» » Polaris'teki Win32 uygulamaların sırrı belki RAIL ve VAIL olabilir
13:17 Cuma 2 657
2-02-2018, 13:17
Windows 10 657 2

Polaris'teki Win32 uygulamaların sırrı belki RAIL ve VAIL olabilir

Microsoft, Win32 tabanlı uygulama desteğinin bulunmadığı yeni bir Windows 10 sürümü üzerinde çalışmaya başladı. Windows'un uzun yıllardır kullandığı Win32 tabanı işletim sisteminden tamamen çıkartılarak Windows'un tüketicilere daha modern bir deneyim sunması hedefleniyor.
Surface-phone.it adlı İtalyan siteye göre Microsoft büyük performans kayıpları yaşamadan Windows Core OS tabanına sahip Polaris'li cihazlarda Win32 tabanlı uygulamaları çalıştırmanın yollarını arıyor. Bunların kısaltmaları ise RAIL ve VAIL.

RAIL, Uzaktan Uygulama Arabirimi Katmanı'nın (Remote Application Interface Layer) kısaltmasından meydana geliyor. RAIL ile beraber Microsoft'un Polaris'ten kaldırdığı Win32 API'ları, güvenilir Azure sunucuları üzerinde çalışacak ve cihazlara Win32 tabanlı uygulamalara erişim imkanı sağlayacak.

VAIL ise ağ bağlantısı olmadığı durumlarda bile Sanallaştırılmış Uygulama Arabirimi Katmanı (Virtualized Application Interface Layer) olarak geçiyor. Bu, yine RAIL ile aynı deneyimi sunuyor olacak ancak cihazlarda Win32 API'ları bulunmasa bile Project Centennial ile dönüştürülmüş uygulamaları çalıştırabilecek.

Surface-phone.it'in kaynaklarına göre Polaris, ilk çıktığında bu uzaktan kontrol yöntemleri ile Win32 tabanlı uygulamalar için destek sunmayacak ancak sonradan gelen güncellemelerle beraber (Polaris v2) Win32 tabanlı uygulamalar için sanallaştırılmış deneyim imkanı verilecek.

Yine haberi yazan kaynağa göre Surface Phone'da bulunacak olan Andromeda yazılımında da bu desteğin var olması bekleniyor. Böylece Andromeda ilk çıktığında Win32 desteğine sahip olmayacak ancak tıpkı Polaris gibi güncellemelerle beraber sanallaştırılmış bir Win32 desteğini beraberinde getirecek.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

2 Yorum
 1. Ertan IRMAK
  Ertan IRMAK
  2 Şubat 2018 17:09
  Böyle sanallaştırılmış geçici çözümler üretmek yerine niçin bu programları yeniden yapılandırarak modern temiz uwp lere dönüştürmüyor şirketler. Ne kadar sürebilir ki? Yıllarca win32 de diretecek mi herkes?
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   2 Şubat 2018 21:16
   Uygulama geliştirme oldukça zahmetli ve masraflı bir yatırımdır. Firmalar yıllardır Win32 tabanlı uygulamalar için yatırım yapıyorlar ve sistemlerini buna göre şekillendiriyorlar. Birden UWP'ye geçiş hem çok sancılı hem de masraflı olacaktır. Microsoft ise ilerleyen yıllarda Win32'yi tamamen terk edecek gibi gözüküyor ancak bu önümüzdeki 5 yılda değil daha uzun sürede olacak. Şimdilik ise firmalar ve geliştiriciler için bir ara süreç başladı diyebiliriz. Ancak kim bilir, daima bir Windows 10 Pro sürümü çıkacaktır Win32 tabanına ihtiyaç duyacak tüketiciler için.