» » Bilgisayar gözlükleri, sağlıklı bir bilgisayar kullanımına nasıl katkıda bulunur?
13:56 Pazar 0 1 048
25-02-2018, 13:56
Windows 10 1 048 0

Bilgisayar gözlükleri, sağlıklı bir bilgisayar kullanımına nasıl katkıda bulunur?

Kullanıp kullanmamak size kalmış ancak bilgisayar başında çok vakit geçiriyorsanız anti blue ray gözlük kullanmak gözleriniz için oldukça faydalı olacaktır.
Bilgisayar ekranlarından yayınlan mavi ışık göz yorgunluğuna neden olabilir ve birçoğumuz için bilgisayar başında dururken gözlerimize çarpan mavi ışık miktarını azaltmak iyi bir şey olabilir. Neyse ki, monitör üreticileri bir miktar koruma sağlayan yeni ekran modelleri çıkartıyorlar ancak yeni teknoloji bile mavi ışınları yeterince engelleyemiyor. Bilgisayar gözlükleri, oyun oynarken veya uzun saatler boyunca doküman üzerinde çalışanlar için göz sağlığını olumlu yönde etkileyen araçlardır.
Peki bu gözlükler nasıl çalışıyor?

Lensler nasıl çalışıyor?Bilgisayar kullanırken gözlerimizin yorulması ekranın konumu veya ekranın parlaklığı ile bağlantılıdır. Örneğin gece tamamen karanlık bir ortamda ekran parlaklığını en yüksekte tutarak bilgisayar monitörüne bakmak kesinlikle orta düzeyde bir parlaklığa göre daha yorucu olacaktır. Gözlerinize mavi ışık geldikçe uyuma düzeniniz de aynı oranda zarar görecektir.

Mavi ışık beynimize günün hala güneşli olduğunu ve günün hala sürdüğünü söyler; bundan dolayı gözlerimizi kapatıp dinlendirici bir uykuya geçmek istediğimizde uykuya dalma süremiz daha uzun sürer. Bilgisayar gözlüğü takmak ve monitörünüzün parlaklığını ayarlamak mavi ışık oranını azaltarak gözlerinizdeki yorgunluğu azaltacak. Bilgisayar gözlükleri ise bunu özel lenslerle sağlıyorlar.

Bu gözlüklerde bulunan lensler; yansıma önleyici kaplama, renk veya mavi ışık filtresi, lensi suya ve yağa karşı korur. Bilgisayar gözlüğü sizi kalıcı hasarlardan korumaz ve bilgisayar başında uzun süreli oturmalarınıza karşı tüm sorunları çözmez ancak bazı açılardan yardımcı olabilir.

Mavi ışığı da tamamen bilgisayar ekranınızdan çıkartmak iyi bir şey değil, mavi ışık vücudu canlandırmaya yardımcı olur. Tıpkı güneşten gelen UV ışınına benzer olarak yeterli oranda maruz kalındığında faydaları da vardır. Ancak çok fazla maruz kalırsanız yararından çok zararını görürsünüz.

Sağlıklı bilgisayar kullanımıŞu anda Türkiye'de anti blue ray özelliğine sahip gözlükler pahalı fiyat etiketlerine sahipler ancak AliExpress gibi platformlardan Xiaomi markasının Roidmi alt markasına ait mavi ışın engelleyici gözlükleri ₺150 civarında temin etmek mümkün. Elbette iş sadece gözlükle bitmiyor; eğer çok eski bir monitör kullanıyorsanız göz sağlığı açısından iyileştirilmiş yeni bir monitör satın almanız da sizin için faydalı olabilir. Ben günlük hayatımda Xiaomi Roidmi B1 modelini kullanıyorum ancak bunu kullanırken görme sorunlarımı sihirli bir şekilde birden çözmesini beklemiyorum. Siz de eğer bir mavi ışınları engelleyen gözlük almayı düşünüyorsanız satın aldıktan sonra sihirli bir değnek ile sorunların çözüleceğini beklemeyin. Ancak elbette kullandıktan sonra farkını göreceksiniz. Herhangi bir sorununuz yoksa bile bir bilgisayar gözlüğü kullanmak göz sağlığınızın bozulmasını engelleyecektir.

Monitörünüzün önünde geçirdiğiniz zaman sizin tahmin ettiğinizden daha ciddi sorunlara yol açıyor olabilir. Monitörünüzü göz hizanızdan biraz daha aşağıya konumlandırarak mavi ışınların direkt olarak gözünüze çarpmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca mat ekran seçerek parlama oranını azaltabilir ve daha iyi bir oda aydınlatması kullanarak göz sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bilgisayar kullanırken düzenli olarak mola vermek de göz sağlığınız için ciddi bir yardımcı çözüm olacaktır. Oyunun başında beş saat geçirebilirsiniz ancak en azından yirmi dakikadalık bir periyoddan sonra biraz gözünüzü dinlendirmek ve ev içinde hareket etmek gerçekten sağlığınızı korumaya yardımcı olabilir.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y