» » Yeni menteşe API'ları, Microsoft Andromeda'nın 360 derece katlanabileceğini gösteriyor
12:19 Perşembe 0 1 670
28-06-2018, 12:19
Windows 10 1 670 0

Yeni menteşe API'ları, Microsoft Andromeda'nın 360 derece katlanabileceğini gösteriyor

Windows 10'un yeni yapısının kullanıcılara sunulmasının ardından Microsoft'un işletim sistemine eklediği yeni API'lar da ortaya çıkmış oldu. Yeni API'lar genellikle yazılım devinin hangi yeni yazılım ve donanım üzerinde çalıştığı hakkında fikir vermek için yeterli bir resmi kaynak olmaktadır.
İşletim sisteminin bir önceki sürümü ile karşılaştırıldığında Windows 10 yapı 17704'te Microsoft, çift ekranlı katlanabilir bir cihaz için menteşelerin konumuna göre yanıt verebilen bir özellik üzerinde çalışıyor.

Yeni API'lara göre cihazın kullanımı için 5 temel mod bulunuyor. Bunlar sırasıyla kapalı (her iki ekran da içeriye bakar şekilde), kısmen açık (180 dereceden daha az bir derece), düz(180 derece açık yani tablet modu),  daha açık (180 dereceden daha fazla bir derece, Lenovo'nun tabiri ile çadır modu) ve tam açık (360 derece açık).

API'a göre cihazın menteşelerinin açıklık konumuna göre cihazda açık olan uygulamalar yanıt verecek. Microsoft'un eski patentlerinde buna benzer yapıları görmüştük. Örneğin çadır modunda cihaz masabaşı saati görünümüne sahipken kısmen açık konumda ise bir dijital klavyeye sahip oluyordu.

Microsoft Andromeda'nın Redstone 5 güncellemesi ile beraber bu yılın sonbahar aylarında piyasadaki yerini alması bekleniyor.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Hatırlatma
MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y