» » Windows 10 Redstone 5: Bilmeniz gereken her şey
09:09 Pazartesi 1 2 348
18-06-2018, 09:09
Windows 10 2 348 1

Windows 10 Redstone 5: Bilmeniz gereken her şey

Windows 10 Redstone 5 güncellemesi ile beraber cihazınıza gelecek olan yeni özelliklerin ve değişikliklerin tümüne göz atıyoruz.
Microsoft, şu anda Insiderlar için Windows 10 Redstone 5 güncellemesinin testlerini gerçekleştiriyor. Insider yapılarına katılan kullanıcılar, bu yılın son çeyreğinde tüm kullanıcılara sunulacak olan özelliklerin neredeyse tamamına şimdiden erişebiliyor.

Yapılan en büyük değişiklik Sets adıyla kullanıcılara sunulacak olan sekmeli pencere deneyimi. Tıpkı Microsoft Edge içerisinde gezinirken yaptığınız gibi tek bir pencere içerisinde birden fazla işlem gerçekleştirebiliyor olacaksınız. Bunun yanı sıra Ayarlar'da değişiklikler, Microsoft Edge için oturum açmayı kolaylaştırıcı özellikler ve daha fazlası...

Bu makalenin tamamında Redstone 5 güncellemesi ile beraber gelecek yeniliklerin neler olduğuna ve nasıl çalıştığına odaklanacağız.

Windows 10 Redstone 5 son değişiklikler


Microsoft'un, Windows 10 Redstone 5 yapılarında öne çıkan yeni özellikler:

Başlat ve arama


Yeni yapı ile birlikte artık arama çubuğu üzerinden gerçekleştireceğiniz bir arama ile resmi uygulama indirme sayfalarına yönlendirilebileceksiniz. Bu işlem, varsayılan arama motoru Bing olan ülkeler için geçerlidir. Bing, indirmek istediğiniz uygulamanın dosya bağlantısını arama sonuçlarında doğrudan göstererek size kolaylık sağlayacak.


Buna ek olarak, arama kutusuna yazarken metini seçtiğinizde Akıcı Tasarım efektlerinden birisi olan Akrilik ile donatılmış yeni bir bağlam menüsünün geldiğini fark edeceksiniz.


Sets


Yapı 17682'den itibaren Microsoft, Windows 10 kullanıcılarına tıpkı Microsoft Edge'de olduğu gibi sekmeli gezinti deneyimi sunuyor. Üstelik bunu Dosya Gezgini, uygulamalar ve web sayfaları ile birlikte gerçekleştiriyor.

Bununla beraber yeni bir sekme açtığınızda artık sık kullandığınız uygulamaları ve en son açtığınız dosya ve klasörleri gösteren yeni bir pencere tasarlanmış durumda. Elbette Microsoft Edge olduğu gibi bu sayfada web siteleri de yer alıyor.


Ayrıca Microsoft uygulamaları açmanız için artık Başlat menüsü ile olan ilişiğinizi minimuma indirmek için uygulama listesini bu ekranın alt kısmına yerleştirmiş durumda. Bu sayede yapmanız gereken tıklama işlemleri azalıyor ve açacağınız uygulamaları çok daha kolay bir şekilde yine aynı sayfada bulunan arama çubuğu ile bulabiliyorsunuz.


Uygulama listesini görmek için ekranda bulunan "Uygulamalar" seçeneğini seçmeniz gerektiğini unutmayın.

Eğer Sets içerisinde yapacağınız bir aramada Komut İstemini açmaya çalışırsanız yan sekmede açılacaktır. Aynı durum Not Defteri için de geçerli. Bu durum, aradığınız pencerelere artık alttan değil üstten ulaşmanıza olanak sağlıyor ve aradığınız pencereyi çok daha kolay bir şekilde bulmanızı hedefliyor.

Eğer açmak istediğiniz uygulamayı yeni pencerede açmak isterseniz /newwindow komutunu kullanmanız yeterli olacaktır. Örneğin Komut İstemini açmak istediğinizde /newwindow cmd yazmanız gerekmektedir.

Dosya Gezgini


Karanlık (koyu) tema artık Dosya Gezgini için de geçerli. Microsoft, Redstone 5 güncellemesi ile beraber çok beklenen bir yeniliği de kullanıcılara sunuyor. Eğer Ayarlar uygulamasından Karanlık modu aktif ederseniz Dosya Gezginini de artık koyu modda görüntüleyebilirsiniz.


Oyun çubuğu


Windows 10'da Microsoft'a göre öncekinden daha işlevsel olan yeni bir oyun çubuğu yer alıyor. Yeni deneyim, önceki tasarımdan daha büyük ve detaya sahip bir tasarımla geliyor. Üst tarafta saat ve oyun ayarları seçenekleri yer alırken aynı zamanda Xbox Live ve oyun çubuğu ayarlarına ulaşabilirsiniz.

Ekran görüntüsü almak veya Mixer'de yayın gerçekleştirmek için gereken mikrofon kontrolleri için artık Oyun yakalama bölümü mevcut.

Sağ tarafta ise tüm sistem, oyunlar ve uygulamaları tek tek kontrol etmeniz için yeni bir ses mikseri bulunmaktadır.


Oyun çubuğundaki en heyecan verici gelişme ise artık FPS ve VRAM kullanımının çok daha kolay takip edilebileceği "Performans" bölümünden oluşuyor. Bu alan hali hazırda Görev Yöneticisinde bulunmakta ancak oyun çubuğuna gelmesi işleri çok daha kolaylaştırıyor.

Ayarlar


Redstone 5 güncellemesi ile beraber Ayalar uygulamasında ipuçlarının yanı sıra çok daha fazla değişiklik mevcut.

Bu bilgisayarda göster


Ayarlar > Sistem > Bu bilgisayarda göster ile beraber artık ekran gecikmesini optimize edici ve bağlantı kopması durumunda yeniden bağlanmayı gerçekleştirmek için ek seçenekler bulunuyor. Bunların yanı sıra farklı senaryolar için farklı optimizasyon seçenekleri hazır bir şekilde sunuluyor.

  • Oyun Modu: Oyun deneyiminin gecikmesi için ekran gecikmesini en aza indirir.
  • Video Modu: Videonun düzgün ve hatasız gözükmesi için ekran gecikmesini arttırır.
  • Verimlilik Modu: Ekran gecikmesinin daha kabul edilebilir seviyelerde olmasını ve video oynatırken oluşabilecek sorunları gidermeye yönelik bir moddur. Her iki modun da dengeli halidir.

Paylaşılan deneyimler


Ayarlar > Sistem > Paylaşılan deneyimler ekranında artık Yakın paylaşım seçeneği için bir ikon bulunuyor.


Bluetooth & diğer cihazlar


Ayarlar > Cihazlar > Bluetooth & diğer cihazlarda yer alan cihazların artık pil seviyesi doğrudan bu sayfa üzerinden gözükecek.  Cihazın pili azaldığında da cihaz hakkında bildirim alabileceksiniz.

Oturum açma seçenekleri


Ayarlar > Hesaplar > Oturum açma seçenekleri içerisinde artık Dinamik Kilit özelliği için bir simge yer alıyor.


Cortana ile konuş


Ayarlar > Cortana & Arama > Cortana ile konuş penceresinden artık adınızı değiştirebilirsiniz ancak bu özellik Türkçe dil seçeneğine sahip olmadığınız için görüntüleyemezsiniz.

İzinler ve Geçmiş


Ayarlar > Cortana & Arama > İzinler ve Geçmiş sayfası içerisinde artık etkinlik tavsiyesi adında yeni bir seçenek bulunuyor. Bu, Cortana'nın cihazlar arasındaki eşlenme durumunu destekleyen bir yenilik ancak Cortana Türkçe dil seçeneğine sahip olmadığı için görüntüleyemezsiniz.

Bölge


Ayarlar > Zaman ve Dil > Bölge ile artık bölge ayarları kendine ait bir sayfaya sahip. Artık bölgenize ait detaylı ayarları bu sayfa ile düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca artık Denetim Masasına girmeden takvim, haftanın ilk günü, kısa tarih, uzun tarih, kısa zaman ve para birimi gibi bölgesel ayarları da buradan gerçekleştirebilirsiniz. Dileriz Microsoft, bu sürüm ile beraber ₺ sembolünün kullanımını da düzeltir.

Dil


Ayarlar > Zaman ve Dil > Dil
sayfası artık kendi sayfasına sahip. Artık yeni dil paketleri indirmek için Microsoft Mağazası üzerinden işlem gerçekleştirebilir ve yeni ayarları bu sayfada görüntüleyebilirsiniz.

Giriş


Microsoft, yeni güncelleme ile birlikte SwiftKey'in yapay zeka teknolojisini Windows 10 cihazlara getiriyor.

Eğer bilmiyorsanız; Microsoft'un popüler klavye uygulaması iOS ve Android cihazlarda çok seviliyor. Kelime tahmini ve öğrenme teknolojileri bu servisin en önemli özelliklerinden yalnızca bazıları.


Ancak Windows 10'daki SwiftKey desteği şu anda yalnızca İngilizce (Birleşik Devletler), İngilizce (Birleşik Krallık), Fransızca (Fransa), Almanca (Almanya), İtalyanca (İtalya), İspanyolca (İspanya), Portekizce (Portekiz) ve Rusça (Rusya) desteğine sahip.

Sistem


Her ne kadar gözle görünecek bir yenilik olmasa da Windows 10, Redstone 5 ile beraber IPv6 KDNET'i desteklemeye başlıyor.

Ayrıca bu güncelleme ile beraber USB NetAdapter sürücüsü varsayılan olarak gelecek.

Microsoft Edge


Geçtiğimiz üç yıl içerisinde Microsoft, Edge üzerinde yaptığı geliştirmeleri sürekli katladı.

Bu güncelleme ile beraber hem Microsoft Edge, hem de Internet Explorer 11 site çerezlerini desteklemeye başlayacak. Bunun haricinde Edge üzerinde artık sayfa yazdırma işlemi yaparken ölçek seçimi yapabileceksiniz.

Microsoft Edge'in Ayarlar ve daha fazlası (...) kısmında artık çok daha fazla seçenek bulunuyor. Bu alanda yer alan seçenekler artık alaka durumlar ile gruplandırılmış durumda. Böylece gruplandırma üzerinden benzer ifadeleri bulmak kolaylaşıyor. Aynı zamanda yeni sekme, okuma listesi, kitap, geçmiş ve indirilenler gibi pek çok öğe de bu menüye eklendi.

Artık sekmede bir ses çalıyorsa, ses simgesinin üstüne geldiğinizde simge öne çıkacak.

Sekmeleri kaydederek kaldırdığınızda artık kaldırdığınız grubu isimlendirebileceksiniz.

Hub seçeneğinde dosya indirdiğiniz zaman artık "Klasörde göster" ve "Bağlantıyı kopyala" seçeneklerini dosya adı üzerine sağ tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Artık başlat menüsünde sabitlediğiniz Edge simgesine sağ tıkladığınızda ana ekrana sabitlediğiniz sitelere doğrudan girebilirsiniz.

Microsoft Edge kullanımı ile ilgili yardıma ihtiyacınız olduğunda artık F1 tuşuna basarak tarayıcıyı kullanma ile ilgili yardım dokümanlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca cihazınızda Edge ile açtığınız PDF dokümanları da geçmişte gözükmeye başlayacak.

Redstone 5 işe beraber sitelere güvenli şekilde giriş yapmak için Web Kimlik Doğrulaması seçeneği eklendi. Eğer geliştiriciler sitelerinde bu özelliği kullanırsa kullanıcılar da Edge üzerinden bu yenilikten faydalanabilecek.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Hatırlatma
MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

1 Yorum
  1. Ziyaretçi Kurban
    Ziyaretçi Kurban
    10 Haziran 2018 10:33
    Gerçekten Edge harika oldu. Bu hafta tam 3 arkadaşım edge ye geçti inanın. anlattım test ettim gözleri ile gördüler. Özellikle de son eklenen PDF okuma hayran kaldılar. Noktada bekliyor 3 noktada biraz daha uzun bekliyor birgulde yarım es bekliyor ayrıca web de not alma özelliği de kimsede olmayan ve hayran bırakan bir yapıya sahip. Web de not alma herhalde 1.5 yıla yakındır var ama bilmeyen kullanıcı sayısı çok fazla. Son bir kaç işleri daha kaldı edge ile ilgili indirdiğim dosyaya ulaşırken dosyayı genel açıyor indirdiğim dosya ya gitmiyor direk yazılanlara gore artık oda çözülüyor. Chrome de ki gibi olacakmış klasorde göster dediği anda o dosya seçili olarak karşınıza çıkacak. Umarım daha daha da iyi olurdu