» » » Windows 10 özellik güncellemelerini nasıl ertelerim?
13:19 Pazar 0 1 400
12-08-2018, 13:19

Windows 10 özellik güncellemelerini nasıl ertelerim?

Windows 10, yılda iki defa büyük güncelleme almaktadır. Bu güncellemelerle beraber işletim sistemine yeni özellikler eklenir ve mevcut özelliklerde optimizasyonlar yapılır. Ancak henüz yeni güncellemeye geçmeye kendinizi hazır hissetmiyorsanız ertelemeniz için birkaç yöntemi sizler için hazırladık.
Windows 10 için yılda yayınlanan iki büyük güncellemeye geçiş her zaman sıkıntısız olmaz. Bugünlerde Microsoft sunucuları çok daha yoğun olur ve milyonlarca cihaz yeni özellik güncelleştirmesini indirmeye çalışır.

Güncelleme ilk etapta daha önceden Insiderlar tarafından test edilmiş ve sorun olmadığı belirtilmiş cihazlara yavaş yavaş dağıtılarak tüm bilgisayarlara ulaşmayı sürdürür. Güncellemenin herkese aynı anda sunulmaması hem sunucu yükünü hafifletmek, hem de beklenmedik hataların düzeltilmesine olanak sağlamaktadır. Eğer özellik güncellemelerine geçmek için kendinizi hazır hissetmiyorsanız, ertelemenin birkaç yolu bulunmaktadır.

Bu Windows 10 rehberinde Windows 10 Pro ve Windows 10 Ev çalıştıran cihazınızda özellik güncellemelerini ertelemek için üç farklı yol göstereceğiz. Tüm bunlar, hataların düzeltilmesini beklemek için güvenli yollardır.

Windows 10 özellik güncellemelerini nasıl ertelerim?


Eğer Windows'un bir sonraki sürümü henüz indirilmediyse, indirilmesini engelleyebilirsiniz. Ayarlar uygulamasında bulunan seçenekleri kullanarak güncellemenin indirilmesini ertelemek mümkün.

Güncellemeleri durdurma


Özellik güncellemesi cihazınıza henüz indirilmemişse aşağıda bulunan adımları takip ederek indirilmesini engelleyin:
 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Güncelleştirme ve güvenlik sayfasını görüntüleyin.
 3. Gelişmiş seçenekler bağlantısına tıkayın.
 4. Güncelleştirmeleri Duraklat özelliğini aktif hale getirin.

Bu işlemi tamamladıktan sonra özellik güncelleştirmesinin yüklenmesi için 35 güne kadar rahatsız edilmeyeceksiniz.

Yüklemeyi erteleme


Yeni özellik sürümü hali hazırda indirilmişse, aşağıdaki adımları kullanarak kurulumu daha sonraya erteleyebilirsiniz.
 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Güncelleştirme ve güvenlik sayfasını görüntüleyin.
 3. Windows Update seçeneğini seçin.
 4. Güncelleştirme ayarları altında bulunan Yeniden başlatma seçenekleri bağlantısına tıklayın.
 5. Sayfada bulunan ayarı aktif edin.
 6. Yükseltmenin gerçekleşmesini istediğiniz tarihi ve saati girin (bulunduğunuz günden en fazla 7 gün sonrasına erteleyebilir).

Eğer gün içerisinde Windows'un bir sonraki sürümünü kurmayı planlıyorsanız ancak istediğiniz zaman aralığında kurulum yapmasını istiyorsanız Etkin saatler seçeneğini düzenlemeniz gerekmektedir. Ayarları uyguladığınız andan itibaren yeni özellik güncelleştirmesi sizin belirttiğiniz saatler arasında kurulum yapar.

Windows 10 özellik güncelleştirmesi kurulumu nasıl ertelenir?


Cihazınız Windows 10 Pro veya Enterprise sürümüne sahipse, özellik güncelleştirmelerini birkaç ay ertelemeniz de mümkün. Windows 10 Pro cihazınızda güncelleştirmeleri ertelemeniz için aşağıdaki ayarları yapmanız yeterli:
 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Güncelleştirme ve güvenlik sayfasını görüntüleyin.
 3. Güncelleştirme ayarları altında bulunan Gelişmiş seçenekler bağlantısına tıklayın.
 4. "Güncelleştirmelerin ne zaman yükleneceğini seç" altında, güncellemenin kurulumunu geiçtirmek istediğiniz düzeyi seçin:
  1. Yıllık kanal (Hedeflenmiş): Eğer bu seçeneği seçerseniz, güncelleştirme bir yıl içerisinde kurulur.
  2. Yarı yıllık kanal: Eğer bu seçeneği seçerseniz güncelleştirmenin kurumlar tarafından kullanılması uygun buluğunda güncelleştirme cihazınıza kurulmaya başlar. Genellikle bu işlem, güncelleme yayınlandıktan dört ay ile bir yıl arasında değişmektedir.
 5. Hemen altında bulunan seçenekten erteleyeceğiniz gün miktarını seçin.

Adımları tamamladıktan sonra, Windows 10 için yeni özellik güncelleştirmesi belirttiğiniz tarih gelinceye kadar yüklenmez. Bununla birlikte hangi seçeneği seçerseniz seçin, bilgisayarınız güvenlik açıklarına karşı korunmak için toplu güncellemeleri almaya devam edecektir.

Yüklemeyi engelleme


Windows 10 Ev, diğer Windows 10 sürümlerine kıyasla çok daha kısıtlı yapılandırma ayarlarına sahiptir. Eğer bu sürüme sahipseniz özellik güncelleştirmelerini ertelemek için Ayarlar uygulamasında herhangi bir seçenek bulamazsınız. Ancak sınırlı bir bağlantıya sahipmiş gibi davranarak güncellemeyi geçici olarak engelleyebilirsiniz.

Sınırlı bağlantı ayarlarını yaparak Windows 10'un internet kullanımını sınırlayabilirsiniz. Bu özellik sayesinde Windows 10'un arkaplanda yaptırdığı indirmelerin hızını limitleyerek büyük bir zaman kazanmanız söz konusu.

Güncellemeleri ertelemek her zaman potansiyel güvenlik riski elde etmek anlamına geldiğinden ertelemenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz, ancak Windows 10 Ev kullanıyorsanız ve güncellemeleri gerçekten ertelemek istiyorsanız neredeyse hiç risk almadan güncellemeleri erteleyebilirsiniz.

Wi-Fi için bağlantı ayarlarını yapılandırın


Windows 10'da tarifeli bağlantı ayarlarını Wi-Fi ağı için aşağıdaki gibi yapabilirsiniz:
 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Ağ ve internet sayfasını görüntüleyin.
 3. Wi-Fi sekmesini açın.
 4. İnternete bağlanmak için kullandığınız ağın üstüne tıklayın.
 5. Tarifeli bağlantı seçeneğini aktif hale getirin.

Ethernet için tarifeli bağlantı ayarları


Windows 10'da tarifeli bağlantı ayarlarını Ethernet ağı için aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.
 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Ağ ve internet sayfasını görüntüleyin.
 3. Ethernet sekmesini açın.
 4. İnternete bağlanmak için kullandığınız ağın üstüne tıklayın.
 5. Tarifeli bağlantı seçeneğini aktif hale getirin.

Adımları tamamladıktan sonra artık özellik güncelleştirmeleri bilgisayarınıza indirilmeyecek. Ancak Windows 10'da ciddi bir sorunu gidermek için yayınlanan güncellemelerin indirilmesini engelleyemezsiniz.

Tarifeli bağlantı sonucu Microsoft Mağazasından uygulamalar da artık otomatik olarak güncellenmeyecektir. Başlat menüsünde yer alan canlı kutucuklarda yer alan bilgiler de çalışmayı durdurabilir. Bunların haricinde OneDrive'da bulunan çevrimdışı dosyaları otomatik olarak senkronize etme özelliği de devredışı kalacaktır.

Herhangi bir zamanda güncellemelerin kurulumunu normale çevirmek için aynı adımları takip edebilirsiniz ancak beşinci adımdaki Tarifeli bağlantı seçeneğini kapattığınızdan emin olun.

Tarifeli ağ bağlantısını kullanırken güvenlik ve hata düzetmelerine ait güncellemeleri Windows 10 destek sayfasından takip edebilirsiniz ve elle kurulum gerçekleştirebilirsiniz.

Toparlarken


Bu rehberde, bilgisayarınızda Windows 10 özellik güncelleştirmelerinin geciktirmek için çeşitli yöntemler yer almaktadır. Bu rehberde yer alan adımlar kesinlikle özellik güncelleştirmeleri tamamen iptal etmenizi sağlamayacaktır.

Güncellemeler, bilgisayarınızın sağlığını korumak, verilerinizi güvende tutmak ve sizi daha üretken hale getirecek yeni özelliklerden yararlandırma konusunda oldukça önemlidirler. Ancak ilk günlerde deneyiminizin olumsuz yönde etkileneceğini düşünüyorsanız yeni sürüme geçmeyi bir süre erteleyebilirsiniz.

Bu, adımların hepsi Microsoft tarafından bilinen ve resmi olarak kullanıcılara sunulan adımlardır. Firma zaten tüm kullanıcıları hemen en yeni sürüme geçirmek gibi bir politika izlememektedir. Bunun yerine güncellemeler kademeli olarak birkaç ay içerisinde kullanıcılara dağıtılır.

Windows 10'un yeni sürümüne geçişi ertelemenin bilgisayarınıza herhangi bir güvenlik zafiyeti oluşturmayacağını da belirtmek gerekiyor. Ancak kimi önemli güncellemeleri erkenden yapmak güvenlik açısından faydalı da olabilir.

Genellik Windows 10'un yeni sürümleri en az 18 ay boyunca desteklenmektedir ve kullandığınız sürüm desteklenmeye devam ediyorsa güvenlik açıklarının yamalanması ile beraber uyumluluk ve performans sorunlarını gidermeye yönelik toplu güncellemeleri almaya devam eder.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y