» » » Windows 10 "özellik güncellemeleri" ile "kalite güncellemeleri" arasındaki farklar nelerdir?
10:09 Cumartesi 2 840
17-11-2018, 10:09

Windows 10 "özellik güncellemeleri" ile "kalite güncellemeleri" arasındaki farklar nelerdir?

Microsoft, Windows 10 için iki tür güncelleme sunmaktadır; "özellik güncellemeleri" ve "kalite güncellemeleri". Bu rehberimizde ikisi arasındaki farkları açıklıyoruz.
Windows 10 ile beraber Microsoft, "Hizmet olarak Windows" adlı yeni bir hizmet modeli tanıttı. Bu, her üç yılda bir yeni işletim sistemi sürümü yayınlanması yerine yeni özelliklerin entegrasyonunun hızlandırıldığı güncellemeler alacağınız anlamına gelen bir yapıdır. Günümüzde internet ile beraber cihazları güncel tutma süreci basitleştiği için yeni işletim sistemleri yerine mevcut işletim sistemine yeni özellikler eklemek daha mantıklıdır.

Bu yeni hizmet modelinin sonucu olarak ise Microsoft artık "özellik güncellemeleri" ve "kalite güncellemeleri" olmak üzere iki farklı türde güncelleme sistemine sahip oldu. Her ikisi de eşit derecede önemli olan bu güncellemeler kullanıcılara farklı şeyler sunmaktadır.

Bu Windows 10 rehberimizde, cihazınıza yüklediğiniz güncellemeleri daha iyi anlayabilmeniz için özellik ve kalite güncellemeleri arasındaki farklara bakacağız.

Windows 10 özellik güncellemeleri nelerdir?


Özellik güncellemeleri, ilkbahar ve sonbahar aylarında yılda iki kez (yaklaşık altı ayda bir) kullanıma sunulan Windows 10'un teknik olarak yeni sürümlerdir. Bunlar ayrıca "yarı yıllık" sürüm olarak da bilinir.


Yeni bir büyük güncelleme esnasında Microsoft, yeni sürümü hazırlamak için Windows Insider Programına katılan gönüllü kullanıcılardan gelen geribildirimleri ve sistem kayıtlarını kullanır. Güncellemelerin güvenilir olduğu kanıtlandıktan sonra, sürüm tüm kullanıcılara Windows Update üzerinden veya Güncelleme Yardımcısı aracı ile sunulur.

Bu güncellemelerin genel yapıları ağırlıklı olarak görsel iyileştirmeler, yeni özellikler, önemli değişiklikler ile beraber genel özellikleri ve güvenliği iyileştirmektir. Bununla birlikte önceki hizmet modelinden farklı olarak (örneğin Windows Vista veya Windows 7), özellik güncellemeleri uygulama uyumluluk sorunlarını azaltmaya ve kullanıcılar için öğrenme eğrisini azaltmaya yardımcı olan daha küçük bir değişiklik listesi içerir.

Ek olarak özellik güncellemeleri, kalite güncellemelerinden daha büyük boyuttadırlar. İndirme boyutu, 32-bit sürümü için 2GB'a veya 64-bit için 3GB'a yakın olabilir. Veya daha kapsamlı yeniliklerin bulunduğu bir güncellemelere bu rakamlar 32-bit için 3GB, 64-bit için 4GB'ı bulabilir.

Ancak Sonbahar Creators Güncellemesi ile beraber değişen Windows 10 güncelleme yapısı sayesinde yalnızca sistemde değiştirilen dosyalar iniyor ve bu da güncelleme paketinin boyutunu %35'e kadar küçültüyor.

Aslında bir özellik güncellemesini yüklerken, işletim sisteminin yeni bir sürümünü yüklediğinizi unutmayın. Bundan dolayı süreç esnasında Windows 10 tamamen yeniden yüklenmektedir. Bu tahmin edebileceğiniz üzere sürecin uzaması anlamına da geliyor. Ve unutmadan; bir özellik güncellemesi kurduğunuzda, kalite güncellemesinde yaşayabileceğiniz sorunlardan daha fazlası ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Gerekli olmamasına rağmen bir özellik güncellemesini yüklemeden önce cihazınızın tam yedeğini oluşturmanızı veya en azından sizin için önemli olan dosya veya klasörleri yedeklemenizi tavsiye ederiz.

Windows 10'un Pro sürümüne sahipseniz, özellik güncellemelerinin kurulumunu 18 aya kadar erteleyebilirsiniz. Eğer Windows 10 Enterprise veya Education sürümlerini kullanıyorsanız bu rakam 30 ayı bile bulabilir.

Bilgisayarınızın güncellemeleri almasını engelleyebilirsiniz de elbette. Ancak bu durum güvenlik açıklarına karşı bir tehdit oluşturduğu için kesinlikle önermiyoruz.

Windows 10 kalite güncellemeleri nelerdir?


Kalite güncellemeleri "toplu güncellemeler" veya "toplu kalite güncellemeleri" olarak da bilinen, her ay, ayın ikinci Salı günü (bu nedenden dolayı Salı güncellemeleri ya da Salı yamaları olarak da bilinir) her ay otomatik olarak Windows Update aracılığı ile yüklenmesi gereken zorunlu güncellemelerdir. Ancak zaman zaman takvim çizelgesinin dışında yayınlanan kalite güncellemeleri de bulunabiliyor.

Not: Windows Update üzerinde kalite güncellemeleri "Toplu güncelleştirme", "Güvenlik güncellemesi" veya "Windows 10 için güncelleştirme" olarak görünebilir. Ayrıca cihazınızda yüklü güncellemeleri her aman Ayarlar > Windows Update ve ardından Güncelleme geçmişini görüntüle seçeneğine tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.


Özellik güncellemelerinin aksine, kalite güncellemeleri görsel değişiklikler veya önemli geliştirmeler içermez. Bunun yerine, Windows 10'un geçerli sürümünde bulunan mevcut hataları ve güvenlik açıklarını kapatır.

Aynı zamanda her ay büyüklüğü de artar, toplu güncellemeler adından da anlaşılacağı üzere işletim sisteminin mevcut sürümüne ait tüm açıkları bünyesinde barındırmaktadır. Sonuç olarak, altı aylık dönem içerisinde yayınlanan toplu güncellemelerin boyutları düzenli olarak artış gösterir ancak eski kalite güncellemelerini cihazınıza kurduysanız yalnızca yeni paketteki dosyalar indirilir ve uygulanır.

Kalite güncellemeleri, özellik güncellemelerine kıyasla daha küçük paketlerdir ve cihazınıza indirilip kurulması çok daha kısa sürelerde gerçekleşir. Kalite güncellemelerinin kurulumu esnasında işletim sistemi baştan yüklenmez, yalnızca değişiklikler uygulanır. Bu da kalite güncellemeleri öncesinde bir yedek almanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Yine de her ihtimale karşı yedek almak kişisel verilerinizin güvenliği için iyi bir fikir olabilir.

Windows 10 Pro veya Windows 10 Home çalıştırıyorsanız kalite güncellemelerini 35 güne kadar erteleyebilirsiniz. Ancak bu güncellemeleri yalnızca bir kez erteleyebilirsiniz. Size tekrar erteleme imkanı sunulmadığı için güncelleme belirli bir süre içerisinde mutlaka kurulacaktır.

Toparlarken


Özellik ve kalite güncellemeleri "Hizmet olarak Windows" modeli için önemlidir. İşletim sisteminin tutarlılığını ve güvenliğini korurken bir yandan da sürekli yeni özellikler ile yenilenmesini sağlamaktadır.

Tabi bu teoride, Microsoft'un son zamanlarda kalite kontrolde yaşadığı sorunlarla hepimiz karşılaştık. Örneğin Windows 10 Ekim 2018 Güncellemesi yayınlandıktan sonra şirket silinen veriler nedeniyle özellik güncellemesini geri çekmek zorunda kaldı. Ayrıca son zamanlarda şirketin bazı HP cihazlarda mavi ekran sorunu ile boğuştuğunu da biliyoruz. Güncellemeler önemli ancak güncellemeler için kalite kontrolü daha da önemli bir konu.

Umarız bu rehberimizde özellik güncellemeleri ile kalite güncellemeleri arasındaki farkları sizlere yeterince detaylı olarak aktarabilmişizdir.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

2 Yorum
 1. Ziyaretçi Kurban
  Ziyaretçi Kurban
  17 Kasım 2018 10:51
  Tolga onca yazı yazmıştım güvenlik kodu yanlış diye hata verdi geri dön dediğimde yazı silinmişti buna bir çözüm yok mu? Kullandığım telefon Lumia 650. Yorum yazarken klavyede takılıyor zaman zaman. Klavye telefonla alakalı ama diğeri geri dön kısmı site ile alakalı herhalde. Windows 10 mobile'de 14323 iyiydi redstone 2 kısmı ama throudt gibi bir adı olan halkaya geçtik ondan sonra iki güncelleme geldi anası ağladı telefonun. Whatsapp görüntülü konuşma bitiyor tam tamına 2 dakika sonra benim kapattığım belli oluyor ekran ana sayfaya dönüyor. Lumia 640 XL daha iyiydi. Buna gelen son güncellemeyi almadı. Telefonlarda da satya nadelle ile birlikte kalite düşürme politikasına geçtiler. Kaldırıp atacam telefonunen sonunda bu hatalara dayanamıyorum artık. Bir arada şu telefon ilk çıktığı guncelleme ile son güncelleme aralarındaki farkı bir kaleme alsan. Eline sağlık bu bilgilendirme makalende harika.
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   17 Kasım 2018 11:29
   MSFThaber'de ücretsiz bir üyelik oluşturduğunuzda hesabınızla yorum yaparken güvenlik kodu ile karşılaşmazsınız. Sistemin altyapısı gereği maalesef yorumunuzu saklayarak işlem yapamıyoruz. İleride belki bu özellik üstüne düşünebilirim. Yorumunuz için üzgünüm ama yalnızca ücretsiz bir hesap oluşturarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Telefonlar dediğiniz gibi Nadella döneminde bitti ancak önümüzde daha güzel cihazlar var. Patentleri ve Microsoft takipçilerinin hazırladığı konseptleri takip ederken büyük keyif alıyorum. Cihaz çıksa da getirtsem diye sabırsızlanıyorum.