» » Windows Vista: Microsoft'un en ilginç işletim sistemi hakkında bilmediğiniz 5 şey
12:49 Çarşamba 1 1 354
31-01-2018, 12:49
Windows 10 1 354 1

Windows Vista: Microsoft'un en ilginç işletim sistemi hakkında bilmediğiniz 5 şey

Windows Vista, Microsoft'un en karışık işletim sistemiydi ve piyasada tutunamaması sürpriz olmadı. İşte Windows Vista'nın kaderini belirleyen 5 neden.
Windows Vista resmi olarak 30 Ocak 2007'de piyasaya çıktı. Vista'nın ünü pek iyi değil, ancak bugüne kadar çıkmış en ilginç işletim sistemi olarak anılıyor. Geliştirilmesi o kadar uzun bir süre aldı ki sonunda bazı noktalar Arap saçına döndü. Windows Vista'yı kullanmak için herkesin iyi bir donanıma ihtiyacı vardı ve söz konusu 2007 olduğunda donanımlar gerçekten pahalıydı.

Geliştirmeye sıfırdan başlama

Windows Vista, tarihsel olarak işletim sisteminin geliştirilme sürecinin ortasında sıfırdan çalışmalara başlanılan tek işletim sistemidir. Başlangıçta Longhorn kod adına sahip olan Vista, Windows XP'nin çıkışından kısa süre önce 2001'de geliştirilmeye başlandı ve 2003'te raflardaki yerini alması beklendi. Ancak gidişatın oldukça karmaşık olduğu belliydi ve Longhorn'un 2003'te piyasaya çıkmayacağı açıkça gözüküyordu.

Sorunu çözmek için Microsoft tüm çalışmaları 2004'te sıfırladı ve temiz bir başlangıç yaptı. Microsoft'un Vista'yı hazırlaması üç yılını aldı ve nihayet bir ürün olarak piyasaya sürüldü.

Kullanıcı hesabı denetimi

Birçok insanın Windows Vista'yı sevmemesinin nedenlerinden birisi Microsoft'un sizi güvende tutmaya yardımcı olacağını düşünerek hazırladığı hesap denetim mekanizmasıydı. Bir dosyayı veya programı çalıştırmak istediğinizde ekranda neredeyse sürekli bir açılır pencere ile karşılaşıyordunuz. Bu da kullanıcı deneyimini oldukça olumsuz etkiledi ve işlemleri bir adım daha zorlaştırdı. Evet, bu açılır pencere Vista kullanıcılarını güvende tutmaya yardım ediyordu ancak çoğunu hayattan bıktırdı.

Microsoft, Windows 7 ile beraber bu denetim mekanizmasını geliştirdi ve biraz daha geri plana aldı. Kullanıcı Hesabı Denetimi aslında bugün hala Windows 10'da bulunuyor ancak Vista'da olduğu kadar sizi rahatsız etmiyor. Tabi ki rahatsız etmemesi sizi zararlı yazılımlara karşı korumadığı anlamına gelmesin, hala görevini başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor.

Sistem gereksinimleri

Windows Vista'nın en büyük sorunlarından birisi ise sistem gereksinimleriydi. Vista, piyasaya sürüldüğünde tüketicilerin elindeki ortalama donanımdan çok daha fazlasını istiyordu; buda Windows XP kurulu cihazların Windows Vista'ya geçişini zorlaştırdı ve tüketicileri yeni bir donanım almaya zorladı. Evet, tüketicilerin donanımlarını değiştirmesi belirli süreler içerisinde her zaman gerekiyor ancak iki işletim sistemi arasında geçişin kolay yapılabilmesi için değerlerin birbirine yakın olması da oldukça önemli.

Windows Vista'nın Aero kullanıcı arayüzü tüketicileri her ne kadar cezbetse de gerekli donanıma erişmenin maliyetli olmasından dolayı çoğu Windows XP kullanıcısı Vista'ya uzaktan bakmakla yetindi.

Fiyatlandırma

Windows Vista ucuz bir işletim sistemi olmadı. Microsoft, bugün Windows 10 Pro ile eşdeğer olan Windows Vista Ultimate için $400 istedi. Bugün ise Windows 10 Pro yalnızca $199 değerinde. Elbette Vista zamanında alternatifler daha çoktu ve Home Premium gibi paketler de vardı. Ancak Home Premium bile $239 fiyat etiketine sahipti ve Windows 10 Pro ile karşılaştırıldığında yine daha pahalı kalıyor.

Bu nedenle pek çok tüketici Windows Vista'ya geçiş yapmayı tercih etmedi. Windows XP düşük donanımlarda hala iyi çalışıyordu ve üçüncü parti geliştiriciler tarafından desteklenmeye devam ediyordu. Basında da Vista'nın kötü olduğu haberleri fazla yayılınca XP saltanatını sürdürmeye devam etti. Kimse daha kötü bir işletim sistemine geçmek için $400 ödemeyi göz almadı.

Stabilite

Windows Vista piyasaya ilk sürüldüğünde sürücü uyumluluk sorunlarından dolayı düzgün bir deneyim sunmuyordu. Neredeyse Windows Vista için yayınlanan Service Pack 1'e kadar bu sorunlar tam olarak giderilmedi. Ancak Service Pack 1'in yayınlanmasına kadar Vista'nın kötü ünü zaten çok fazla yayılmıştı.

İşte Windows Vista'nın başarısız olmasının 5 nedenini sizler için bir araya getirdik. Aslında Windows Vista oldukça güzel bir işletim sistemiydi. Windows'un bugünlerde bu kadar güvenli olmasının temeli Windows Vista ile atıldı. Vista'dan edinilen başarısız deneyimler sonucu gelecek olan Windows sürümlerinde benzer hatalar yapılmadı.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

1 Yorum
  1. Ziyaretçi Can Kılıç
    Ziyaretçi Can Kılıç
    31 Ocak 2018 13:22
    Açıkçası ben hala ikinci bilgisayarimda Vista kullanıyorum. Bence görsel olarak Vista'dan daha güzel bir işletim sistemi kesinlikle yok. UEFI desteği olsaydı şuan kullandığım bilgisayarima bile kurardim.