» » Windows 10 Redstone 5 ile gelen en iyi 5 yeni özellikler
23:42 Perşembe 0 2 579
7-06-2018, 23:42
Windows 10 2 579 0

Windows 10 Redstone 5 ile gelen en iyi 5 yeni özellikler

Microsoft'un büyük yenilikler içerecek olan Windows 10 güncellemesi bu yılın sonbahar aylarında tüm kullanıcılara sunuluyor olacak. İşte güncelleme ile beraber gelmesini beklediğimiz en yeni ve iyi özelliklerden beşini sizler için sıraladık.
Microsoft'un "Redstone 5" kod adıyla geliştirdiği bir sonraki büyük güncellemesinde yer alan tüm yeniliklerin ve değişikliklerin kaydını tutmak zor olabilir. Bu nedenle Microsoft'un Redstone 5 için üzerinde çalıştığı büyük değişiklikleri detaylıca anlatan bir makale hazırlama ihtiyacı hissettik. Microsoft, Redstone 5'in geliştirilme sürecinde bazı özellikleri eklemekten vazgeçebilir veya erteleyebilir.

Bu makaleyi, Redstone 5'in Insider yapılarında yer alan özelliklerde yer alan yeniliklere göre hazırladık. Yeni özellikler eklendikçe de güncellemeye devam edeceğiz.

Windows Sets (Sekmeler)
Microsoft şu anda uygulamalar için sekme özelliği ekliyor. Bu özellik Microsoft Edge ile ortaklaşa çalışıyor ve uygulamalar ile beraber web sitelerini görüntülemeyi tek bir pencere içerisinde topluyor. Sets özelliği, uygulama pencerelerinin üstüne yeni bir görev çubuğu ekleyen ve üretkenliği arttırmayı planlayan yeni bir özelliktir. Sets ile beraber uygulamaları ve web sitelerini tek bir pencere altında görüntülemenin yanı sıra daha sonra kaldığınız yerden devam etmek için kaydedebilirsiniz. Sets'in adı YouTube kanalında "Kümeler" olarak Türkçeleştirilmiş ancak nihai sürümde bu isim değiştirilebilir.

Sets, Windows 10'a gelen en büyük yeniliklerden birisidir. Artık açık pencereleri yönetmek için ekranın altında kalan görev çubuğu ile haşır neşir olmanıza gerek kalmayacak. Sets ile beraber görev çubuğundan bağımsız olarak uygulamaları ve web sitelerini tek bir pencere üzerinden organize edebilirsiniz.

Sekmeli göz atma deneyimi, tek bir pencere içerisinde yalnızca benzer uygulamaları açmanıza imkan sağlamıyor. Örneğin bir pencere içerisinde Spotify'ı, Edge ile açtığınız MSFThaber'i ve bir klasörü kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz.

Bulut PanoWindows 10'da içerikleri kopyalamak ve yapıştırmak oldukça kolay.

Ancak Microsoft, Bulut Pano özelliği ile beraber Windows 10 cihazlarınız ve akıllı telefonlarınız arasında kopyalanmış öğeleri paylaşmayı kolaylaştırmayı hedefliyor. Bu özelliğin Windows 10 cihazlara geleceği kesin ancak önceki geliştirilme sürecinde akıllı telefonlara gelmesi de planlandığından biz de uygulamalar aracılığı ile telefonunuzda kullanabileceğinizi düşünüyoruz.

Birden fazla cihazınız olmasa bile Bulut Pano hala kullanışlı bir özellik olabilir. Bulut Pano, oturum boyunca kopyaladığınız şeyleri kaydeder ve onları daha sonra kullanmanız üzere size önerir. Daha önce kopyaladığınız içeriği bulmakta zorlanıyorsanız yalnızca Bulut Pano'yu açın ve o gün içerisinde yaptığınız kopyalamalara göz atın. Bulut Pano'yu kullanırken kullandığınız uygulamadan çıkmadan gezinmek de oldukça kolay.

Ekran TaslağıSık sık ekran görüntüsü alıyorsanız Microsoft, Windows 10'un bir sonraki büyük güncellemesi için daha iyi özelliklerle geliştirilmiş bir ekran yakalama aracını sizlere sunuyor olacak. Yeni Ekran Taslağı aracını açmak için ALT + Shift + S tuşlarına basabilir ve ekran görüntüsü üzerinde düzenlemeler gerçekleştirebilirsiniz. Yeni ekran görüntüsü aracılığı ile istediğiniz şekillerde ekran görüntüsü almanız mümkün.

Bu yeni ekran görüntüsü yakalama aracı ile beraber ekran görüntüsü aldığınızda bir bildirim gelecek ve bildirime tıkladığınızda artık ekran görüntüsünü doğrudan düzenlemeye başlayabileceksiniz.

Koyu Dosya GezginiWindows 10'da karanlık modu kullanmaktan hoşlanıyorsanız Microsoft nihayet Dosya Gezgini için de karanlık modu kullanıma hazırlıyor. Evet, uzun bekleyişin ardından karanlık mod gerçekten de Dosya Gezgini için kullanılabilir hale geliyor. Karanlık mod artık işletim sisteminin her yerine entegre olmaya başladı. Bu, özellikle gece saatlerinde dosya düzenlemeye girişen kullanıcılar için oldukça önemli. Artık gece geç saatlerde Word dosyası düzenlemek istiyorsanız kör olmanıza gerek kalmayacak.

Dosya Gezgini için karanlık mod, Ayarlarda bulunan tema rengi üzerinden gerçekleştirilecek. Eğer bilgisayarınızda şu anda karanlık mod aktifse, Redstone 5 yayınlandığında ve bilgisayarınıza kurduğunuzda Dosya Gezgini de otomatik olarak koyu moda geçmiş olacak.

Yeni Arama DeneyimiMicrosoft, kullanıcılardan gelen geribildirimleri önemsiyor ve Cortana'yı Windows 10 Redstone 5 ile beraber arama çubuğunda geri plana atıyor. Windows 10'un bir sonraki güncellemesinde Cortana, arama barında daha geri planda olacak ve arama deneyimi bu kısmın daha önemli bir parçası olacak. Farklı kriterlere göre arama bu alan içerisinde kolaylaştırılıyor ve son açılan dosyalara erişim kolaylaştırılıyor.

Ayrıca uygulamalar ve dokümanlar içerisinde arama yapmayı iyileştiren düzenlemeler de mevcut. Artık arama ekranının boyutu daha geniş, bu sayede aradığınızı bulmak çok daha kolay bir hal almış oluyor.

Daha fazlası yolda


Bunlar, Windows 10'un bir sonraki büyük güncellemesinde yer alacak yeniliklerden yalnızca bazıları. Diğer küçük değişiklikler ve yenilikler de dahil olmak üzere tüm değişikliklere Windows 10 Redstone 5: Şimdiye kadar yapılan tüm değişiklikler başlıklı makalemizden ulaşabilirsiniz.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Hatırlatma
MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y