» » "Cohorts" ile Microsoft, Windows Insider programını ve Windows 10'u geliştirmeyi hedefliyor
11:13 Pazar 0 450
25-02-2018, 11:13
Windows 10 450 0

"Cohorts" ile Microsoft, Windows Insider programını ve Windows 10'u geliştirmeyi hedefliyor

Microsoft, şirketin Windows 10'a yeni özellikleri, iyileştirmeleri ve düzeltmeleri hızlı ekleyebilmesi için yeni bir Windows Insider Programı üzerinde çalışıyor.
Microsoft'un "Cohorts" olarak bilinen yeni deneysel Windows girişimi, şirketin Windows Insider Programından gelen geribildirimleri nasıl değerlendirdiğini ele almaktadır. Cohorts ortak bir tutku, karakteristik veya uzmanlık alanına sahip kişiler topluluğudur.

Windows Insider Cohorts'un nasıl çalışması bekleniyor


Insider Programı şefi Dona Sarkar, Windows Central ile yaptığı görüşmede geribildirimlerin nasıl değerlendirildiğine odaklanılmış bir program olduğundan bahsetti. Genelde geribildirimlerin iki farklı çeşide sahip olduğunu belirten Sarkar, ya "bu bozukmuş, düzelt" ya da "biz buna sahip değiliz, yapın" şeklinde geldiğini belirtiyor. Ancak gelen bu geribildirimler çoğunlukla herhangi bir değere sahip olmuyor.

Düzeltilmesi gereken hatalar genellikle takip ediliyor ancak Insider programına katılan kullanıcılar çoğunlukla ihtiyaç duyulmayan kişisel kullanıma odaklanılmış özellikler talep ediyor. Bu da gerçekten yararlı olan bazı geribildirimlerin görülmemesine neden oluyor.

Örneğin bir kullanıcı Windows Insider Programı dahilinde kalem kullanımına yönelik bir özellik talep ettiğinde yalnızca kalem desteğine sahip bir cihazı varsa değerlendirilmesi gerekiyor. Eğer kullanıcı kalem desteğine sahip olmayan bir cihazdan kalem kullanımına yönelik bir geribildirim veriyorsa değerlendirilmesi pek doğru olmaz.

Cohorts, ek bilgi bulmaya yardımcı olacak


Cohorts programı, Insider Feedback Hub'ın yapısını değiştirmiyor, ancak iyiye doğru gitmesini sağlıyor.

Şu anda çok az Cohorts bulunuyor. Akıcı Tasarım Sistemi için bir tane, Insider MVP'ler için bir tane ve Illustrator ve grafik tasarımcılar için bir tane var. Ancak yakın zamanda Microsoft bu sayıyı arttıracak ve daha fazla Cohorts almayı düşünüyor. Cohorts grubuna dahil olanlar aynı zamanda kendilerine ait bir foruma da sahipler. Bu forumda gelen geribildirimleri tartışarak detaylandırabiliyorlar. Şimdilik Cohorts grubuna özel olsa da bu forumun tüm Insiderlara açılması bekleniyor.

Insider topluluğunu içten dışa genişletmek


Her Cohorts grubu üç bölümden oluşmaktadır:
  • Microsoft'da kodu kontrol eden (yani sorunu çözebilecek ya da yeni özellik ekleyebilecek) birisi.
  • Belirli bir özelliği (örneğin kalem desteği) veya özellikleri (örneğin erişilebilirlik araçları) "etkileyen" veya "şampiyonluğu" olan Insider Topluluğuna dahil bir kişi.
  • Geribildirim yapan tüm insanlar.

Cohorts programının ana hedefi, Insider Programı dışındaki insanlardan daha fazla geribildirim almak. Cohorts olan kişiler yararlı olan geribildirimleri değerlendirmeye alabilir. Üstelik bu kişinin Insider olmasına da gerek yok.

Bu yeni program Microsoft mühendislerinin yeni özelliklere odaklanmasını kolaylaştıracak ve gereksiz mesai harcamalarının önüne geçecek. Sarkar, Cohorts'un şimdilik deneme aşamasında olduğunu belirtiyor ancak ilerde çok işe yarayacağını da dile getiriyor.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y