» » » Windows Defender Güvenlik Merkezi hakkında bilmeniz gereken her şey
00:40 Cumartesi 2 2 012
13-01-2018, 00:40

Windows Defender Güvenlik Merkezi hakkında bilmeniz gereken her şey

Creators Güncellemesi ile beraber hayatımıza giren Windows Defender Güvenlik Merkezi, güvenlik ayalarınızı denetlemeyi kolaylaştıran yeni bir uygulamadır.
Windows 10, kötü yazılımlara, kötü kodlara ve korsanlara karşı koruma sağlamak için Windows 10 Creators Güncellemesi ile beraber yeni Windows Defender Güvenlik Merkezini kullanıma sundu. Bu uygulama ile cihazınızın durumuna genel bir bakış atabilir, cihazınızı kötü amaçlı yazılımlardan ve bilgisayar korsanlarından koruyabilirsiniz. Üstelik Windows Defender Güvenlik Merkezi, diğer antivirüs yazılımları gibi kişisel bilgisayarınızın performansını olumsuz yönde etkilemez.

Windows Defender Güvenlik Merkezi, Windows 10'un zaten bir parçasıydı ancak Creators Güncellemesi ile beraber bir uygulamaya sahip oldu ve bu uygulama içerisinden bazı ayarlara kolayca erişmenize olanak sağladı.

Windows Defender Güvenlik Merkezi


Yeni uygulamaya erişmek için Başlat menüsünü açtıktan sonra Windows Defender Güvenlik Merkezi yazmanız yeterli olacaktır. Uygulamayı açtıktan sonra uygulama içerisinde yer alan çeşitli menülere kolayca ulaşabilirsiniz.

Giriş


Giriş, Windows Defender Antivirüs tarama bilgileri, güvenlik duvarı ve sistem sağlığına dair bir dizi özete ulaşabileceğiniz ana ekrandır.


Bu sayfada, cihazınızın güvenliğini sağlamak için herhangi bir işlem yapmanıza gerek olup olmadığını kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Eğer müdahale etmeniz gerekiyorsa, konu ile ilgili butona tıklayıp hızlı bir tarama veya temizleme işlemi başlatabilirsiniz.

Virüs ve tehdit koruması


Virüs ve tehdit koruması bölümü, antivirüs ayarlarınızı kontrol edebileceğiniz yerdir. Windows 10'da bulunan yerleşik Windows Defender Antivirus'ü kullanıyorsanız, tarama geçmişi bilgilerini bu sayfadan görüntüleyebilir, hızlı veya gelişmiş tarama başlatabilir, ayarları değiştirebilir ve yeni güncellemeleri kontrol edebilirsiniz.


Tarama geçmişi sayfasından karantinaya alınmış öğeleri, izin verilen tehditleri ve son tarama ile ilgili bilgiler de dahil olmak üzere geçerli tehditlere genel bir bakış atabilirsiniz.


Ayrıca, Hızlı tarama düğmesine tıklayabilir veya tam ve özel tarama yapmak için Gelişmiş taramalara tıklayarak diğer seçenekleri kullanabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda ciddi bir tehlike bulunduğunu düşünüyorsanız Windows Defender Çevrimdışı Taramayı kullanarak daha derin bir tarama yapabilirsiniz.


Virüs ve tehdit korumaları sayfasında, gerçek zamanlı koruma ve denetimli klasör erişimi gibi ayarları da bulabilirsiniz. Bu ayarlar, Ayalar uygulamasını kullanarak gerçekleştirdiğiniz ayarlara oldukça benzerdir.


Eğer üçüncü parti bir virüsten korunma yazılımı kullanıyorsanız bu sayfada bulunan sınırlı seçenekleri kullanabilirsiniz.

Cihaz performansı ve sağlığı


Cihaz performansı ve sağlığı bölümü, Windows Update, depolama kapasitesi, aygıt sürücüleri ve pil ömrü durumu raporları da dahil olmak üzere aygıtınızın sağlık raporunu size sunar.


Windows Defender Güvenlik Merkezi uygulamasında belki de bulunan en iyi özelliklerden birisi olan, Windows 10'u en yeni güncelleştirmeler kurulu halde yeniden kurmanıza izin veren Yeni başlangıç özelliğidir (Bu özellik Yıldönümü Güncellemesi ile tanıtılan "Windows'u yenile" özelliğinin yerine gelmiştir).

Yeni başlangıç, Windows 10'un güncel halini kurmakla kalmaz, kişisel dosyalarınızı ve bazı sistem ayarlarını da korur. Ancak aynı zamanda uygulamalarınızı da kaldırır.

Genellikle, cihazınızın performansını arttırmak için veya işler yolunda gitmediğinde bu özelliği kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Aracı kullanmak istiyorsanız, Ek bilgi bağlantısına tıklayın, Başlarken butonuna tıklayın, ekrandaki talimatları izleyin ve hazır olduğunuzda işlemi başlatmak için Başlat düğmesine tıklayın.


Yeni başlangıç sayfasında, aracı en son ne zaman çalıştırdığınızı da görebilirsiniz ve kaldırılan uygulamaları gör seçeneğine tıklayarak Windows 10'a hangi uygulamaları yeniden yüklemeniz gerektiğine dair olan listeye kolayca ulaşabilirsiniz.

Güvenlik duvarı ve ağ koruması


Güvenlik duvarı ve ağ koruması bölümü, ağ bağlantıları ve temel güvenlik duvarı ayalarını görüntülemeniz ve bazı sorun giderme araçlarını çalıştırmanız için bulunan bir bölümdür.


Etki alanı ağı sayfasında, ev ağınız için Windows Güvenlik Duvarını etkinleştirebilir veya devredışı bırakabilirsiniz. Ayrıca gelen tüm bağlantıları engelleme seçeneği de bu sayfada bulunmaktadır.


Aynı şekilde, Özel ağda kafeler ve havaalanları gibi kamuya açık yerlerde bulunan ağlar için güvenlik duvarını etkinleştirebilir veya devredışı bırakabilirsiniz ve gelen tüm bağlantıları engelleme seçeneğiniz de bulunmaktadır.


Ayrıca, güvenlik duvarı ayarlarını daha da özelleştirebileceğiniz bazı bağlantıları da bu sayfada görebilirsiniz, ancak Microsoft, tüm Windows Güvenlik Duvarı özelliklerini yeni Güvenlik Merkezi uygulamasına henüz taşımadığından Denetim Masasına yönlendiriliyor olacaksınız.

Uygulama ve tarayıcı denetimi


Uygulama ve tarayıcı denetimi bölümü, uygulamalar ve web tarayıcılarındaki SmartScreen ayalarını değiştirmenize izin verir.

"Uygulamaları ve dosyaları denetleyin" altından SmartScreen'i, webden indirdiğiniz bilinmeyen dosyaları ve uygulamaları kontrol ederek bilgisayarınızı korumaya yardımcı olmak için denetleyebilirsiniz.

"Microsoft Edge için SmartScreen" özelliği, bilgisayarınızı kötü niyetli web sitelerinden korumaya yardımcı olmak için filtre kademesini değiştirmenize izin verir.

Son olarak "Windows Mağazası uygulamaları için SmartScreen" bölümü, cihazınızı Mağaza uygulamaları tarafından oluşabilecek olası web içeriğini denetleyerek sorunlara karşı korur.


Çoğunlukla, bu ayarları değiştirmeniz gerekmez ancak bu seçenekleri değiştirmeniz gerekirse hızlı bir şekilde Uygulama ve tarayıcı denetimi sayfasından bunu yapabilirsiniz.

Aile seçenekleri


Aile seçenekleri bölümünde, yapılandırabileceğiniz herhangi bir özellik bulunmaz ancak ebeveyn denetimlerine erişmeyi ve Microsoft hesabınızla ilişkilendirilmiş cihazları kontrol etmeyi kolaylaştırır.


"Aile ayarlarını görüntüle" başlıklı bağlantıya tıkladığınızda çevrimiçi Microsoft hesabınızdaki Aile sayfasına yönlendirilir ve ekran saatleri seçeneklerini değiştirebilirsiniz. Ayrıca yine bu sayfadan çocuğunuzun hareketlerinin bir raporuna da ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak, uygulamalar ve oyunlar için satın alma ayarlarını da bu sayfadan yönetebilirsiniz.

Son olarak "Cihazları görüntüle" bağlantısına tıklayarak ailenizde bulunan bütün cihazların sağlığını ve güvenliğini tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Ayarlar


Windows Defender Güvenlik Merkezi, ayrıca, uygulamanın sol alt köşesindeki çarklara tıklandığında size bir dizi seçenekler sunuyor.

Ayarlar sayfasında pek çok seçenek bulunmaktadır, ancak son etkinlik ve tarama sonuçları için Windows Defender Antivirus bildirimlerini hızlı bir şekilde buradan açabilir veya kapatabilirsiniz. Ve Windows Güvenlik Duvarı yeni bir uygulamayı engellediğinde yine bu sayfadan bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak


Şu anda Windows 10'un her güvenlik seçeneğini Windows Defender Güvenlik Merkezi uygulaması üzerinden yapılandıramazsınız ancak, uygulama tüm güvenlik seçeneklerini karmaşık bir halde sunmak yerine çok daha yalın ve tüm kullanıcılar tarafından anlaşılabilir halde bir araya getirmiş durumda.

Yeni kullanıcı dostu arayüzü bilgisayara çok uzak olan tüketiciler için bile oldukça kolay.

Windows Defender Güvenlik Merkezinin geliştirilmesi hala devam ediyor ve gelecek güncellemelerle çok daha iyi olacak.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın.

2 Yorum
 1. Kurban
  Kurban
  16 Ocak 2018 20:01
  Selam tolga. Siteye ne olmuş ya sayaçlar kaymış eksilmiş, geçen giripte okuduğum bir haber vardı ona ulaşamıyorum sanki uygulama ile alakalı. Belki bakım vardır neyse bakalım iyi çalışmalar. Bende ki diğer Lumia ya guncelleme geldi 535'e Sürum: 1607   is surumu: 10.0.14393.2007 oldu. son guncelleme mi bu ? Bize destek kesilmemişmiydi şaşırdım ?
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   17 Ocak 2018 01:40
   Geçtiğimiz günlerde MSFThaber'in sunucularına saldırı gerçekleştirildi ve bundan kaynaklı olarak veritabanında hasar oluştu. Bu hasar sonucunda birkaç günlük veri kaybı yaşandı ancak şu anda eksik makale bulunmuyor. Son Haberler sayfasından tüm haberlere ulaşarak göz atabilirsiniz. Bugün, öğle saatlerinde bir bakım yapıldı. Ufak tefek yenilikler ve optimizasyon çalışmaları gerçekleştirildi.

   Şu anda tüm Windows 10 Mobile cihazlar için güncel sürüm kodu 1709'dur. Insider Preview Release seçeneğini seçerek en güncel yapıya erişebilirsiniz.
En İyi Microsoft Mağaza Uygulamaları 12:46 Cuma 0 1 812 Yeni bir bilgisayar aldığınızda mutlaka kurmanız gereken 10 Windows uygulaması Tatil sezonuna girdiğimiz bu dönemde pek çok bilgisayar üreticisi, popüler modellerini 2017 donanımları ile yenileyerek yeniden piyasaya sürdü. Karne tatili ve diğer çeşitli fırsatlardan yararlanarak bu dönemde kişisel bilgisayarınızı değiştirmeyi planlıyorsanız ya da değiştirdiyseniz, yeni bilgisayarınızda mutlaka bulunması gereken 10 Windows uygulamasını sizler için sıraladık.
Gizliliğinizi önemsiyoruz
Size daha iyi hizmet verebilmek için MSFThaber'de çerezler kullanıyoruz. MSFThaber'i kullanırken çerezlere izin verdiğinizi unutmayın.
Kabul ediyorum
Kabul etmiyorum
Çerez politikamız