» » Nadella hala uzun vadede Cortana'nın Alexa'yı geçebileceğine inanıyor
12:59 Cuma 1 1 257
2-02-2018, 12:59
Windows 10 1 257 1

Nadella hala uzun vadede Cortana'nın Alexa'yı geçebileceğine inanıyor

Amazon'un Alexa'sı, Cortana'nın en yaygın olduğu cihaz kategorisi olan bilgisayarlar için geçtiğimiz haftalarda duyuruldu ve pek çok cihaz üreticisi ile anlaşma yapılarak cihazlarda önyüklü olarak gelmesi sağlandı.
Alexa, akıllı hoparlör kategorisindeki cihazlardaki dominant yapısı ve üstün sesli dikte kontrol seçenekleri ile tüketiciler tarafından oldukça sevilen bir sesli asistan oldu. Amazon, sık sık çıkarttığı farklı boyutlardaki yeni donanımlarıyla birlikte Alexa'nın yaygınlaşma hızını arttırıyor.

Microsoft'un CEO'su Satya Nadella ise Alexa'nın Windows bilgisayarlara gelmesinden dolayı herhangi bir endişe duymadığını belirtti. Nadella, Cortana'nın her cihazda bulunmasının gerektiğini ve Alexa'nın da Windows platformuna gelmesini normal karşıladığını belirtti.

Microsoft, Cortana ile beraber Windows 10, Office 365, Xbox ve diğer servislerini birbirlerine bağlayabiliyor. Ancak yine de şu anda piyasada bulunan sesli asistanların hala diyaloglar konusunda "oldukça salak" olduğunu dile getiren Nadella, Microsoft'un yapay zeka yatırımlarını arttırdığını ve Cortana'nın gelecekte kullanıcılara daha iyi hizmet vereceğini belirtti.

Ancak Cortana'nın güncel sorunları göze alındığında pazardaki konumu an itibariyle hoş değil. Cortana'nın sesli dikte kapasitesi rakiplerine göre oldukça zayıf ve yalnızca tek bir akıllı hoparlörde yer alıyor. Harman Kardon'un akıllı hoparlörü olan Invoke üzerinde çalışan Cortana ise yalnızca Amerika Birleşik Devletlerinde çalışıyor. Eğer Invoke cihazınızı İngiltere üzerinde kullanmak isterseniz Cortana sizinle konuşmamayı tercih ediyor.

Cortana'nın bölgesel sorunları haricinde yaşadığı en büyük sorunlardan bir diğeri ise yerelleşme; Microsoft'un sesli asistanı hala çok az dil desteğine sahip ve mevcut dil destekleri de Amerika Birleşik Devletlerindeki Cortana gibi tüm yetenekleri kullanamıyor. Microsoft'un Cortana'yı kesinlikle daha fazla bölgede yerelleştirmek için çaba göstermesi gerekiyor.

Şu anda Microsoft, Cortana için bazı geliştirmeler gerçekleştiriyor. Microsoft'un sesli asistanı artık görev çubuğundaki arama barından çıkarak eylem merkezine taşınıyor. Bu, yalnızca basit bir yer değişikliğinin göstergesi değil, aynı zamanda Microsoft, Cortana'nın kullanım şeklini de değiştirmeye hazırlanıyor. 2018'de Microsoft'tan beklentilerimiz adlı makalemizde belirttiğimiz gibi Cortana sesli iletişim yolunu geri plana atarak metin tabanlı bir yazışma arayüzüne sahip olacak. Akıllı telefonlarla konuşarak iletişime geçmek oldukça kolay çünkü küçük ekranlılar ve daha kişiseller. Ancak bilgisayarlar öyle değil, bilgisayarlarımızı genellikle ortak alanlarda kullanıyoruz ve kimse bu ortak alanlarda bilgisayarı ile konuşmak istemiyor. Bunun için insanların kişisel bilgisayarlarında daha birebir ve gizli bir deneyimle Cortana işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için Cortana'nın yeni yapay zekası metin tabanını da destekleyecek.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

1 Yorum
  1. yusufask
    yusufask
    3 Şubat 2018 19:31
    Microsoft gibi şirketler bölgelere göre hizmet vermesi gayet doğal. Genelde uygulamaları evrensel olsa da bir çok bölgede tam olarak hizmet vermezler. Cortana tükçe ve bir çok dil bilmemesi Microsoft şirketinin türkçe dili gibi dillerin sıradan diller kategorisinde barındırmasındadır. Bu nedenle Cortana gibi uygulamalar türkçe dili gibi dilleri bilmezler ya da çok uzun  zaman sonra bu destekler eklenir. Yani şöyle ki Cortana türkçe olması çok çok uzun zaman alacak. Belki de hiç bilmeyecek... :)