» » » Windows 10 Ekim 2018 Salı Güncellemesinin ardından alınan Mavi Ekran hatası nasıl düzeltilir?
18:06 Cuma 0 1 010
12-10-2018, 18:06

Windows 10 Ekim 2018 Salı Güncellemesinin ardından alınan Mavi Ekran hatası nasıl düzeltilir?

HP markalı cihazlar, Windows 10 Ekim 2018 Güncellemesi için yayınlanan Salı düzeltme paketini yükledikten sonra Mavi Ekran hatası almaya başladılar. Peki bu sorun nasıl çözülür? Gelin birlikte bakalım.
Microsoft, bugünlerde güncellemelerle ilgili ciddi problemlerle karşı karşıya.

Windows 10 Ekim 2018 Güncellemesinin yayınlanmasının ardından kısa bir süre sonra kullanıcılar, bilgisayarlarından bazı dosyaların silindiğinden dolayı şikayet etmeye başladılar. Bu da şirketin güncellemeyi geri çekmesine neden oldu. Yazılım devi, veri silinmesine neden olan hatayı düzelttikten sonra yayınladığı KB4464330 güncelleme ile cihazlarda mavi ekran alınmasına neden olan bir hatayı da beraberinde getirdi.

Resmi Microsoft forumlarında ve diğer platformlarda bazı HP cihazların son toplu güncellemeyi edindikten sonra WDF_Violation hatasıyla karşılaştığı ortaya çıktı. Bu sorun yalnızca Ekim 2018 Güncellemesini alan cihazlarda değil aynı zamanda Nisan 2018 Güncellemesini alan bilgisayarlarda da gerçekleşebiliyor.

Microsoft Forumlarında yetkili olan Mikael Sillman, güncellemenin geçici olarak durdurulduğunu açıkladı ancak hatayı alıyorsanız nasıl üstesinden geleceğinizi açıklayacağız.

Bu rehberde Windows 10 Ekim Yamasını yükledikten sonra BSOD çökmelerini çözmek üzere size adım adım yol göstereceğiz.

Windows 10 Ekim 2018 Salı Güncellemesinin yükledikten sonra BSOD hataları nasıl giderilir?


Windows 10'da KB4464330 veya KB4462919 numaralı güncelleştirmeyi yükledikten sonra VDF_Violation hatası sorununu gidermek için aşağıdaki adımları takip edin:

Uyarı: Bu resmi bir çözüm yolu değildir, ancak birçok kullanıcının HP markalı bilgisayarlarındaki Mavi Ekran sorununu çözdüğü görülmüştür. Bu talimatları uygulamanın kendi sorumluluğunuzda gerçekleştiğini unutmayın.

 1. Bilgisayarınızı çalıştırın.

  İpucu: Cihazınız mavi ekran ile karşılaştığında Gelişmiş Başlangıç ile çalışıyor olacaktır. Ancak Gelişmiş Başlangıç ekranı ile karşılaşmadıysanız Windows logosu belirdiğinde güç düğmesine bilgisayarınız kapanana kadar basılı tutun. Bu işlemi üç kez tekrarladığınızda Gelişmiş Başlangıç ekranına yönlendirilmiş olacaksınız.
 2. Gelişmiş Başlangıç butonuna tıklayın.
 3. Sorun Giderme butonuna tıklayın.
 4. Gelişmiş Seçenekler'e tıklayın.
 5. Komut İstemi butonuna tıklayın.
 6. Aşağıdaki komutu yazın ve enter tuşuna basın.

  cd C:\Windows\System32\drivers
 7. Aşağıdaki komutu yazın ve enter tuşuna basın.

  ren HpqKbFiltr.sys
  HpqKbFiltr.sys.old
 8. Aşağıdaki komutu yazın ve enter tuşuna basın.

  exit

Bu adımları tamamladıktan sonra, HP bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Hatırlatma
MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y