» » Microsoft'un yeni Windows Kabuklarının tam listesi ortaya çıktı
17:05 Perşembe 2 679
1-02-2018, 17:05
Windows 10 679 2

Microsoft'un yeni Windows Kabuklarının tam listesi ortaya çıktı

Microsoft, Windows 10'u modüler bir yapıya getirmeye hazırlanıyor ve bunun için de OneCore çekirdeği gibi tüm cihazlarda çalışabilen tek bir kabuk geliştirmeye devam ediyor.
Yeni Windows 10 yapılarına bakıldığında composers olarak adlandırılan yeni Windows Kabuk türlerinin tam listesi de ortaya çıkmış oldu. Windows Core OS ile modüler bir işletim sistemi hazırlamaya çalışan Microsoft, tüm cihazlarda tek bir kabuk çalıştırmak için aynı zamanda CShell'i de geliştirmeye devam ediyor.Microsoft ürün ve servislerini yakından inceleyen WalkingCat'in ortaya çıkarttığı verilere göre listede OneNote'un gelişmiş bir sürümümün Journal uygulaması ile ortak çalışabilmesini sağlayabilen bir kabuk bulunurken, Microsoft'un sır gibi sakladığı çift ekranlı Andromeda cihazının uyarlanabilir kabuğu yer alıyor.

Sızıntıda ayrıca Surface Hub'a (kod adı Aruba) ve IoT cihazalara ait yeni kabukların olduğu yer alıyor. Tüm bunların haricinde geçtiğimiz günlerde hakkında uzunca yazdığımız yalnızca UWP uygulamaları çalıştıracak olan Polaris için de dosyalar bu sızıntılar arasında mevcut.

Gelen sızıntılara göre kabuklar hala geliştirilme sürecinde ve yıl sonundan önce deneyimlenecek seviyede değil gibi duruyorlar. Andromeda, HoloLens ve Surface Hub cihazlar için kabuklar nispeten olgunlaşmış olsa da Polaris için önümüzdeki yılı beklememiz gerektiği gözüküyor.

Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

2 Yorum
 1. Bülent
  Bülent
  1 Şubat 2018 17:36
  Cshell lumia 950 xl gibi güçlü cihazlara geleceği belli mi ? Yoksa gelmeyeceği kesinleşti mi ? 
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   1 Şubat 2018 17:38
   CShell ve diğer yeni Microsoft teknolojilerinin hiçbirisi Windows 10 Mobile işletim sistemine sahip cihazlara gelmeyecek. Yukarıda bahsi geçen tüm yeni teknolojiler Microsoft'un katlanabilir telefonumsu bilgisayarı olan Andromeda ve sonrasında çıkacak olan cihazlara gelecek.