» » » Windows 10'da Windows Defender kalıcı olarak nasıl devredışı bırakılır?
16:02 Perşembe 0 2 840
2-08-2018, 16:02

Windows 10'da Windows Defender kalıcı olarak nasıl devredışı bırakılır?

Windows Defender'ı devredışı bırakmak için kalıcı bir çözüm arıyorsanız hazırladığımız rehberdeki adımları takip ederek çözüm bulabilirsiniz.
Windows Defender Antivirüs, cihazınızı ve kişisel verilerinizi virüslere, fidye yazılımlara, casus yazılımlara ve diğer güvenlik tehditlerine karşı korumak amacıyla Windows 10'da önyüklü olarak gelmektedir.

Her ne kadar güçlü bir gerçek zamanlı koruma hizmeti sunsa da veya üçüncü parti bir güvenlik yazılımını fark ettiğinde kendini devredışı bıraksa da Windows Defender'ı eski sürümlerde olduğu gibi tamamen devredışı bırakmanın varsayılan ayarlarla bir yolu yoktur.

Ancak rehberimizde bulunan adımları takip ederek siz de Windows Defender'ı kalıcı olarak devredışı bırakabilirsiniz.

Yerel Grup İlkesini kullanarak Windows Defender'ı devredışı bırakın


Windows 10 Pro, Enterprise veya Education sürümlerinden birine sahipseniz, bilgisayarınızda aşağıdaki adımları takip ederek Windows Defender Antivirüs programını devredışı bırakabilirsiniz.
 1. Windows tuşu + R klavye kısayolunu kullanarak Çalıştır'ı açın.
 2. gpedit.msc yazın ve Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini açmak için Tamam'a tıklayın.
 3. Aşağıdaki adımları takip edin:
  Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Windows Defender Antivirus
 4. Sağ tarafta yer alan Windows Defender Antivirüs ilkesini kapata çift tıklayın.
 5. Açılan pencereden seçeneği Etkin olarak değiştirin.
 6. Uygula butonuna bastıktan sonra Tamam butonuna basın.
Adımları gerçekleştirdikten sonra değişikliklerin geçerli olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Güvenlik simgesinin görev çubuğunda hala durduğunu görebilirsiniz ancak endişe etmeyin, burada yer alan simge Windows Defender Güvenlik Merkezi adlı uygulamaya aittir.

Eğer Windows Defender'ı tekrar aktif etmek isterseniz yukarıdaki adımları tekrar takip edebilirsiniz. Yalnızca beşinci adımda bulunan adıma dikkat etmeniz gerekmektedir. Beşinci adımdaki seçeneği Devredışı olarak seçip bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Windows Defender devreye girmiş olacaktır.

Kayıt Defterini kullanarak Windows Defender'ı devredışı bırakın


Windows 10 Ev sürümünü kullanan kullanıcılar Yerel Grup İlkesi bölümüne erişim yetkisine sahip değildirler. Ancak aşağıdaki adımları takip ederek Windows Defender'ı kalıcı olarak kaldırabilmeniz mümkün.

Uyarı! Kayıt Defterlerini düzenlemenin riskli olduğunu ve adımları doğru şekilde gerçekleştirmediğiniz halde geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabileceğini unutmayın. Devam etmeden önce mutlaka bilgisayarınızın yedeğini alın.
 1. Windows tuşu + R klavye kısayolunu kullanarak Çalıştır'ı açın.
 2. Regedit yazın ve Kayıt Defterini açmak için Tamam'a tıklayın.
 3. Aşağıdaki yolu bulun:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender
  İpucu: Artık yeni Kayıt Defterinde üst tarafta bulunan adres satırını kullanarak kolayca dizine gidebilirsiniz.
 4. Eğer DisableAntiSpyware DWORD'ü görmüyorsanız Windows Defender klasörüne sağ tıklayıp Yeni seçeneklerinden DWORD (32-bit) seçeneğini seçin.
 5. DisableAntiSpyware yazıp Tamam'a tıklayın.
 6. Yeni oluşturduğunuz DWORD'e çift tıklayın ve 0 yazan değeri 1 yapın.
 7. Tamam'a tıkayın.

Adımları tamamladıktan sonra ayarların geçerli olması için kişisel bilgisayarınızı yeniden başlatmayı unutmayın.

Windows Defender'ı tekrar aktif etmek istiyorsanız aynı adımları takip edebilirsiniz ancak altıncı adımdaki 1 değerini 0 yapmayı unutmayın veya bunun yerine DisableAntispyware adlı DWORD'ü de silebilirsiniz.

Güvenlik Merkezi uygulamasını kullanarak Windows Defender'ı devredışı bırakın


Geçici olarak Windows Defender'ı devredışı bırakmak istiyorsanız uygulama içerisinden bunu gerçekleştirmeniz mümkün. Yalnızca aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.
 1. Windows Defender Güvenlik Merkezi'ni açın.
 2. Virüs ve tehdit koruması sayfasını görüntüleyin.
 3. Virüs ve tehdit koruması ayarlarına tıklayın.
 4. Gerçek zamanlı korumadevredışı bırakın.

Adımları tamamladıktan sonra Windows 10 gerçek zamanlı koruma devredışı kalmış olacaktır. Ancak bı yalnızca geçici bir süreliğine geçerlidir. İşletim sistemi gerekli gördüğünde bu ayarı tekrar aktif hale getirecektir.

Toparlarken


Windows 10'da Windows Defender'ı devredışı bırakmak için birden fazla yöntem söyledik ancak bilgisayarınızın kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmasız kalmasını önermiyoruz.

Eğer üçüncü parti bir güvenlik yazılımı kurmak için Windows Defender'ı devredışı bırakmak istiyorsanız bunu yapmanıza gerek yok, çünkü yazılım başka bir yazılımı fark ettiğinde otomatik olarak kapatıyor.

Eğer bir güvenlik yazılımına ihtiyacınız varsa aşağıdaki makalelere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Windows 10 için en iyi antivirüs yazılımları

Windows 10 için en iyi ücretsiz antivirüs yazılımları
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y