyi basitçe Intel Core i5 veya Intel Core i7 olarak listeleyecektir. Bu teknik olarak yanlış değil ancak yanında yer alan rakamlar da oldukça önemli ve sizin beklediğiniz performansı alamamanıza neden olabilir. Teknik özellikler belirtilirken işlemci modeli açık açık belirtilmediyse biraz detaylı araştırma yaparak tam modele ulaşmayı deneyin.

Örneğin bu iki işlemciye göz atalım;
  • Yedinci nesil "Kaby Lake" Intel Core i7-7Y75
  • Yedinci nesil "Kaby Lake" Intel Core i7-7500U

Bu iki modelin son kısımlarında bulunan farklılıkları gözlemlemişsinizdir. Y serisi modellerin adında mutlaka bir Y harfi bulunurken U serişi işlemcilerde de daima U harfi bulunmaktadır.

Ne aradığınız hakkında net bir fikriniz yoksa seçim sizin için oldukça zor olabilir. Eğer bir ultrabook aldıktan sonra işlemci performansından dolayı şikayet etmek istemiyorsanız makalenin devamına da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Y Serisi ve U Serisi işlemciler arasındaki performans farkı nedir?Hem U Serisi hem de Y Serisi işlemcilerde çok sayıda seçenek bulunmakta ancak anlamayı kolaylaştırmak için her birinden üç modeli ele alacağız. U Serisinden Core i7-7500U, Core i5-7200U ve Core i3-7100U ile Y Serisinden Core i7-7Y75, Core i5-7Y54 ve Core m3-7Y30 bizim göz atacağımız modeller olacak.

Bu işlemcilerin altısı da (aslında bu seride bulunan tüm işlemciler) dört çekirdekli ve dört thread desteğine sahip modeller. Core i3 U Serisi istisna olmak üzere hepsi Intel'in Turbo Boost teknolojisinden yararlanıyor ve hepsinde bir şekilde entegre Intel grafik yongası da bulunmakta.

Önce saat hızlarını karşılaştıralım.

İşlemci
Saat Hızı
Turbo Saat Hızı
Önbellek
Core m3-7Y30
1.00GHz
2.60GHz
4MB
Core i5-7Y54
1.20GHz
3.20GHz
4MB
Core i7-7Y75
1.30GHz
3.20GHz
4MB
Core i3-7100U
2.40GHz
Yok
3MB
Core i5-7200U
2.50GHz
3.10GHz
3MB
Core i7-7500U
2.70GHz
3.50GHz
4MB

Gördüğünüz gibi Y Serisi işlemcilerin standart saat hızları ciddi derecede daha düşüktür. Yalnızca Core i5'e sahip bir bilgisayar alırsanız performans bakımından ciddi bir fark yaşıyor olursunuz.

Turbo Boost sayesinde işlemciler hemen hemen eşitleniyorlar diyebiliriz, ancak Turbo Boost her zaman çalışmamaktadır. Performansın nasıl farklılaştığına dair daha iyi fikir edinebilmeniz için Geekbench 4 testlerinin sonuçlarına da bakalım.

İşlemci
Tek Çekirdek
Çift Çekirdek
Core m3-7Y30
3,069
5,810
Core i5-7Y54
3,729
6,810
Core i7-7Y75
3,652
7,058
Core i3-7100U
3,196
6,201
Core i5-7200U
3,804
7,508
Core i7-7500U
4,394
8,216

Bu sonuçlarda belki sizin testinizde biraz farklılık olabilir ancak çoğu durumda U serisi işlemciler günlük kullanımda daha iyi performans sunacaktır.

Y Serisi ve U Serisi işlemciler ne kadar ve ne tür RAM kullanabilir?


Bir Ultrabook satın  alırken şüphesiz ne kadar RAM'e ve ne tür bir RAM'e sahip olduğuna göz atmanız gerekecektir. En yeni DDR4 RAM'leri kullanmak istiyorsanız U Serisi bir işlemciye sahip olmanız gerekmektedir.

Y Serisi yalnızca 16GB'a kadar LPDDR3-1866 veya DDR3L-1600 RAM'i destekler. U Serisi, 32 GB'a kadar DDR3L-1600 veya DDR4-2133 RAM'i destekler.

Windows kullanıcıları için her yönüyle RAM satın alma rehberi

Windows 10 bilgisayarınızın gerçekten ne kadar RAM'e ihtiyacı var?

Y Serisi ve U Serisi işlemcilerin dahili grafik yongalarının özellikleri nelerdir?


Oyun için bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız her iki seriye sahip bir Ultrabook sizin tercihiniz olmamalı ancak U serisi işlemciler Intel HD Graphics 620 ile standart olarak gelirken Y Serisinde Intel HD Graphics 615 bulunuyor.

Performans farklı ise elbette bulunmakta. U Serisi işlemcilerde bulunan Intel HD Graphics 620, oyununuzun bazı ayarlarını yüksek ayarda da çalıştırabilecek güce sahip. Ancak genellikle orta ayarlarda oyun deneyimi yaşayacağınızı unutmayın. Üstün performans isteyenler için Intel Iris modelleri U Serisinde bulunmakta; eğer en güçlü dahili grafik yongasına sahip olmak istiyorsanız Iris modellerinden birini seçmeniz gerektiğini unutmayın.

Y Serisi ve U Serisi işlemciler arasındaki güç farkı nedir?


Y Serisi işlemcilerin bu kadar popüler olmasının başlıca nedenlerinden birisi, standart U Serisi işlemcilere kıyasla üçte biri oranında daha az güç tüketimi gerçekleştirmeleri. Eğer uzun pil ömrü sizin için önemliyse bunu kesinlikle göz ardı etmeyin.

Teknik açıdan bakmak gerekirse; Y Serisi işlemcilerin termal tasarım gücü (TDP), U Serisi işlemcilerde 15W'a kıyasla 4.5W'tır. Dizüstü bilgisayarlarda her iki işlemci serisi için de fansız seçenekler olmasına rağmen Y Serisinde daha az ısı ve daha uzun pil ömrü bulunduğu (aynı batarya değerlerinde) için tercih edilme oranı daha yüksektir.

Intel Y Serisi ve U Serisi işlemciler: Sonuç


Özetle, Y Serisi işlemciler daha az enerji tüketimi gösterirler, daha az ısınırlar, fazla grafik performansına sahip değillerdir ve genellikle U Serisi işlemcilerle aynı seviyede performans gösteremezler. Bu Y Serisinin mükemmel bir tercih olmadığını gösteriyor.

Eğer yakın zamanda bir ultrabook satın almayı düşünüyorsanız bu bilgileri kesinlikle unutmayın.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y