» » » Windows 10'da bulunan dosya sistemi hatası çözümü
19:17 Cuma 0 1 140
9-11-2018, 19:17

Windows 10'da bulunan dosya sistemi hatası çözümü

Eğer bilgisayarınızda dosya sistemi hata kodlarından birisini alıyorsanız bu makaleyi incelemenizi tavsiye ederiz. Makalede yer alan çözümlerle kişisel bilgisayarınızda bulunan dosya sistemi hatası sorununu giderebilirsiniz.
Bu hata nedeni ile dosya veya klasörlerinizi açamayacak, Windows Arama kutusu ve Başlat öğelerini çalıştıramayacaksınız. Bundan dolayı tüm işlevin Görev Yöneticisi üzerinden Komut İstemini açarak yapmamız gerekeceğini unutmayın.

Bu hata genellikle şu kodlara sahiptir: (-1073741819), (-1073741521), (-21471219196), (-2018374645), (-2018375670), (-2147219194), (-805305975), (-1073741515) ve (-1073741792).
 

Dosya sistemi hatasının çözümü

 1. CTRL+ALT+DELETE tuşlarını kullanarak Görev Yöneticisini açın.
 2. Üst menüden Dosya tıklayıp Yeni görev çalıştır seçeneğini seçin.
 3. Açılan penceredeki form alanına cmd yazın ve Bu görevi yönetici ayrıcalıklarıyla oluştur seçeneğini seçip Tamam butonuna tıklayın.
 4. Açılan pencerede chkdsk /f yazıp klavyenizde bulunan Enter tuşuna basın.
 5. Gerekli işlemler tamamlanınca size Y/N seçeneği sorulacaktır. yazıp klavyenizde bulunan Enter tuşuna basın.
 6. Sürecin tamamlanması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Bunun için yine Komut İstemcisine shutdown /r yazıp klavyenizde bulunan Enter tuşuna basın.

Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında çalış süresi boyunca diskiniz denetlenecek ve hatalardan onarılacaktır. Windows oturumunuzu açtığınızda ise sorunun giderildiğini göreceksiniz.

Sorun giderilmedi mi? Aşağıdaki adımları giderin

Alternatif yöntem ile dosya sistemi hatasını giderin


 1. CTRL+ALT+DELETE tuşlarını kullanarak Görev Yöneticisini açın.
 2. Üst menüden Dosya tıklayıp Yeni görev çalıştır seçeneğini seçin.
 3. Açılan penceredeki form alanına cmd yazın ve Bu görevi yönetici ayrıcalıklarıyla oluştur seçeneğini seçip Tamam butonuna tıklayın.
 4. Açılan pencerede sfc /scannow yazıp klavyenizde bulunan Enter tuşuna basın.
 5. Sürecin tamamlanması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Bunun için yine Komut İstemcisine shutdown /r yazıp klavyenizde bulunan Enter tuşuna basın.

Artık dosya sistemi hatasını gidermiş bulunuyorsunuz. Hata tekrarlanırsa MSFThaber'in Windows 10 cihazlar için hazırladığı Yardım & Nasıl Yapılır? sayfasına göz atarak çözüme kavuşabileceğinizi unutmayın.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y