» » Microsoft, Windows 10 S'i bir mod haline getiriyor
09:19 Cumartesi 0 688
24-02-2018, 09:19
Windows 10 688 0

Microsoft, Windows 10 S'i bir mod haline getiriyor

Windows 10 S, bağımsız bir işletim sistemi sürümü iken artık Windows 10 Ev ve Windows 10 Pro sürümlerinde çalışabilen bir mod haline geliyor. Peki neden?
Son zamanlarda, Microsoft'un Windows 10 S'i Ev ve Pro modune ekleyeceğine dair bazı rivayetler ortalıkta yer alıyordu. Bunun başlıca sebeplerinden birisi Windows 10 S ile satışa çıkan cihazların sayısının azlığıydı. Ancak Microsoft, Windows 10 S'i zaten Windows 10'un varsayılan sürümü haline getirmek istiyor. Bundan dolayı günümüzde en çok kullanılan sürümlerin içerisine mod olarak entegre etmeye çalışıyor.

Windows 10 S ölmedi

Microsoft, Windows 10 S'i öldürmüyor. Windows 10 S yine varlığını koruyor olacak ancak farklı bir işletim sistemi sürümü olmak yerine artık mevcut işletim sistemi sürümlerinin içerisinde yer alıyor olacak. Bu da üreticilerin S modunu aktif bir şekilde önümüzdeki yıllarda bilgisayar satışlarına başlayacağı anlamına geliyor.

Geçmişte Windows 10 S, Windows 10 Ev ve Windows 10 Pro'dan bağımsız ayrı bir işletim sistemi sürümüydü. Donanım üreticileri bu üç seçenekten birini tercih ederek cihazlarına işletim sistemini yerleştirebiliyordu. Ancak Microsoft, harici Windows 10 S sürümünü tamamen ortadan kaldırdı ve Windows 10 Ev ve Windows 10 Pro'nun üstünde çalışabilen bir hale dönüştürdü.

Donanım üreticileri artık Windows 10 Ev ve Windows 10 Pro arasında seçim yaparak kullanıcılara sattıkları cihazlarda S modu aktif edip etmeyeceklerine karar verebiliyor olacaklar. Temelde bu durum donanım üreticileri açısından S moduna geçişi kolaylaştıran bir yapı olacak.

Windows 10 S varsayılan olmayacak

S modu, Windows 10 S'e sahip değilseniz sizi etkilemiyor. Yani herhangi bir güncelleme sonrasında Windows 10 Ev veya Windows 10 Pro bilgisayarınız için S modu zorunlu olarak devreye girmeyecek.

Microsoft, donanım üreticileri için bile bunu opsiyonel bir tercih olarak sunmuş durumda. Yani pazardan yeni bir bilgisayar aldığınızda bu illaki S modu aktif bir bilgisayar olmayacak. Bu durum donanım üreticilerinin seçeneklerini azaltmak ve S modunu daha kolay bir seçenek haline getirmek için yapılmış durumda.

Ancak donanım üreticileri için S modunun bir avantajı oluyor olacak. S moduna sahip bir Windows 10 Ev sürümü, donanım üreticilerine daha ucuz maliyetlerde sağlanacak. Eğer bir bütçe dostu bilgisayar üretimi söz konusuysa üreticiler tercihlerini S modu aktif bir sürümden yana kullanabilir. Aynı şey Pro sürüm için de geçerli.

Bu durumda S moduna sahip cihazların sayısı daha kolay artış sağlayabilecek ve kullanıcılar herhangi bir ödeme yapmadan yükseltme gerçekleştirebilecek.

Windows 10 S'den yükseltme ücretsiz olacak

Geçmişte, Windows 10 S'den Windows 10'un tam sürümüne yükseltme yapabilmek için $49 gibi bir bedel ödemeniz gerekiyordu. Bunun nedeni Windows 10 S ile Windows 10 Pro'nun farklı işletim sistemi sürümleri olmasıydı. Ancak temelde Windows 10 S, Windows 10 Pro'nun pek çok özelliğine hali hazırda sahipti.

Ancak Microsoft artık S modunu Ev sürümünde de çalıştırdığından dolayı işler değişti. S modundan Windows 10 Pro'ya yükseltme bedeli hala $49 olacak ancak Ev sürümünü S modundan normal moda geçirmek için herhangi bir bedel ödemenize gerek kalmayacak.

Bu, tüketiciler için oldukça iyi bir tercih. Eğer hemen yükseltme yapmak isterseniz bunu ücretsiz bir şekilde de yapabileceksiniz. Daha önceden Windows 10 S'den Windows 10 Pro'ya yükseltme için ücretsiz teklifler hazırlanmıştı ancak bunlar sınırlı süreye sahipti. Şimdi ise S modundaki bir Ev sürümünden normal Ev sürümüne geçiş yapmak her zaman ücretsiz olacak.

Windows 10 S kullanıcıları Windows 10 S'de kalmaya devam edecek

Eğer şu anda Windows 10 S işletim sistemine sahip bir bilgisayara sahipseniz yapılan değişiklikler sizin için bir anlam ifade etmiyor olacak. Cihazınızda Windows 10 S çalıştırmaya devam edeceksiniz ancak adı artık S modunda çalışan Windows 10 Pro olacak. Hala Windows 10 S'in tüm avantajlarından yararlanmaya edeceksiniz ancak bunu Windows 10 Pro'nun üstünde gerçekleştiriyor olacaksınız.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y