» » Neden ikisi bir arada bilgisayarlardan sonraki yeni trend iki ekranlı cihazlar olacak?
11:45 Pazar 3 820
21-01-2018, 11:45
Windows 10 820 3

Neden ikisi bir arada bilgisayarlardan sonraki yeni trend iki ekranlı cihazlar olacak?

Katlanabilir telefonları unutun ve çift ekranlı ultrabookları hayal etmeye başlayın. Bilgisayar cihazlarını canlı tutabilmek için Microsoft zamanında ikisi bir arada cihazları hayatımızın bir parçası haline getirdi ancak tüketiciler, taşınabilir cihazlarının daha büyük ekranlara sahip olmasını istiyor. Sıradaki büyük şey ise iki ekranlı bilgisayarlar.
Windows 8'in piyasaya çıkışı itibariyle ikisi bir arada cihazlar pek çok donanım üreticisi tarafından benimsendi. Kimisi kendi ekseni etrafında döndürülerek bu işlemi gerçekleştirdi, kimisi de cihazı katlamayı tercih etti. Ancak, Surface 3 ile beraber ikisi bir arada cihazlar için standart bir form faktörü oluştu.

2018'de Microsoft Surface Pro'yu artık bir tablet olarak tanıtmıyor. Bunun yerine Surface Pro için kullandığı tanım "bir stüdyo ve tabletin çok yönlülüğünü alan en üst düzey dizüstü bilgisayar," olarak karşımıza çıkıyor. Kalem ile kullanım için tablet halinde kullanımı ile beraber aynı zamanda dizüstündeki kullanımı ile yüksek üretkenlik sunan Surface ailesi cihazlar, klasik dizüstü bilgisayarlara göre daha etkili bir kullanıma sahipler.

Ancak bir sonraki büyük şey ne olacak? Bu sene içerisinde iki ekranlı telefonların çıkacağını MSFThaber takipçileri gayet iyi biliyor, ancak artık iki ekranlı cihazları yalnızca telefonlarda beklememeliyiz. Ufukta gözüken bazı cihazlar bu durumun dizüstü bilgisayarlar için de gerçekleşeceğini gösteriyor.

2'si 1 arada cihazlar canlanmalı

Muhtemelen Microsoft'un ve donanım ortaklarının Windows Vista'dan beri öğrendikleri en önemli ders; bilgisayarlar yapılarının durgunlaşması, satışları durduruyor. Google, Chromebook vizyonu ile yükselişte. Apple, macOS'e iOS uygulamalarını getirmeye çalışıyor ve ortak bir evren kurmaya hazırlanıyor. Teknoloji firmaları arasındaki savaş şiddetli ve yenilik konusunda yavaşlama lüksüne sahip değil. Microsoft, Google'ın eğitim alanındaki durgunluğundan faydalanarak Windows 10 S'i öğrencilere pazarlarken aynı süre içerisinde Apple da iPad Pro'nun bir bilgisayar kadar güçlü olduğunu iddia etmekle meşgul.

Üst düzey üç bilgisayar üreticisi (HP, Dell ve Lenovo), Surface tarzı cihazlar tasarlayarak tüketiciler, etiğim ve kurumsal pazarlar için piyasaya sürdü. Şimdi "her zaman bağlı" cihazlar ile beraber Surface tarzı cihazların pazardaki oranı daha da artacak ve tüketiciler daha çok ilgi gösterecek.

Ancak klavyeler, bilgisayar tasarımlarında daima baskın olacak mı?

Bilgisayarların tasarımları yıllardır önemli bir değişikliğe uğramadı ancak çerçevesiz telefonlarla beraber bilgisayarlar için de benzer çerçevesiz tasarım fikirleri ortaya çıktı. Özellikle touchpad'in alt çerçevede kullandığı yüzey alanı büyük bir kayba yol açıyor. Şimdi ise bilgisayar üreticileri alt tarafa da bir ekran ekleyerek yeni bir bilgisayar form faktörü üzerinde çalışıyorlar.

Lenovo Yoga Book - Bilgisayarların geleceği

Lenovo Yoga Book, Ekim 2016'da çıktı. Cihaz ilk defa piyasaya çıktığında büyüleyici ve geleceğe yön veren tasarımı ile çok konuşulmuştu. Halo klavyesi yalnızken açtığınızda gözüküyor ve açmadığınızda kaleminizle çalışabileceğiniz bir yüzel alanı kullanıma sunuyor.

Ancak Yoga Book kusurlu bir cihaz. Intel işlemciye sahip olması güzel ancak klavye kullanma deneyimi garip ve ekran çerçeveleri çok büyük. Günümüzde tüm bunlar mühendislik ile çözülebilir şeyler, ancak Yoga Book'un elden geçmesi gerekiyor. Belki her zaman bağlı olması için Snapdragon 845 işlemciye sahip olması da hoş bir fikir olabilir.

2007'de iPhone çıktığında fiziksel klavyeye cihazda yer vermeden tamamen sanal klavye ile durumu kurtarmıştı. Ve şimdi günümüze baktığımızda akıllı telefonların tamamı (BlackBerry örnekleri hariç) sanal klavye kullanıyor. Lenovo'nun da Yoga Book ile yaptığı şey tam olarak bu. İlk adım atılmış oldu ancak devamı telefonlardaki gibi ardı ardına gelmedi.

Lenovo'nun Yoga Book'ta yaptığı en mükemmel şey Halo klavyenin kullanım alanını aynı zamanda çizim tableti olarak kullanmaya da izin vermesi. Windows 10, son güncellemelerde Ink özelliği üzerine oldukça fazla mesai harcıyor.

Çift ekranlı katlanabilir bilgisayarların yükselişi

2011 yılında çıkan ilk çift ekranlı cihaz: Acer Iconia 6120

Çift ekranlı dizüstü bilgisayarlar her zaman gündemdeydi ancak 2019'da piyasaya çıkmaya hazır hale geliyorlar. Bu cihazların aynı zamanda bazı hedefleri de var:

• Üretim maliyetini düşürmek
  • Pil tüketimi için daha iyi optimizasyon
  • Daha hassas dokunmatik algılayıcılar
  • Genel olarak daha iyi kalite kontrol çizgisi (Ölü piksel sorunları)

Windows Core OS ve Composable Shell. Bilgisayarların donanımsal olarak değişim geçirmesinden önce konuşmamız gereken daha önemli konu ise yazılım. Yazılım uyumlu olmadan donanımların değişiklik göstermesi kullanıcı deneyimini oldukça olumsuz etkileyecektir. Microsoft ise bu konudaki atılımlarını 2016 yılından itibaren sürdürüyor.

Ayrıca donanımsal olarak da 4K ekranlar yaygınlaştı ve dizüstü bilgisayarlar için AMOLED ekran teknolojisi günümüzde mevcut. Bilgisayarlar için de çerçeveler çok daha ince hale geliyor ve dokunmatik ekranlar daha hassas bir hal alıyor. Hepsinden önemlisi ise bu teknolojilerin seri üretimde maliyetleri gün geçtikçe düşüyor.

Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi sadece donanım yeterli değil. Burada en önemli satış pazarı belki de öğrenciler olabilir. ARM işlemciye sahip Windows 10 S cihazların bu konseptle öğrencilere satılması yeni pazarın çabuk büyümesine neden olabilir. Ancak Microsoft, Windows 10 S için sürdürdüğü eğitim programını yalnızca Amerika Birleşik Devletleri ile sınırlamaya devam ederse durum pek de parlak gözükmeyecektir.

Ink özellikleri, eğitim amaçlı bilgisayar kullanan tüketiciler için oldukça önemli bir satın alma kriteridir. Microsoft'un CShell'i ve Windows Core OS'i, modern taşınabilir bilgisayarların yazılımsal anlamda en önemli unsurları olacak. Microsoft hali hazırda UWP uygulamaların çift ekranda çalışması için geliştirme çalışmalarına da devam ediyor. Muhtemelen bunun ilk meyvelerini Project Andromeda ile göreceğiz. 

Ancak katlanabilen çift ekranlı cihaz olan Andromeda'nın arkasındaki fikir yalnızca cebe sığabilen bir ultramobil bilgisayar olmak değil. Microsoft ve ortakları aynı tasarımı daha büyük ekranlı cihazlar için de uygulamayı düşünüyor.

Lenovo'nun Yoga Book'u çift ekranlı cihazlar için ilk adım olabilir ancak bizim tam anlamıyla beklediğimiz bu değil. Microsoft ve partnerlerinden iki ekrana sahip taşınabilir dizüstü bilgisayarlar beklemekteyiz.

Windows 8'in çıkışının ardından piyasada çok ilginç tasarımlı cihazlar gördük. Yukarıda gördüğünüz Dell XPS 12, Windows 8 zamanındaki ilginç tasarımlardan bir tanesi. Günümüze baktığımızda ise bu tasarım tamamen çöpe atılmış durumda.

Muhtemelen çift ekranlı cihazlar çıktığında bu tür tasarım endişelerimiz olmayacak ancak ondan daha büyük bir endişe kaynağımız olabilir; dokunmatik ekranda yazma deneyimi. Telefonlardaki klavye çok daha küçük bir alanda yalnızca iki parmak kullanılarak yazılmaya müsait. Ancak bilgisayarlarda iki elin hakimiyeti de tüm parmaklarla mevcut. Belki buradaki sorun Apple'ın zamanında yaptığı gibi bir mühendislik atılımı ile çözülebilir.

Yeni bilgisayarlar yolda

Hepimiz artık açıkça kabullenmeliyiz, kişisel bilgisayarlar yavaş yavaş ölmeye başladı. Microsoft, iyi bir bilgisayarın nasıl olması gerektiğini biliyor. ARM atılımları ile bu bilgisini taşınabilir bilgisayarlara aktarmaya çalışıyor. Cihazları taşınabilir yapmak için de yeni yazılım ve donanım türleri üzerinde çalışmak gerekiyor.

Çift ekranlı bilgisayarlar, tüketicilerin yeni bir bilgisayara ihtiyacı olduğu fikrini doğrudan aşılayabilir. Microsoft'un, Windows 10'daki mevcut kullanıcı arayüzü ve Win32 tabanlı yapısı taşınabilir cihazlar için uygun değil ancak masaüstü cihazlar için hala en güçlü yönleri oluşturuyor. Ancak Windows, gelecek trendlere ayak uydurmak zorunda ve bunun için daha fazla mobil yatırıma yönelmeli. UWP, ARM, CShell ve Windows Core OS bu yatırımların başlangıçları. Kişisel bilgisayarın evrimi belki sizi korkutabilir ancak gelecekte yine de fiziksel klavyeye sahip cihazlar da olacaktır.

Ancak bildiğimiz bilgisayar tasarımı yakın gelecekte büyük bir değişime uğrayacak.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

3 Yorum
  1. Kurban
    Kurban
    21 Ocak 2018 14:11
    Geçen hafta dostuma Lenovo Yoga 510 aldık hepsiburada uzerinden gayet hoşuma gitit ve başarılı. Bu cihazı alma konusunda epey zorladım kendisini ve pişman etmedi beni ve arkadaşımı. Ekranı her açıdan kullanışlı istediğin gibi ozgursun çevir vs yap guzel. İçinde de orijinal windows 10 home geldi freedos olanlardan dostlarımı uzaklaştırıyorum sonra cracli kullanıyorlar. Cihazı tablet modunda kullanamadık yani kullanılır aslında ama değiştirme fırsatı olunca tablet modundan çıktık daha iyi oldu belki de alışkanşıklarımızdan olsa gerek. Bu tarz makinaları tavsiye ediyorum. Fiyatı uçuk olmasa istanbul bilişmden surface aldıracaktım ama pahalı maalesef. Bu makinalar geleceğin populer makinaları gerçekten. Yazıda şunu anlayamadım tolga :"2011 yılında çıkan ilk çift ekranlı cihaz: Acer Iconia 6120" çıktı mı yoksa o zamandan bu yana projede mi.kaldı?
    1. Tolga Altaş
      Tolga Altaş
      21 Ocak 2018 14:35
      Ben de açıkçası tablet modunda kullanırken zorlanıyorum. Maalesef büyük güncellemelerin herhangi birisi tablet modu için bir iyileştirme içermiyor. CShell'e kadar da herhalde kullanıcı arayüzünde bir değişiklik görmeyeceğiz gibi (Akıcı Tasarım Sistemi öğeleri hariç). Acer Iconia 6120, Windows 7 zamanında çıkmış bir cihaz ancak Windows 7'nin dokunmatik ekranlarla olan uyumluluğu çok başarılı olmadığı için kullanışlılık açısından pek üst düzey bir deneyim yaşatmadı.
  2. Suleyman
    Suleyman
    22 Ocak 2018 16:52
    Salam.Azerbaycandan yaziram size.sitenizi izleyirem ve beyenirem. surface 4pro istifadecisi olaraq cox beyenirem cihazi.hem de lumia 1520 istifade edirem. microsoft surface pro4 qelemi ile klavyesi ile ekrani ile mukemmel cihaz. tek derdi sim kart girishi yox.