» » Intel de Microsoft'un çift ekranlı ultramobil bilgisayar vizyonuna katılıyor
20:26 Çarşamba 0 1 736
6-06-2018, 20:26
Windows 10 1 736 0

Intel de Microsoft'un çift ekranlı ultramobil bilgisayar vizyonuna katılıyor

Microsoft, bir sonraki büyük trend olacak olan çift ekranlı cihazlar için uzun zamandır hazırlıklarını sürdürüyor. Bu çalışmalarını genellikle Qualcomm ile yürüttüğü ortaklık üzerinden planlayan firmaya Intel de katılmaya hazırlanıyor. PC World'un Santa Clara, California'daki Intel ofisine düzenlene turda çift ekranlı bir modelin prototipini görmesiyle ortaya çıktı.
Prototip cihaz, Tiger Rapids kod adına sahip ve bir menteşe aracılığı ile iki ayrı ekrandan oluşuyor. Bu da Intel'in çift ekranlı cihazlarda var olma arzusunun olduğunu ve çalışmaların çoktan başladığını gösteriyor. Intel'in Müşteri Bilişim Grubunun kıdemli başkan yardımcısı ve genel müdürü Gregory Bryant, bu yeni nesil bilgisayarların nasıl çalışacağını açıkladı.

Alıntı: Gregory Bryant
Farklı şekil ve boyutlarda ikincil ürünler göreceksiniz, yeni nesil cihazlar katlanabilir ve bükülebilir yapılara sahip olacaklar. Intel olarak biz de bu tür konulara yoğunlaşacağız.


Intel'in Santa Clara'da bulunan laboratuarındaki Murali Veeramoney, iki ekranlı cihazların geleneksel kağıt ve kalem ile olan farklarını tanımlıyor.

Alıntı: Murali Veeramoney
Bu amaca göre yapılmış bir cihazdır. Amaca yönelik cihazlarda da genellikle yapabileceğin şeyler sınırlıdır. Ancak biz çok işlevli bir cihaz ile amaca yönelik cihazları kombinlemek istiyoruz. Performans konusuna odaklanmış durumdayız. Size tam bir bilgisayar performansı sunmayı hedefliyoruz.Bu, Microsoft'un Surface ailesi üzerinde çalıştığı yeni cihaz modelinin bir örneği. Kullanıcılar bu çift ekranlı cihazlarla beraber kalem kullanımını daha fazla hayatlarına sokacaklar. Intel'in prototip cihazında en yeni Kaby Lake işlemci bulunmakta ve depolama için de SSD barındırmakta. Prototipte ayrıca Wi-Fi bağlantısı ve Type-C girişi de bulunuyor. Boyutlara gelecek olursak; 7,9'' LCD ekrana ve 4,85mm kalınlığa sahip. Ekranın sağ kısmında güç tüketmeyen ve e-ink olarak kullanılabilen elektronik kağıt ekran (EPD) bulunmakta. Intel'in verdiği bilgilere göre prototipin kullanım süresi 13 ila 15 saat arasında değişiyor. Bu durumda Intel'in çift ekranlı cihazlar için işlemcilerini özelleştirdiği düşünülüyor.


Ancak Intel, buna benzer bir cihazın piyasaya çıkıp çıkmayacağı hakkında henüz bir açıklama yapmadı. Fakat prototipi oluşturmanın neredeyse 3 yıl gibi bir süre aldığını belirtti.

Bu cihazları piyasada ne zaman göreceğimiz hakkında henüz resmi bir bilgi bulunmuyor ancak işaretler bu yılın son çeyreğinde çift ekranlı katlanabilir cihazların raflardaki yerini alacağını gösteriyor. Şu anda bu cihazların piyasaya sürülmesi için daha fazla Ar-Ge yapılması gerektiği belirtiliyor.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y