» » Qualcomm'un yeni Snapdragon 1000 işlemcisi hakkında daha fazla detay ortaya çıktı
13:11 Cumartesi 0 456
23-06-2018, 13:11
Windows 10 456 0

Qualcomm'un yeni Snapdragon 1000 işlemcisi hakkında daha fazla detay ortaya çıktı

Qualcomm'un ARM tabanlı Windows 10 cihazlar üzerinde çalışmalarını sürdürdüğünü biliyoruz. Snapdragon 850 ile beraber bu cihazlar için özelleştirilmiş işlemci üreten firma şimdi daha güçlü bir halefi için kollarını sıvamış durumda.
Şimdi ise bu yeni işlemci hakkında daha fazla detay ortaya çıktı. ARM tabanlı Windows 10 cihazların üçüncü neslini oluşturacak olan Snapdragon 1000 geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı.

İşlemcinin, Intel'in Y ve U serisi işlemcileri ile rekabet edecek seviyede olduğu ve mobil işlemcilere kıyasla yüksek olan 12 watt'lık bir güç tüketimine sahip olunacağı zaten biliniyordu. Mobil cihazlara göre yüksek bir güç tüketimine sahip olacak Snapdragon 1000'in bu tüketimle beraber ısınabileceği ve aktif bir soğutma sistemine sahip olabileceği şu anda tartışılıyor. Ancak işlemcinin boyutu mevcut mobil cihazlara göre daha büyük olacak: 20x15mm. Bu boyutlar her ne kadar mobil cihazlara kıyasla büyük olsa dahi Intel'in yongalarına kıyasla hala daha küçük.

Qualcomm'un yeni işlemci testlerinde 16 GB bellek ve 256 GB UFS 2.1 depolama kullanması da işlemcinin ultrabook cihazlarda yer almak üzere geliştirildiği fikrini ortaya çıkartıyor. Ayrıca testlerde WiFi G ve Snapdragon 855 işlemcisinin yazılım modemi ile birlikte yeni güç yönetimi bulunuyor.

Snapdragon'un Windows 10 cihazlar için özel olarak yayınlanması beklenen bu yeni çip, mevcut cihazlardaki yavaşlık ve gecikme gibi şikayetleri ortadan kaldırmak üzere geliştiriliyor. Şu anda ASUS'un Primus kod adlı cihazında test edilen çipi en erken önümüzdeki yıl çıkacak olan cihazlarda inceleyebileceğiz gibi gözüküyor.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y