» » Qualcomm, ARM tabanlı Windows 10 bilgisayarlar için Snapdragon 1000'i geliştiriyor
21:53 Cuma 0 480
22-06-2018, 21:53
Windows 10 480 0

Qualcomm, ARM tabanlı Windows 10 bilgisayarlar için Snapdragon 1000'i geliştiriyor

ARM tabanlı Windows 10 bilgisayarların daha güçlü donanıma sahip olması ve günlük kullanımların haricinde performans gerektirici işlemleri yapması da bekleniyor. Günümüzde yalnızca alt ve orta donanıma sahip ARM tabanlı Windows 10 cihazlar için gelecek çok daha farklı olacak.
WinFuture'un haberine göre Qualcomm, Intel'in Windows 10 cihazlarda sunduğu performansa rakip olacak yeni bir ARM tabanlı işlemci geliştiriyor ve bu işlemcinin de Snapdragon 1000 olması bekleniyor.

Yeni ARM tabanlı işlemcinin henüz çekirdek sayısı bilinmiyor ancak günümüzde bulunan ARM tabanlı işlemcilerin hepsinden çok daha güçlü olacak ve muhtemelen Snapdragon 850 gibi yalnızca Windows 10 cihazlar için optimize edilmiş olacak. Snapdragon 1000'in 12 watt'a kadar yüksek bir tüketim gerçekleştirmesi bekleniyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse mevcut Snapdragon 850 6.5 watt'lık bir tüketime sahip. Ancak bu durum gözünüzü korkutmasın, şu anda Surface Pro gibi cihazlarda kullanılan Core U serisi işlemciler 15 watt'lık bir tüketime sahip ancak performans bakımından giriş seviyedeler.

Ancak Snapdragon 1000'in ne zaman piyasaya çıkacağı hakkında bir bilgi bulunmuyor. Şu anda ASUS'ın Primus kod adlı cihazında kullanılması beklenen işlemciyi en erken önümüzdeki yıl cihazlarda görebileceğiz gibi gözüküyor.

Microsoft'un Andromeda cihazında ise bu denli yüksek performans ve güç tüketimi gerçekleştiren bir işlemcinin varlığı beklenmiyor. Yazılım devinin bu yılın sonunda piyasaya sürmesini beklediğimiz katlanabilir çift ekranlı cihazının Snapdragon 845 ile gelmesi beklenirken artık Snapdragon 850 ile piyasaya çıkacağı tahmin ediliyor.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y