» » Windows 10 Redstone 5: Microsoft'un bir sonraki büyük işletim sistemi güncellemesinden beklentilerimiz
12:05 Pazar 6 4 165
25-02-2018, 12:05
Windows 10 4 165 6

Windows 10 Redstone 5: Microsoft'un bir sonraki büyük işletim sistemi güncellemesinden beklentilerimiz

"Redstone 5", Microsoft'un Windows 10 için bir sonraki önemli büyük güncellemesidir. İşte, bu büyük güncellemede görmek istediğimiz bazı yenilikler.
Windows 10 Redstone 5'in gelişimi Microsoft tarafından başlatıldı ve bu yılın sonbahar aylarında piyasaya sürülmüş olacak. Bu yazımızda Windows 10'un bir sonraki büyük güncellemesinde neler beklediğimizi detaylıca sizlere anlattık.

Windows 10 Redstone 5: Şimdiye kadar yapılan tüm değişiklikler

Çıkış tarihi

Microsoft, Windows 10 için her yıl düzenli bir şekilde iki büyük güncelleme yayınlıyor ve bu güncellemelerden ilkinin yayın tarihi Mart ila Nisan arasında değişirken ikincisinin yayın tarihi ise Eylül ile Ekim arasında değişiyor. Redstone 5 güncellemesi ise bu yıl yayınlanacak olan ikinci büyük güncelleme olacak ve Eylül veya Ekim 2018'de tüm kullanıcılara dağıtılmaya başlanacak.

Özellikler

İşte bu sonbahar döneminde yayınlanacak olan Redstone 5 güncellemesinde gelmesini beklediğimiz bir dizi özellik listesi.

Windows 10 Redstone 5 ile gelen en iyi özellikler

Bulut Pano

Bulut Pano, metin veya belgelerinizi cihazlar arasında kopyalayıp transfer etmenize yarayan bir özelliktir. Elbette isteğe bağlı olarak çalışacak ve Windows 10 platformundan bağımsız olarak iOS ve Android cihazlarda da çalışabilecek.

İlginç bir şekilde, Bulut Pano özelliği Redstone 4 güncellemesinde yer alması gerekirken sessizce ertelendi. Muhtemelen Microsoft bu özelliğin kusursuz bir şekilde çalışmasını istediği için üzerinde daha fazla çalışmayı uygun gördü. Biz her ne kadar Bulut Pano özelliğini Redstone 5'te görmeyi beklesek de eğer çalışmalar tamamlanamazsa bu özellik yine ertelenebilir.

Windows Sets

Microsoft, "Sets" özelliğinin Redstone 5 ile kullanıcılara sunmayı belirttiğini açıkladı. Insiderlar, Redstone 4 yapılarında Sets özelliğini bir süre test edebildiler ancak Microsoft daha sonra bu yeni sekme tabanlı gezinme deneyimini geri çekti. Muhtemelen Microsoft yine Bulut Pano gibi Sekmeler özelliğini de daha fazla geliştirmek istediği için Redstone 5'e erteledi.

Sets özelliği, kullanıcıların uygulamaları ve web sitelerini aynı pencerede gruplamasına olanak sağlıyor. Tıpkı Edge'de olduğu gibi sekmelere sahip olacaksınız ancak bu sekmelerde yalnızca web siteleri değil, geliştiriciler tarafından desteklenildiği taktirde uygulamalar da yer alıyor olacak. Word, PowerPoint veya başka bir uygulama; tüm bunları gruplayarak bir arada çalışmanız mümkün olacak. Ayrıca bu özellik Zaman Çizelgesi özelliği ile de senkronize çalışacak.

Eğer her şey yolunda giderse Sets özelliği Redstone 5 ile beraber tüm kullanıcılara sunulmuş olacak.

Kontrol Merkezi

Geçtiğimiz yıl, Microsoft'un Windows 10 için yeni bir kontrol merkezi üzerinde çalıştığını söylemiştik; bu yeniliğin nedeni ise kullanıcıların hızlı bir şekilde erişmek istedikleri tüm araçlara kolayca erişebilmesini sağlamaktı.

Kontrol Merkezi büyük ihtimalle Görev Çubuğunun sağ kısmında yer alacak. Bununla birlikte kullanıcılar tarafından en çok istenen özelliklerden birisi olan ayarlanabilir parlaklık çubuğu da işletim sistemine gelmiş olacak. Diğer işlemler de tıpkı şu andaki Hızlı İşlemler gibi Ayarlar uygulamasından düzenlenebiliyor olacak.

Yeni arama deneyimi

Redstone 5'te görmek istediğimiz son yeni özellik ise Windows Arama deneyiminin yeniden elden geçirilmesi olacak. Microsoft hali hazırda bir süredir yeni arama deneyimi üzerinde çalışıyor ve büyük ihtimalle bu yeniliğin sonucunda Cortana Eylem Merkezine taşınmış olacak. Bu işlemlerin bir kısmı zaten Redstone 4 güncellemesinde yapıldı ancak daha fazlasını Redstone 5'te göreceğiz.

Redstone 4'te bulunan kayıt defteri sayesinde yeni arama deneyimini denemek mümkündü ve Insiderların bir kısmı yeni arama deneyimine göz attılar bile. Microsoft çalışmalarını tamamladığında yeni arama deneyimini Redstone 5'te göreceğimize dair hiç şüphe yok.

Daha fazlası

Microsoft Edge, Akıcı Tasarım Sistemi, Kişilerim ve Eylem Merkezi de dahil olmak üzere Redstone 5'te daha fazla değişiklik olacak. Windows Core OS ile beraber Andromeda kod adına sahip cihazın da Redstone 5 ile duyurulması oldukça olası.

Microsoft'un Redstone 5'te ne gibi yenilikler sunacağını düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

6 Yorum
  1. Ali
    Ali
    27 Mart 2018 08:54
    Umarım güzel olur herşey. herhalde bu güncelleme ile Windows S (student) artık tercih olarak içinde olacakmış ama tolga hocam bunda bir gariplik yok mu ? bunu ayrı bağımsız olarak satacaktı hani ? Chrombooklara rakip olacaktık? Yani aklım almadı çünkü ben Windows 10 pro bir yazılım alsam neden Windows S'ye geçiş yapayım ki ? Bununla ilgili detaylı bir bilgide yok o yüzden içeriğini bilmeden de yorum yapmak istemiyorum. acaba bir zamanlar çocuk odası, uygulama odası gibi bir şey vardı o tarz bir şekilde bağlama mı yapacaklar. Birde artık şu ARM Diz üstleri tam sürülsünler piyasaya ve Mobil boyutuda çıksın diyorum ama mağazaya bakıyorum gelişen şeyler var fakat bizim milletin istediği şeyler hala yok. Küçük cep bilgisayarları (surface mobile) geldiğinde full Windows çalıştırırsa nasıl olacak whatsapp gibi popüler uygulamaların hali ? facebook Messenger instagram twitter ideal çalışacaktır çünkü şuan ben tablette rahat kullanıyorum ama bazı uygulama yapımcıları yapmazlarsa acaba Microsoft kendisi mi bridge tool gibi bir araçla mağazaya ekleyecektir? bununda yasal boyutu olacaktır. düşünsene benim yaptığım mobil uygulamayı andromeda (windows core os) yada PC için kendisi dönüştürmüş ama bende yapmıyorum Microsoft yapıyor buda suç teşkil eder ??? kafamda yine çılgın sorular. bu siteye girince beynim yanıyor bazen :)))))  smile  smiley
    1. Tolga Altaş
      Tolga Altaş
      28 Mart 2018 10:18
      Aldığınız cihaz muhtemelen S mode aktif olarak satılacak ancak Home'a ücretsiz yükseltme yapabileceksiniz. Üreticilerin önümüzdeki yıllarda artık S mode aktif cihazlar satması bekleniyor. Günlük kullanıcılar için S mode aktif cihazların Home'a göre pek bir farkı olmadığı için aradaki fark anlaşılmayacaktır. Daha önce de yazmıştım, gelecek şu anda PWA olarak görülüyor. Twitter, Bahar Creators Güncellemesi ile beraber Windows 10 uygulamasını PWA tabanlı hale getiriyor. Önümüzdeki yıllarda tüm uygulamaların PWA tabanına geçiş yapması büyük bir ihtimal. PWA uygulamalar zaten UWP altyapısını kullanabildiği için şu anda Mağazaya eklenebilmede sorun yaşamıyorlar. Geliştiriciler kendi PWA uygulamalarını kendileri Mağazaya ekleyebilir, Microsoft kendisi zaten ekleyemez.
      1. Ali
        Ali
        9 Nisan 2018 19:23
        Abi iki gün önce eklemiş benimde an itibariyle haberim oldu... buyur linki:

https://www.onmsft.com/news/microsoft-store-gains-its-first-set-of-progressive-
        web-apps-on-windows-10-skyscanner-asos-and-more

Burada da nasıl yapılacağını anlatmış herhalde: https://developer.microsoft.com/en-us/windows/bridges/hosted-web-apps 

Firmalarla nasıl anlaştılar acaba. ben skyscanneri yükledim gayet iyi çalışıyor... Microsoft store sayfasında yüklü gözüküyor. Bu rudy hun gibi bir şey değil sıfırdan geliştirme olayı değil ya o yüzden izin vermiş olabilirler mi firmalar acaba ? Rudy hun demişken nasıl firmalar izin veriyorlar bu adamın mesela 6tag yapmasına _? güvenlik sisteme girşi vs? gerçekten büyük iş başardı zamanında...
        1. Tolga Altaş
          Tolga Altaş
          6 Haziran 2018 13:39
          Microsoft'un Mağazaya eklediği PWA'lerde herhangi bir bildirim desteği veya paylaşma arayüzü gibi Windows 10'a ait özellikler bulunmuyor. Bunların gerçekleştirilebilmesi için geliştiricinin üzerinde çalışması gerek. Microsoft tarafından Mağazaya eklenen uygulamalar yalnızca tarayıcı içerisinde çalışan pencereler gibi. Uygulamalar üzerinden ticari kazanç elde etmedikleri için de Mağazaya eklemelerinde bir sorun oluşmamış olabilir. Rudy Huyn, firmaların geliştiricilere verdiği yasal API'ları kullanarak native uygulamalar geliştiriyordu. Orada da herhangi bir izin ihlali söz konusu değildi.
          1. Fırat
            Fırat
            7 Haziran 2018 14:40
            ben birkaç tanesini indirdim hatta oy da verdim bunların sayıları artsın diye hep 5 yıldız ama bildiğin EDGE den girerim daha iyi dedim. Aşırı reklam var öyle böyle değil bazılarında. Umarım bu sorunu aşarlar ama neden böyle bir girişime girdi Microsoft ? madem girdi biraz daha önce olabilir ve bir kalıpta geliştiricilere sunabilirdi. Şimdi ben geliştirici olsam orada ki uygulama üzerinden mi geliştirmem gerekli anlayamadım ? mesela my carfax uygulamasını indirdim bunu geliştirmek için buradan mı başlamak gerekli?
            1. Tolga Altaş
              Tolga Altaş
              7 Haziran 2018 22:34
              Rudy Huyn'un uygulamaları Microsoft ile ortaklaşa geliştirilen uygulamalar değil. Kendisi tamamen kendi kararıyla bu uygulamaları Windows Phone platformu için geliştirdi ve bu uygulamalardan gelir elde etmek için uygulama için reklam modelini benimsemiş. PWA'i tam olarak uygulama olarak nitelendiremeyiz, tarayıcı içerisinde açılan sayfanın uygulama gibi davranmasını sağlamak için native özellikler eklemek aslında. Biraz melez bir sistem ancak geliştiriciler için çok daha avantajlı ve elbette uygulamalara göre hızlı.