» » Microsoft, Polaris kod adıyla bilgisayarlar için Windows 10'un modern sürümünü hazırlıyor
11:55 Cuma 4 1 049
26-01-2018, 11:55
Windows 10 1 049 4

Microsoft, Polaris kod adıyla bilgisayarlar için Windows 10'un modern sürümünü hazırlıyor

Microsoft, eski Windows teknolojilerini geride bırakarak daha modern bir Windows 10 hazırlamak için kolları sıvamaya başladı. Kod adı Polaris olan modern Windows 10, eski Windows bileşenlerini bünyesinde bulundurmayacak.
Geçtiğimiz haftalarda Windows 10'u gerçekten modüler bir yapıya getirecek olan Windows Core OS'den bahsetmiştik. Bu yeni modüler tabanlı Windows, Microsoft'un bugüne kadar ve daha önemlisi gelecekte bulunacağı cihazlarda daha kolay bulunmasına izin verecek bir esnekliğe sahip olacak.

Bu makalede, Microsoft'un kod adı Polaris olan yeni masaüstü bilgisayarlar için hazırladığı modern Windows 10'dan bahsedeceğiz. Makalede her ne kadar masaüstü yapıdan bahsedecek olsak da Windows Core OS tabanlı ilk cihaz muhtemelen Andromeda kod adına sahip Microsoft'un katlanabilir ekrana sahip Surface cihazı olacak.

Microsoft ilk olarak Windows Core OS'i Andromeda için geliştirse de diğer cihazlar için de Windows Core OS'i kullanacak. Windows Core OS; Windows'un her yerde çalışabilmesini, modüler olabilmesini ve tabi ki Windows'un geleceğini belirleyen unsur olacak. Microsoft'un şu anda Windows ile en güçlü olduğu pazar bilgisayarlardır, ancak firma bu durumu bütün teknolojik cihazlarda egemen hale getirmek istiyor. Windows Core OS de bunun ilk adımı. Şimdi gelin Polaris hakkında ortaya çıkan güzel detaylardan bahsedelim; işte Windows 10 bilgisayarların geleceği.

Windows bilgisayarların "modern" versiyonu

Kaynaklara göre Microsoft; masaüstü, dizüstü ve 2'si 1 arada bilgisayarlar için Windows 10'un yepyeni bir sürümü üzerinde çalışıyor. Bu yeni sürüm tamamen UWP üzerine kurulmuş bir yapıya sahip ve Microsoft'un geleneksel bilgisayarlar için sunacağı ilk modern işletim sistemi sürümü. Windows'a ait eski bileşenleri işletim sisteminden çıkartmak, mükemmel pil ömrü, performans ve daha hafif bir işletim sisteminin oluşmasının temelini atıyor.

Windows Core OS üzerine kurulu olan bu yeni modern Windows 10, tüm Windows 10 sürümlerinde olacağı gibi yeni Windows Kabuğu olacak olan CShell ile gelecek. Polaris, zaten masaüstünde alışık olduğumuz kullanıcı deneyimini değiştirmeyecek; pencereli yapı, başlat menüsü, görev çubuğu ve bildirim merkezi gibi sevdiğimiz tüm öğeler işletim sistemindeki varlığını koruyacak. Mevcut Windows Kabuğu, işletim sisteminde yer alan en eski bileşenlerden birisiydi; şimdi yeni kabukla beraber işletim sistemi içerisinden Win32 tabanlı Not Defteri veya Paint gibi eski bileşenler de çıkartılacak ve yerlerine yeni UWP tabanlı uygulamalar gelecek. Temel olarak anlamanızı kolaylaştırmak için söylüyorum; masaüstünde bir Windows 10 Mobile kullanmaya başlayabileceksiniz, ancak masaüstü görünümünden farksız.

Kaynaklar uzak masaüstü kullanarak Polaris'e Project Centennial aracılığı ile Win32 uygulama desteğini eklemeye çalıştığını bildiriyor; bu daha önce HP'nin Elite x3 telefonunda yaptığı bir şeydi. HP'nin yaptığı uygulama her ne kadar yavaş olsa da Microsoft bu işlemi gerçekleştirebilmek için işletim sisteminin temeline bazı kaynak kodları hazırlayarak daha pürüzsüz bir deneyim sunmayı hedefliyor. Eğer kullanıcılar eski Win32 tabanlı bir uygulamayı Polaris kod adıyla gelen işletim sistemlerinde kullanmak isterlerse bir çözüme sahip olacaklar.

Windows'un tamamen UWP üzerine kurulmuş bir sürümündeki en öne çıkan yön güvenlik olacaktır. Geniş açıyla bakacak olursak Polaris kullanan masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar Windows'un en güvenli sürümü ile çalışıyor olacaklar. Eski bileşenlerin bazılarını kaldırmak en eski cihazlarda dahi daha iyi pil ömrü ve performans anlamına geliyor.

Mevcut Windows kullanıcıları modern sürüm olan Polaris'e geçiş yapamayacak veya modern sürüme sahip Polaris kullanıcıları geleneksel Windows 10 Pro'ya yükseltme gerçekleştiremeyecek. Windows 10 ile performans ve güç gerektiren iş yapanların (oyun oynamak, video renderlamak veya Adobe yazılımlarını kullanmak gibi) geleneksel Windows 10 çalıştırmaya devam etmeleri gerekeceği bir gerçek. Ancak Polaris tabanlı yeni cihazlar da gelecekteki bilgisayar kavramına yön veriyor olacaklar.

Microsoft, şu anda eski bileşenler arasında yerini alan ancak Windows 10'un temelini oluşturan yapıları UWP'ye aktarmaya çalışıyor. Denetim Masasından Sesler ve Yazı Tipleri gibi bazı ayarlar yavaş yavaş modern Ayarlar uygulamasına taşındı bile. Tüm bunlar Windows Core OS, Andromeda ve Polaris için gerçekleştirilen adımlar. Bu adımların sonucunda ise eski Denetim Masası artık tamamen yok olacak.

Bu aynı zamanda Microsoft'un UWP tabanlı bir modern dosya gezgini üzerinde çalıştığı anlamına da geliyor, ancak kendisi bir sır perdesi altında ve konu ile ilgili herhangi bir sızıntı bulunmuyor. Ancak Microsoft'un 2018 yılının sonuna kadar Windows Core OS kullanan cihazlar için Dosya Gezginini yetiştirmeye çalıştığını biliyoruz.

Polaris ise muhtemelen 2019 yılında yeni bilgisayarlarla beraber hayatımıza girecek. Ancak yılın hangi döneminde yayınlanacağını konuşmak için henüz çok erken.

Kimler için önemli

Windows'un UWP'ye özgü bir sürümüne neden ihtiyaç olduğunu düşünebilirsiniz, ancak şunu düşünün; çoğu Windows kullanıcısı günlük işlemlerini gerçekleştirirken Adobe Premiere Pro veya AutoCAD gibi uygulamalara ihtiyaç duymuyor. Temel düzeyde bilgisayar kullanan tüketiciler için daha iyi depolama alanı kullanımı, daha iyi pil süresi ve daha iyi performans öncelikli bir cihazı daha ucuza edinmek oldukça önemli. Polaris ise bu cihazların oluşması için zemin hazırlıyor. iPad ve Chromebook bu pazarda zaten tüketicilere hizmet veriyor, Microsoft ise burada kendine de yer açmak istiyor.

Polaris, çalışma ağırlığı genellikle web tarayıcısı üzerinde olan insanlar için en iyi tercih olacaktır. Elbette Polaris kod adına sahip işletim sistemine sahip cihazlarda Microsoft Office ve Windows'a ait multimedya uygulamaları da bulunacak. Polaris; aslında iOS ve Chrome OS kullanan tüketicileri tekrar Windows'a çekmek için oluşturulan bir yapı diyebiliriz. Eski bileşenleri günümüzde kullanmayan ve onların ne olduğunu bilmeyen milyonlarda Windows kullanıcısı var. Microsoft bu tüketiciler için ilk adımı Windows 10 S ile atmıştı ancak şimdi işi bir adım daha ileriye götürüyor. Polaris'in Windows 10 S'ten tek eksiği ise yükseltme yapmaya izin vermiyor olması.

Eğer Windows'un klasik sürümü hakkında endişe duymaya başladıysanız hemen endişelerinizi bir kenara bırakın. Temel kullanıcılar için iOS varken macOS nasıl varlığını sürdürüyorsa klasik Windows da varlığını her daim sürdürmeye devam edecek. Ancak Polaris, ortalama bir kullanıcının satın alması tavsiye edilen Windows sürümü olacak.

Polaris, Windows'un temel seviyedeki kullanıcılara daha fazla seslenebilmesi için oldukça önemli. Eski bileşenler, temel seviyedeki kullanıcıların çoğunlukla kafasını karıştırıyor. Chrome OS veya iOS gibi daha yalın ve modern olan işletim sistemleri ile Windows'un rekabeti ise gittikçe artıyor. Microsoft'un geriye dönük uyumluluğu çoğu kullanıcı için önemli ancak bunu umursamayan kullanıcılar için artık Polaris var olacak.

Windows Core OS hiç şüphesiz ki gelecekteki Windows cihazların oluşması için en önemli şey ve son günlerde gündemimizde sıkça kendine yer buluyor. İşletim sisteminin modüler bir yapıya gelmesi gelecekteki cihazlar için daha esnek ve daha güvenli bir yapının temelini atıyor. Windows'un geliştirilmesi daha kolay olacak ve hızlanacak; bu da mevcut özelliklerin iyileştirilmesi ve yenileri üzerinde çalışmaya başlamak için daha fazla zamanın geriye kalacağını gösteriyor.

Peki siz Polaris hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın!
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

4 Yorum
  1. Ertan IRMAK
    Ertan IRMAK
    27 Ocak 2018 04:00
    Öncelikle söylemeliyim ki denetim masasız, modern bir UWP dosya gezgini çok heycanlandırıcı. Fakat ben Polaris ile Windows S OS arasındaki farkı anlayamadım. Microsoft'un nihai istediği şey; sizinde dediğiniz gibi denetim masası olmayan, her şeyin ayarlardan yapılabildiği, yazı tipinden temalara, şuan var olan tüm win32 ve diğer uygulamaların UWP dönümüş olduğu applara , oyunlara, hatta donanımlara kadar her şeyin Microsoft Store'da satılabildiği bir windows 10 S değil mi zaten? Yani nihai Windows 10 sürümü güçlü programları da UWP olarak mağazadan indirebileceğimiz bir sürüm olmayacak mı? Buna rağmen Windows 10 S'ten ayrı bir de polaris kod adlı bir OS mu çıkaracaklar?
    1. Tolga Altaş
      Tolga Altaş
      28 Ocak 2018 13:45
      Windows 10 S'de Mağaza üzerinden Win32 tabanlı uygulamaları cihaza yükleyebilirken Polaris sürümünde Win32 tabanlı herhangi bir uygulamayı cihazınıza yüklemeyeceksiniz deniliyor şu anda. Eğer bir Win32 tabanlı uygulama Mağazada yer alıyorsa UWP olarak sayılıyor ancak Polaris sürümünde Win32 tabanı bulunmayacağı için doğrudan cihaz üzerinde çalışması mümkün olmayacak. HP Elite x3'te olduğu gibi uzak masaüstü çözümleri üzerinde çalışıyor.
  2. Orhan
    Orhan
    27 Ocak 2018 17:39
    Microsoft Windows RT'yi tekrar denemek istiyor anlaşılan o ki. Yani her platformda (masaüstü, dizüstü, tablet, telefon, oyun konsolu) tek işletim sistemi adaptive kabuk ile fikri daha olgunlaşmadan yerini yeni bir fikre devretmeye çalışıyor gibi.
    1. Tolga Altaş
      Tolga Altaş
      28 Ocak 2018 13:47
      Bu da tıpkı Windows 10 S gibi daha düşük bütçeli bilgisayarlar ve eğitim kitlesine yönelik tüketiciler için. Bilgisayarın daha basit bir yapıya bürünmesi aynı zamanda iPad kullanıcılarının da Windows kullanabilmesi anlamına gelecek. CShell ve Core OS olgunlaşmış olabilir ancak biz henüz görmedik. Bu sene gerçekleştirilecek Build etkinliğinde kesinlikle örneklerini göreceğimize inanıyorum.