» » » Windows 10 Creators Güncellemesi: Şikayetler ve kullanıcı sorunları
17:33 Cumartesi 4 3 499
22-04-2017, 17:33

Windows 10 Creators Güncellemesi: Şikayetler ve kullanıcı sorunları

Windows 10 Creators Güncellemesi, kişisel bilgisayarınızdaki Windows 10 deneyimini başka bir seviyeye taşıyan bir güncelleme. Ancak bazı kullanıcılar için baş ağrısına da sebep olabiliyor.

Microsoft, daha önceden hazır olmasına rağmen Creators Güncellemesini 11 Nisan 2017'de kullanıcılara dağıtmaya başladı. Bu, Windows 10'un 2015'te yayınlanmasının ardından çıkan üçüncü büyük güncellemedir ve pek çok yeni özellikler getiriyor.

Bu güncelleme ile beraber sanal gerçeklik ve 3B, yeni oyun özellikleri, Microsoft Edge için yenilikler, Windows Defender Güvenlik Merkezi ve Ayarlar'da köklü değişiklikler gibi pek çok yeni özelliği kişisel bilgisayarınızda kullanabiliyorsunuz.

Microsoft bu sefer daha sorunsuz bir yükseltme deneyimi için dikkatli davranıyor. Creators Güncellemesinin tüm kullanıcılara yayılması, geçtiğimiz dönemde yayınlanan güncellemelere oranla çok daha yavaş bir şekilde ilerliyor. Güncelleme ilk önce test edilmiş cihazlar için yayınlandı ve daha sonra kademeli olarak diğer kullanıcılara ulaştırılmaya başlandı. Ancak bazı kullanıcılar Windows 10'un 1703 numaralı yapısında birtakım sorunlarla karşı karşıya kaldı.

Bu Windows 10 rehberimizde sizlere Creators Güncellemesi ile beraber oluşabilecek sorunların çözümünü anlatacağız.

Windows 10 Creators Güncellemesinde oluşan kullanıcı şikayetleri


Aşağıdaki listede yer alan maddelere tıklayarak ilgili şikayetlere ve kullanıcı sorunlarına kolayca ulaşabileceğinizi unutmayın.

Kurulum sorunları


Windows 10 Creators Güncellemesi ile ilgili en büyük şikayetlerden birisi ise kurulum ile ilgili. Az sayıda kullanıcı, güncellemeyi indirirken veya yükseltme işlemi sırasında sorunla karşılaştıklarını belirtiyorlar.

Bazı kullanıcılar ise güncellemenin ardından ayarların sıfırlandığını ve Microsoft Edge'in varsayılan tarayıcı olarak belirlendiğini belirtiyor. Birtakım kullanıcının ise yükseltmeden sonra Microsoft Office lisanslarının hiç yapılmamış gibi olduğu ve aktivasyon kodunu girdiklerinde hata mesajıyla karşılaştıklarını belirtiyorlar.

Bir diğer sorun ise depolama alanı. Bazı kullanıcılar sabit disklerinde güncelleme için belirtilen boş depolama alanının yeterli olduğu halde sistemin görmemesinden dolayı şikayetçiler.

Sürücü sorunları


Creators Güncellemesinin kurulumunu tamamladıktan sonra pek çok kullanıcı grafik sürücüsü ile ilgili sorun yaşamaktalar. Kullanıcılar, Creators Güncellemesine geçtikten sonra ekrandaki görüntünün gitme sorunu ile karşılaşabiliyorlar. Bazı kullanıcılarda ekranın tamamen gitmesi söz konusu olmasa da, ekrandaki ikonların titrediğini belirtiyorlar.

Birçok kullanıcı, grafik sürücülerini güncelledikten sonra bile tam ekran modunda oyun oynarken FPS ve takılma sorunları ile karşılaşıyorlar.

Bazı kullanıcılar bu sorunun çözümü olarak Oyun Modunu kapatmayı öneriyorlar. Ancak bu her kullanıcı için bir çözüm demek değil. Bu sorun donanımınızın ve sürücünüzün uyumluluğu ile ilgili olduğu için Oyun Modunu kapatmak bir çözüm olmayabilir. Sürücünüzün güncellemesini bekleyene kadar bir önceki sürüme dönmeniz sizin için en iyi çözüm olacaktır.

Özellik sorunları


Windows 10 Creators Güncellemesini yapan kullanıcıların bir kısmı Gece Işığı, Oyun Modu ve ses sorunlarından dolayı şikayetçiler.

Gece Işığı


Windows 10'un en yeni özelliklerinden birisi olan Gece Işığı, gece bilgisayar başında fazla vakit geçirenlerin uyku kalitesini arttırmak için ekranı daha sıcak renk tonlarına dönüştüren bir özelliktir. Ancak pek çok kullanıcı bu özelliğin gri renkler verdiğini ya da beklendiği gibi çalışmadığını belirtiyor.

 
Microsoft, bu sorunun Creators Güncellemesi ile ilgili olmadığını belirtiyor. Yani bu sorun büyük bir ihtimalle grafik sürücünüzden dolayı kaynaklanıyor. Grafik sürücünüz yükseltmeden sonra doğru bir şekilde çalışmıyor veya Windows 10'un yeni sürümü ile uyumlu olmadığından dolayı bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Ses


Creators Güncellemesinden sonra gelen şikayetler arasındaki en popülerlerden birisi ise ses sorunları. Netflix ve YouTube gibi platformlardan izlenen videolarda ses, görüntü ile senkronize şekilde gelmiyor veya kayıtta çizik varmış gibi geliyor.

Oyun


Creators Güncellemesinin, oyunlar için pek çok yeni özellik getirdi. Ancak Yıldönümü Güncellemesinde olduğu gibi Creators Güncellemesinde de oyuncular yükseltmenin ardından oyunların çalışmamasından şikayetçiler.

Bazı kullanıcılar Oyun Modu açıkken oyun içerisindeki sesli iletişimi kullandıklarında kare sayısında düşüş ve donmalar yaşadıklarını belirtiyorlar.

Bir diğer popüler sorun ise oyunu başlattıktan sonra hemen çökmesi ya da oyuna girdikten sonra sistem renklerinin sıfırlanması.

Sorunlu uygulamalar


Bazı kullanıcılar güncellemeyi yükledikten sonra yerleşik uygulamaların yüklü olmaması durumu ile karşılaşabiliyor. Özellikle Xbox ve Fotoğraflar uygulaması bunlardan en sık rastlananı

Performans sorunları


Pek çok kullanıcı güncellemenin daha iyi performans sunmasını beklese de, bazı kullanıcılar Creators Güncellemesinden sonra performans sorunları ile karşılaşabiliyor.

Güncellemeyi yükledikten sonra pencereleri hareket ettirirken küçük gecikmelerin yaşanması en çok şikayet edilen performans sorunlarından bir tanesi.

Pencerelerin hareket etmesinin yanı sıra açılma sürelerinde de performans kaybı söz konusu. Bazı kullanıcılar güncellemenin ardından bir pencereyi açmak için 10 saniye kadar beklediklerini belirtiyorlar. Bu durumu doğrulamak için de Yıldönümü Güncellemesi ve Creators Güncellemesi kurulu iken yaptığı benchmark sonuçlarını paylaşıyorlar. Creators Güncellemesinin ardından UserBenchmark sonuçlarında az da olsa düşüş olduğu bir gerçek.

Bazı kullanıcılar ise bilgisayarlarını uyku modundan çıkartırken birtakım sorunlarla karşılaşıyorlar. Uyku moduna aldıkları bilgisayarların uyanış süresi, bazen çok uzun sürebiliyor ve bu da kullanıcıların canını sıkan bir durum.

Bir diğer durum ise uyku modundan çıkartılan bilgisayarın ekranında herhangi bir simge görünmemesi. İmleç veya herhangi bir masaüstü öğesi bulundurmayan bu sorun şimdilik "gri ekran" sorunu olarak adlandırılıyor. Bu sorunun tek çözümü ise cihazı yeniden başlatmak. Bu da kaydedilmemiş verilerinizin silinmesine neden oluyor. Ayrıca bazı kullanıcılar grafik sürücüsü güncel olduğunda bile bu sorunla karşılaştıklarını belirtiyorlar.

 
Bazı kullanıcılar ise cihazlarını uyku moduna alıp uyandırdıktan sonra açık uygulamalarının kapandıklarını belirtiyorlar.

Tüm bunların haricinde bazı kullanıcılar ise Creators Güncellemesini yükledikten sonra kişisel bilgisayarlarındaki WiFi hızının inanılmaz derece yavaşladığını belirtiyorlar. Bu konuda indirme hızı en çok şikayet edilen nokta. Yükleme hızında herhangi bir sorun bulunmadığını da belirtiyorlar.

Bu durumda bağlantı sürücülerinizi en güncel sürüme yükseltmeyi deneyebilirsiniz ancak bu da bir çözüm olmayabilir.

Eksik özellikler


Windows 10 Creators Güncellemesini yükledikten sonra bazı kullanıcılar ise vaat edilen özelliklerin güncelleme ile verilmemesinden dolayı şikayetçiler.

Bu özelliklerden en çok bekleneni ise "Kişilerim" adlı özellikti. Kişilerim, insanlarla daha kolay iletişime geçmenizi sağlayan bir özellik. Ancak Windows 10 Creators Güncellemesine yetiştirilemedi. Aslında Microsoft bu özelliği Creators Güncellemesinde asla test edilmek üzere kullanıma sunmadı. Redstone 3 yapılarında ise şimdi gizli olsa da bazı özel yöntemlerle açıp test edebiliyorsunuz.

 
Microsoft, daha önce hiç bahsetmemesine rağmen Creators Güncellemesinin içerisine Groove Music Maker'ı yerleştirmişti. Bu yeni uygulama sayesinde ilave herhangi bir yazılıma ihtiyaç duymadan yeni parçalar oluşturabilecektiniz. Bu özellik de daha önceden kullanıcılara test edilmek üzere kullanıma sunulmadı.

 
Microsoft'un Creators Güncellemesinde vaat edip yayınlamadığı tüm özellikler bu kadar değil. Creators Güncellemesinden çıkartılmış 5 heyecan verici özelliğe göz atarak nelerin gelmediğini kolaylıkla görebilirsiniz.

Sonuç olarak


Creators Güncellemesini erken indirenlerdenseniz ilk günlerde birtakım sorunlar yaşayabilirsiniz. Ancak gördüğünüz üzere bu sorunlar herkeste meydana gelmiyor ya da günlük kullanımınızı olumsuz yönde etkilemiyor. Ayrıca Microsoft çok daha sorunsuz bir yükseltme sağlamak için önceki güncellemelere göre kademeli güncellemeyi çok daha yavaş ilerletiyor.

Eğer cihazınız henüz Windows Update üzerinden Creators Güncellemesini indirmeye başlamadıysa muhtemelen cihazınızda mevcut bir sorun oluşturabileceğindendir ya da hala çözülmesi gereken ufak sorunlar mevcuttur. Cihazınızda oluşabilecek potansiyel sorunlar giderildiğinde güncelleme sizin cihazınız için de indirilebilir durumda olacaktır. Eğer cihazınız şu anda Windows Update üzerinden Creators Güncellemesini indirebiliyorsa, biz de yükseltme yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Ancak unutmayın, güncellemeyi Windows Update'i beklemeye gerek kalmadan istediğiniz zaman Güncelleme Yardımcısı aracılığı ile indirmeye başlayabilirsiniz.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

4 Yorum
 1. Ziyaretçi Sabri
  Ziyaretçi Sabri
  22 Nisan 2017 18:04
  Microsoft edge'in performansı düşürmüş. en sevmediğim şey. performans sorunu cidden yaşanıyor. 
 2. asdasd
  asdasd
  27 Ocak 2018 02:46
  kesinlikle yüklenmemesi gereken bir güncelleme. tüm pc yi sıfırlayıp ayarlar dahil İngilizce yaptı masa üstündeki kayıtlı tüm çalışmalarım kaydettiğim sayfalar hepsi silindi.
 3. feridun türkoğlu
  feridun türkoğlu
  14 Aralık 2018 18:49
  cihazınızda mevcut bir sorun oluşturabileceğindendir diye yazmışsınız bu Türkçe yanlış bir söz kullanımı ve anlatım olmuş hemde gereksiz bir uzatma olmuş
  yalnızca cihazınızda bir sorun oluşturabileceğindendir demeniz yeterli olacaktır ayrıca internet ortamında Türkçe var yerine neden hep Arapça mevcut sözcüğü kullanılma eğilimi var anlamıyorum, üstelik bu sözcüğün kullanımı çoğunlukla yanlış oluyor, lütfen dilimizi bozmayalım ona sahip çıkalım.Dikkat! Dilimiz de her geçen gün Türkçe sözler azalıyor yakında karmakarışık toplama ve kişiliksiz anlaşılması zor bir dile sahip olacağız, bunu yabancılar bile söylüyor
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   14 Aralık 2018 22:00
   Feridun bey, Türkçeye olan hassasiyetiniz için gerçekten bir teşekkür borçluyuz size. Makalede yer alan ifadeler tahmin edeceğiniz üzere kasti olarak değil, alışkanlıklar üzerine tercih edilmiştir. Ancak daha sonraki yazılarımızda bu konu hakkında daha fazla özen göstereceğimizden emin olabilirsiniz. Değerli yorumunuz için çok teşekkürler tekrar.