» » Modern bilgisayarlar için geliştirilen Windows Core OS'i ve Microsoft'un Polaris'ini anlama
22:38 Pazar 1 1 170
28-01-2018, 22:38
Windows 10 1 170 1

Modern bilgisayarlar için geliştirilen Windows Core OS'i ve Microsoft'un Polaris'ini anlama

Windows Core OS, önümüzdeki on yıl için Windows'un geleceğini belirliyor olacak. Ancak yeni çekirdeğin nasıl olacağına dair sır perdesi henüz tamamen aralanmadı. Fakat Polaris'in Microsoft'un stratejisindeki konumunu anlayabiliyoruz.
Microsoft'un Windows için büyük planları var ve işletim sistemini modüler bir hale getirerek Win32 tabanlı eski kısımları çıkartmayı hedefliyor. Windows Core OS (WCOS olarak da biliniyor) olarak bilinen bu yeni çekirdeği modüler hale getirme projesi, Windows'un alıştığımız görünümünü korurken yeni cihazlarda yeni deneyimler sunuyor olacak.

Windows Core OS'in sonucu olarak daha farklı Windows deneyimleri elde edebiliyor olacağız; işte bunlardan birisi de Polaris. Microsoft, Polaris'i kişisel bilgisayarların geleceği olarak görüyor. Ama neden?

Windows Core OS ve OneCore

Microsoft'un, gelecek bilgisayarlar için vizyonunu anlayabilmemiz için bazı temel stratejilerin nasıl işlediği hakkında da bilgi sahibi olmamız gerekiyor. İşte bilmemiz gereken bazı konular:

• Windows OneCore - Microsoft, 2015 yılında kernel ve işletim sistemini tüm cihazlar için birleştirme kararı aldı.
  • Evrensel Windows Platformu (UWP) - Microsoft, Win32 tabanlı sistemlerde (x86 ve x64), ARM ve Xbox cihazlarda çalışabilen tek tabanlı uygulama platformunu kullanıma sundu.
  • Windows Core OS - Microsoft, Windows 10'u modüler bir yapıya getiriyor. Nihai ürün olarak Windows 10'un görünümü yine aynı olacak ancak Win32, telefonlar için hücresel veri ve diğer bileşenler donanım üreticileri tarafından cihaz kategorilerine göre eklenip çıkartılabilir yapıda olacak. Windows Core OS, Windows 10'un gerçek bir UWP sürümü olacak. Windows 10 S'e baktığımızda içinde kısıtlandırılmış bir Win32 desteği bulunuyor ancak Windows Core OS'de bu özellik tamamen modüler olacak.
  • Windows CShell - Tek çekirdek, tek uygulama platformunun sonucu olarak tek bir Windows Kabuğu ihtiyacı da ortaya çıkıyor. CShell de çeşitli ekran çözünürlüklerine uyum sağlayabilen yeni Windows Kabuğu olma yolunda adım adım ilerliyor. Temel olarak Continuum ile benzer bir yapı olsa da Continuum yalnızca tablet ve masaüstü bilgisayar geçişi desteğine sahip. CShell ise cihazın ekran boyutuna göre uyum sağlayacak; 6 inçten küçük cihazlarda telefon arayüzüne, televizyon boyutlarındaki cihazlarda da Xbox türevi bir arayüze sahip olacak.

Buradaki fikir aslında oldukça basit: Tek bir Windows çekirdeği ile (OneCore) ve tek bir işletim sistemi işletim sistemi tabanı üzerinde (Windows Core OS) uyum sağlayabilen bir kabuk oluşturmak ve bu altyapıyı tüm cihazlarda kullanmak. Bu fikirden önce Microsoft OneCore ile farklı işletim sistemleri yapılandırmalarını ve kabukları farklı cihazlarda kullanıyordu. Windows 10 Mobile, Windows 10 bilgisayarlar, Xbox, HoloLens ve Surface Hub aynı çekirdeği kullansa da farklı işletim sistemi özelliklerine ve kabuklara sahiplerdi.

Windows Core OS ile bu karmaşa ortadan kalkıyor olacak. Bu yeni kernel mantığı ile işletim sistemi üzerindeki bileşenler tek bir noktada birleşiyor ve işletim sistemi tek bir kabuk üzerinde çalışıyor olacak. 

Composers: Andromeda, Polaris ve diğerleri

Tüm bu yapının ise bir adı var: Composers. Andromeda ve Polaris gibi yapıların temelini Composers oluşturuyor. Telefonlar (taşınabilir mobil cihazlar) için Andromeda, masaüstü için Polaris, Surface Hub için Aruba ve karma gerçeklik cihazlar için Oasis kabuğu mevcut.

Teorik olarak yeni cihazlar birden fazla kabuğa sahip olabilir. Örneğin Andromeda olarak bilinen Microsoft'un katlanabilir telefonumsu bilgisayarı tek ekrandayken Andromeda kullanıcı arayüzünü kullanırken iki ekranlı kullanımda Polaris kullanıcı arayüzünü kullanabilir.

Gelecekte daha fazla Composers olabilir, bu durum yeni cihaz kategorileri çıktığında oluşacaktır. Microsoft zaten çekirdeği ile (OneCore) ve işletim sistemi tabanını (WCOS) tek yapıda birleştirip üstüne tüm cihazlarda çalışan bir uygulama platformu oluşturduğu için (UWP) burada bir sınırlamaya tabi değil.

Görünüşe göre Microsoft, geçtiğimiz yıllarda Windows 10 Mobile ile sunduğu Continuum fikrini oldukça benimsemiş ve tüm cihazlara yaymayı hedefliyor.

Basitçe söylemek gerekirse; Windows artık modüler ve kabuğu da tüm cihazlar için değişken bir yapıya sahip.

Polaris, bilgisayarlarda neleri değiştirecek?

Windows Core OS altyapısına sahip Polaris'li bir Windows 10 cihaz deneyimlediğinizde şu anda kullandığınız Windows 10 bilgisayarın kullanıcı arayüzü ile bir farklılık göremeyeceksiniz.

Ancak farklı şeyler de olacaktır; mevcut Dosya Gezgini, Faks Makinesi gibi işletim sisteminde uzun süredir varlığını sürdüren yapılar bulunmayacaktır. Eski bileşenler, Windows'u hızlandırmak için işletim sisteminden çıkartılıyor.

Klasik Win32 tabanına ait API'lar da dahil olmak üzere tüm eski altyapının işletim sisteminden tamamen çıkartılıp çıkartılmayacağı ise şu anda net değil. Ancak artık ihtiyaç duyulmayan eski yapıların gideceği kesinlikle doğru.

Peki eski uygulamalara ne olacak? Microsoft'a göre birkaç çözüm var. Birincisi Microsoft Store üzerinden Project Centennial tabanlı uygulamalar edinilebilir. Microsoft, eski bildiğiniz gibi Microsoft Mağazasına ekleyerek tüketicilere opsiyon olarak sunacak. Bazı eski bileşenler de bu şekilde opsiyonel olarak indirilmeye açılabilir.

Başka bir çözüm ise uygulamaların buluttan açılması; Wim32 tabanlı uygulamaları buluttan açma fikrini daha önceden HP Elite x3'de görmüştük ancak çok verimli değildir. Windows Core OS ve Polaris'e sahip cihazların önceliği UWP olacağı için Win32 desteğinin mükemmel olma iddiası bulunmayabilir ancak tüketici alışkanlığından dolayı Microsoft'un bu noktada bir çözüm sunması bekleniyor.

Windows Core OS: Yalnızca yeni cihazlar için

Son olarak Microsoft'un Windows Core OS'i (Andromeda'yı veya Polaris'i) kimseye zorla dayatmadığını bilmeniz gerekiyor.

Windows'un basitleştirilmiş ve sadeleştirilmiş bu yeni yapısı gelecekteki cihazlarda yerini alacak. Ancak gelecekteki tüm cihazları bu yapıda beklemek de yanlış olacaktır. Windows Core OS yapısındaki cihazlar ilk ve orta okullarda, küçük çaplı işletmelerde ve saha çalışanları için pazarlanacaktır.

Ayrıca ARM tabanında çalışan Windows 10'lu cihazlar da muhtemelen Windows Core OS ile gelmeye devam edecektir. Bu da piyasadan alacağınız herhangi bir Snapdragon'lu Windows 10 cihazın aslında Windows Core OS'e sahip olacağı anlamına geliyor. Windows cihazlar için 4G LTE bağlantısı modüler olarak ekleneceği için bu cihazların Windows Core OS ile gelmemesini beklemek saçma olur. Snapdragon işlemcili Windows 10 bilgisayarlar hali hazırda daha fazla kullanım süresi vaadinde bulunuyorlar ancak eski Win32 tabanının işletim sisteminden çıkartılması bu süreyi daha da uzatacaktır.

Windows 10 S'in geleceği de muhtemelen Windows Core OS ve Polaris üzerine gerçekleşecektir.

Ancak tüm bunlar Windows 10 Pro'nun veya Ev sürümünün tehlikede olduğu anlamına gelmiyor. Bir çok özel şirket, hastane, hükümet çalışanları, üst düzey tüketiciler hala masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda Win32 tabanına ihtiyaç duyuyor. Bu cihazlar desteklenmeye elbette devam edecek ye yeni donanımlarda yer alıyor olacaklar.

Ancak Microsoft, uzun süreli stratejisinde eski Win32 tabanından sıyrılmak istiyor.

Neden Windows Core OS doğru bir adım?

Windows Core OS, ileriye dönük tüketim trendlerine bakıldığında Microsoft için atılabilecek en doğru adımı oluşturuyor. Google'ın Chromebook'ları ve Apple'ın iOS tabletlerine baktığımızda çok daha basit bir yapıya sahipler ve tüketiciler tarafından daha çabuk benimseniyorlar. Windows için önümüzdeki on yılın anahtarı hafif, esnek ve son derece modern bir işletim sistemi olmakta.

Tüketiciler artık mobil piyasaya yönelmekteler, Google bu doğrultuda Chrome işletim sistemini evriltiyor ve Android uygulama desteğini modern işletim sistemine getiriyor.

Windows'un da bu yeni umut verici mimarisi gelecekte çok farklı cihazlarda bildiğimiz Windows deneyimini edinmemizin temelini oluşturuyor.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

1 Yorum
  1. Ertan IRMAK
    Ertan IRMAK
    29 Ocak 2018 15:56
    Bence microsoft'un nihai varması gereken nokta ARM işlemcili UWP ağırlıklı çalışan, Win32 uygulamalarından arındırılmış bir Windows 10 S ve de daha güçlü işler için kullanılacak olan x64 işlemcili Windows 10 Pro olmalı. ARM işlemcilerin güçlenmesi ve de LTE modem entegresi, güç tüketimi konusundaki başarıları göz önüne getirildiğinde x86 işlemciler ile windows 10 home işletim sistemi desteği kaldırılmalı. Ortak kabuk, modüler işletim sistemi, evrensel uygulamalar gibi kavramların Windows evrenindeki cihazları daha da çeşitlendirmekten ziyade bir kaç kullanım ortamı altında toparlaması gerekiyor bence.