» » Microsoft, Windows 10 Sekmeler özelliğinin Redstone 5 ile gelmeyeceğini doğruladı
20:54 Çarşamba 2 572
27-06-2018, 20:54
Windows 10 572 2

Microsoft, Windows 10 Sekmeler özelliğinin Redstone 5 ile gelmeyeceğini doğruladı

Microsoft, Build 2018'de Setler (ya da bizim adlandırdığımız haliyle Sekmeler) özelliğinin gelecekte bir güncellemede yer alacağını duyurmuştu. Bu açık uçlu ifadenin ardından Redstone 5 Insider yapılarında ortaya çıkan özelliğin, yayınlandığında kullanıcılara sunulacağı izlenimi oluşmuştu. Fakat Microsoft, Sekmeleri ertelediğini duyurdu.
Bugün yapılan açıklama ile beraber Sekmeler özelliğinin Redstone 5 güncellemesinde yer almayacağı doğrulanmış oldu. Microsoft, Sekmeler özelliğini aslında ilk Redstone 4 yapılarında test etmeye başlamıştı. Fakat Redstone 5 güncellemesi ile çok daha olgunlaşmış bir özellik haline getirdi. Yeni gelen duyuru ise bu özelliğin henüz Microsoft'un istediği kadar olgunlaşmadığını doğruluyor.

Sekmeler özelliğini test ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bu özellik hala geliştirilme aşamasında olduğu için siz değerli kullanıcılarımızdan geribildirimler almaya devam ediyoruz, böylece bu özellik hazır olduğunda en iyi deneyimi sunuyor olacak.

Geribildirimlere dayanlılarak görsel iyileştirme, Office ve Microsoft Edge için iyileştirmeler ve daha iyi entegrasyonların yapımı yolda.

Eğer Sekmeleri kullanıyorsanız bu yapıdan itibaren artık göremeyeceksiniz. Ancak gelecek olan Insider yapılarında tekrar yer alacağını unutmayın.

Görünüşe göre Microsoft, Sekmeler özelliğini tam olarak hazır olduğunda kullanıma sunmak istiyor. Sekmelerin ne zaman geri geleceği henüz belli değil ancak tahminlerimize göre Redstone 5'in resmi olarak yayınlanmasının ardından daha gelişmiş bir halde kullanıcıların denemesi için yeniden Insider yapılarına eklenecek.Microsoft, Build 2018'de açık konuşmakla oldukça iyi yaptı. Geçtiğimiz dönemde ertelene Kişiler'de oldukça büyük tepki oluşmuştu. Şimdi ise firma yaptığı açık uçlu açıklamanın arkasına saklanarak (haklı olarak) henüz tam olarak hazır olmayan bir yeniliği kullanıcı deneyiminin zedelenmemesi için erteliyor.

Aranızda Microsoft'un bu hareketini eleştirenler olabilir ancak unutmayın, Sekmeler özelliği gelecek Windows 10 deneyiminin temelini oluşturacak bir özellik. İşletim sisteminin temel gezinim deneyimi şu anda pencereli yapıya sahipken yeni hali ile sekmeler üzerine dayalı olacak. Eğer bu sekmeli gezinti deneyimi sorunlu olursa kullanıcı deneyimi açısından felakete dönüşebilir.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

2 Yorum
 1. Ziyaretçi kurban
  Ziyaretçi kurban
  28 Haziran 2018 10:14
  Story remix vardı ne oldu ? Görüntü kurgulamak yada montajlamak için bekliyorum onu. movie maker'in gelişmiş hali diyebiliriz ;) ayrıca microsoft bu sekmeler özelliğini tercihe gore bıraksa daha iyi olur. Nasıl tablet kodunu açıyoruz da kullanıyoruz bunda da bize bu şansı versin. Yoksa windows 8 de ki tepkiye maruz kalıp yeniden başlat çubuğunu aktif edip tablet kodu çenem haline getirmek gibi bir durumla karşılaşabilir. Çünkü yaptıkları bir devrim niteliğinde. Hatta sadece windows S modunda aktif olsun. Windows ismini öldürmek istemeyeceklerdir yoksa microsoft windows değil microsoft sets olarak isim değişmelidir :))) biz pencerelerin daimliğini istiyoruz...
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   28 Haziran 2018 11:06
   Story Remix şu anda Fotoğraflar uygulamasının içerisinde yer alıyor. Ancak Movie Maker'ın gelişmiş hali diyebilir miyiz, tartışılır... Fotoğraflar uygulamasına girdikten sonra yukarıda yer alan Oluştur butonuna tıklayarak çıkan seçeneklerden istediğinizi seçip çalışmanızı başlatabilirsiniz. Sekmeler özelliği zaten tercihe bağlı olacak ve Ayarlar uygulamasından kapatılabilecek ancak Redstone 5'te yer almayacağı için şimdilik bunu düşünmemize gerek yok. Aşağı yukarı bir yıl sonra görebileceğiz en erken.