» » » 2018'de bir antivirüs yazılımına ihtiyacınız var mı?
16:24 Çarşamba 0 2 795
27-06-2018, 16:24

2018'de bir antivirüs yazılımına ihtiyacınız var mı?

Kişisel bilgisayarınızı güvende tutmak için gerçekten bir antivirüs yazılımına ihtiyacınız var mı? Bu sorunun cevabı basit bir "evet" veya "hayır"dan daha karmaşık. Eğer bir karar aşamasındaysanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.
Kişisel bilgisayarların virüslerle dolup taştığı günler çoktan geride kaldı. Ancak bu kişisel bilgisayarınıza zarar vermeye ya da verilerinizi çalmaya çalışan yazılımların olmadığı anlamına gelmez.

Bazı bilgisayar üreticileri cihazlarının içerisine önyüklü olarak güvenlik yazılımlarını kullanıcılara sunuyorlar. Hatta bir adım öteye gidip ücretsiz kullanım süresi de sunuyorlar. Fakat bunu sizi düşündükleri için değil antivirüs yazılımı geliştiren firmalardan para aldıkları için yapıyorlar. Muhtemelen bir çoğunuz cihazdan bu tür yazılımları da kısa süre içerinde kaldırıyorsunuzdur.

Fakat bir de şöyle düşünelim; 2018'de gerçekten kişisel bilgisayarınızı korumak için bir antivirüs yazılımına ihtiyacınız var mı? Ehhh... Hem evet, hem hayır.

En iyi ücretsiz Antivirüs yazılımları


Sadece virüslere dikkat etmeniz gerekmiyor


 
Günümüzdeki güvenlik yazılımlarını sadece birer "antivirüs" olarak adlandırmak pek doğru değil. Günümüzdeki zararlı yazılımlar bilgisayarımıza bulaşıp verilerimizi silen türden değil. Günümüzde malware yazılımlar çok daha yaygın ve aslına bakılırsa verilerimizi silen virüslere göre çok daha sinsi.

İşin en kötü yanı ise "en iyi" kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınıza gizlice giriyor ve size kendini belli etmiyor. Bu programlar siz ritüel işlemlerinizi gerçekleştirirken arkaplanda çalışmaya devam ediyor, hatta bazı başarılı ve özel saldırılara yönelik yazılımlar uyku modunda aktif oluyor.

Her ne olursa olsun, günümüzde virüsler hala var ama eski tipte değiller.

Windows 10 ile güvendesiniz


 
Microsoft, çevrimiçi dünyada sizi güvende tutmak için gerçekten sıkı bir şekilde çalışıyor. Windows Güvenlik Duvarı ve Windows Defender, Windows 10 ile birlikte gelen iki önemli güvenlik yazılımıdır ve üstelik ücretsizlerdir.

Bu iki güçlü güvenlik yazılımı bilgisayarınızı ve kişisel verilerinizi güvende tutmak için geliştirilmiştir. Ayrıca işletim sisteminin derinliklerine kadar entegre bir şekilde tasarlanmışlardır. Bundan dolayı diğer güvenlik yazılımları gibi gereksiz bir kaynak tüketimi gerçekleştirmezler. Ayrıca düzenli olarak güncellenen sertifikalar ile birlikte sizi güncel tehditlere karşı da güvende tutar.

Eğer bir şekilde bilgisayarınıza bir zararlı yazılım bulaştı ve ondan kurtulmakta zorlanıyorsanız, Windows Defender Offline adlı gelişmiş bir sürümü daha mevcut. Windows Defender Offline'ı bir USB depolama aygıtına kurarak internete bağlı değilken bile güncel tehditlere karşı bilgisayarınızı koruyabilir ve zorlu virüsleri cihazınızdan temizleyebilir.

Kimileri tarafından Windows Defender çok temel bir güvenlik yazılımı olarak görülüyor fakat Microsoft tarafından düzenli olarak sertifika güncellemesi alıyor ve güncel tehditlere karşı sizi güvende tutuyor. Her ne olursa olsun, Windows Defender kişisel bilgisayarınızı başarılı bir şekilde dış tehlikelere karşı güvende tutuyor. Fakat kendinizi biraz daha güvende tutmak istiyorsanız Malwarebytes gibi üçüncü parti araçları da Windows Defender ile birlikte kullanabilirsiniz.

Ne kadar dikkat etseniz de her zaman virüslere karşı tetikte olamazsınız


 
Çevrimiçi dünyada zararlı yazılımlara karşı tetikte olmak gerçekten zor. Genellik dosya indirme işlemlerinizi güvenilir kaynaklardan gerçekleştirebilirsiniz, fakat bazen bu kaynaklar da saldırıya uğrayabiliyor ve zararlı yazılımları bu yolla cihazınıza bulaştırabiliyorlar.

Kasksız motorsiklet kullanmak ister misiniz? Ne kadar dikkatli kullansanız bile bir kaza ihtimali her zaman var.

Virüs kodlayan zararlı yazılım geliştiricileri onları nasıl daha fazla kişiye ulaştıracağını ve güvenlik yazılımlarından nasıl saklayacaklarını iyi bilirler. Bu sebepten dolayı daima bir yardımcıya ihtiyaç duymanız gayet normal.

Bir şeyin olması, hiçbir şeyin olmamasından her zaman daha iyidir


 
Daha önceden size bir antivirüs yazılımına ihtiyacınız var mı diye sormuştuk. Cevap olarak da hem evet, hem hayır dedik. Hayır; çünkü bilgisayarınıza bir güvenlik yazılımı kurmanıza gerek yok. Evet; çünkü bir Windows 10 kullanıcısı iseniz zaten bir güvenlik yazılımına sahip olduğunuzu bilmeniz gerekir. Eğer düzenli olarak güncellemeleri yapıyorsanız, sistem kaynaklarını gereksiz derecede kullanmayan ve sizi tehditlere karşı sürekli koruyan bir güvenlik yazılıma sahipsiniz.

Eğer Windows Defender'ı kullanmıyorsanız şimdi kullanmaya başlayın.

Ne yazık ki, 2018'de hala virüsten korunma yazılımına ihtiyacınız var. Ancak iyi bir antivirüs tercihi yaparak kişisel bilgisayarınızın ve verilerinizin güvenliğini daimi olarak koruma altında tutabileceğinizi unutmayın.

Fakat kendinizi biraz daha güvende tutmak istiyorsanız yine de bir üçüncü parti güvenlik yazılıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için size zaten bir liste hazırladık.

En iyi Antivirüs yazılımları
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Hatırlatma
MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

En İyi Microsoft Mağaza Uygulamaları 12:46 Cuma 0 1 468 Yeni bir bilgisayar aldığınızda mutlaka kurmanız gereken 10 Windows uygulaması Tatil sezonuna girdiğimiz bu dönemde pek çok bilgisayar üreticisi, popüler modellerini 2017 donanımları ile yenileyerek yeniden piyasaya sürdü. Karne tatili ve diğer çeşitli fırsatlardan yararlanarak bu dönemde kişisel bilgisayarınızı değiştirmeyi planlıyorsanız ya da değiştirdiyseniz, yeni bilgisayarınızda mutlaka bulunması gereken 10 Windows uygulamasını sizler için sıraladık.