» » Windows 8'in başlangıç ekranının gelişimine göz atalım
00:40 Perşembe 1 1 175
4-01-2018, 00:40
Windows 10 1 175 1

Windows 8'in başlangıç ekranının gelişimine göz atalım

Windows 8 piyasaya sürüldüğünden beri tüketicilerin büyük bir kısmı tarafından başlangıç ekranı yüzünden eleştiri yağmuruna tutuldu. İşletim sisteminin yeni başlangıç ekranı, sisteme alışmış olan kullanıcıların deneyimini etkiliyordu ve büyük bir kesim bu yeniliğe şans tanımadı.
Windows 8'in başlangıç ekranı, Windows 95'ten o güne kadar işletim sistemi üzerinde yapılan en büyük değişiklik oldu ve o günlerde tüm teknoloji basınının tartışma odağı oldu. Başlangıç ekranı, Windows için Microsoft'un dokunmatik ekranlı cihazlarda da varlığını kanıtlarcasına sunduğu bir yenilikti. Ne yazık ki piyasaya sunulduğu dönemde pazarda dokunmatik ekranlı cihazlar azdı ve kullanıcıların büyük bir kısmı cihazlarını klavye ve fare aracılığı ile kullanıyordu.

Windows 8 ön duyurusu (2010)Windows 8'in konsept tasarımları

Microsoft, Windows 7'nin üzerinde çalışmalarını tamamladıktan sonra çok uzun süre geçmeden Windows 8'in üzerinde çalışmaya başladı. Yazılım devi, işletim sistemini yeni sürümünde en başından beri radikal bir değişiklik yapmak istiyordu; öncelik olarak dokunmatik ekranlarla kullanımı kolaylaştıracak olan yeni bir kullanıcı deneyimi oluşturmak hedefte vardı. Microsoft bu ekranı geliştirilme süresi boyunca "Gömülü Kabuk" olarak adlandırdı ancak son kullanıcılara "Başlangıç ekranı" ya da "Metro/Modern UI" olarak tanıttı.

Microsoft'un piyasaya sunduğu başlangıç ekranı ile konsept olarak hazırladığı ekran arasında birkaç temel farklılık bulunuyor. İlk geliştirilmeye başlandığında Metro/Modern UI, Windows 8'deki gibi temiz bir tasarım diline sahip değildi. Canlı kutucuklar yine bulunuyordu ancak herhangi bir işleve sahip değillerdi, yani yalnızca ikon olarak kullanılabiliyordu. Bu da kutuların ilk konseptte tamamen cansız olduğu anlamına geliyor. Ayrıca kutucukların boyutlandırılabilir olma fikri de yine ilk etapta bulunmuyordu.

Microsoft ayrıca kullanıcının, kullanım esnasında ne yaptığı fark etmeksizin sağdan hızlıca ulaşılabilen bir kısayol alanı oluşturma fikrine en başından beri sahipti. Bu menü, başlat butonu da dahil olmak üzere sekiz farklı kısayolu içerisinde barındırıyordu.


Windows 8'in erken erişim sürümü

Ancak geliştirilme sürecine girildikten sonra bu alanda değişiklikler yapılmaya başlanmıştı bile. Sağdan gelen kısayollar artık erkanın tamamını kaplıyordu ve daha az kısayola sahipti. Sekiz farklı kısayol yerine Microsof yalnızca Başlat, uygulama değiştirme, arama, paylaşma, cihazlar ve ayarlar düğmesine yer vererek altı kısayolu bu alana sığdırmıştı.

Windows 8'in ilk örneğiMicrosoft, yeni tasarım dilini 2011'in Mayıs ayında tüm kamuoyuna açıkladı ve bu yeni kullanıcı arayüzünü Windows'un "yeni nesilinin" bir parçası olacağının da altını çizdi. O tarihte bu arayüze henüz Microsoft tarafından resmi bir ad konulmamıştı. Kullanıcılar bu arayüzü ilk defa gördü ve çeşitli tepkiler vererek karşıladılar. Bu durum, başlangıç ekranının başlat menüsü ile yer değiştireceğinin ilk resmi duyurusuydu.

İlk tasarımların ardından yapılan resmi sunumda tasarımsal anlamda değişiklikler bulunuyordu. Windows Phone cihazların ana ekranına çok daha fazla benzeyen yeni başlangıç ekranı çok daha basit ve akıcı bir yapıya sahip olmuştu. Ancak hala iki adet kutucuk boyutlandırma seçeneği vardı. Kutucukları ya dikdörtgen ya da kare olarak boyutlandırabiliyordunuz.

Kutucuklar ilk defa resmi duyuru ile beraber canlılık özelliğine kavuşmuştu. Canlı kutucuklar boyut ayırt etmeksizin uygulama içerisinde yer alan bilgileri veya bildirimleri kullanıcılara sunabiliyordu. Ayrıca arkaplan da tamamen değiştirilmişti. Windows 7'de kullanılan tasarım öğeleri tamamen terk edilerek düz mor bir zemin kullanılmıştı. Bu durum, canlı kutucukları daha da öne çıkartıyordu.


Bir diğer büyük değişiklik ise hala adlandırılmamış olan sağdan çıkan kısayollar ile ilgiliydi. Menünü tasarımı tekrar değiştirilmişti ve altı yerine yalnızca beş seçenek yer alıyordu. Bununla beraber ilk yapılarda tercih edilen beyaz renk kendini koyu tonlara bırakmıştı, başlat düğmesi ise en üstten orta kısma alınmış durumdaydı. Microsoft, uygulamalar arasında geçiş yapmak için düğme yerine jest ile kontrolü tercih etmişti. Kullanıcılar bu yapıdan itibaren düğme yerine ekranın solundan sağına kaydırma işlemi gerçekleştirerek uygulamalar arasında geçiş yapabilme imkanına sahip oldular.

Microsoft'un yeni başlangıç ekranı Windows'un geleceği için oldukça iyi durumda gözüküyordu. Pek çok kullanıcı bu değişikliği olumlu bir adım olarak karşılarken diğer kısım ise alışkanlıklarının değişmesi konusunda endişelilerdi. Kullanıcılar temelde haklıydı, klavye ve fare temel alınarak kullanılan işletim sistemi için dokunmatik bir kullanıcı arayüzünü tüm kullanıcılara sunmak çok da iyi bir adım olmayabilirdi.

Windows 8 Önizlemeleri (2011 ve 2012)Eylül 2011'de Microsoft, Windows 8'in geliştiricilere yönelik ilk genel önizleme yapısını yayınladı ve geliştiriclerin Windows 8 ile beraber başlayacak olan Windows Mağazası için uygulamalarını hazırlamaları konusunda teşvikler sağladı.

Geliştirici önizleme sürümünde Microsoft, başlangıç erkanında gezinirken küçük bir parallax efekti eklemişti. Başlat ekranının arkaplan rengi duyurularda kullanılan mor rengin aksine yeşil olarak kullanıma sunulmuştu. İlk yayınlanan yapıda kutucuklar hareket ettirilemiyor, yeniden boyutlandırılamıyor ve başlangıç ekranı özelleştirilemiyordu.

Başlangıç ekranı, ekran boyutu ne olursa olsun yalnızca beş gruplandırma yapılmaya müsait ediyordu. Bu da büyük erkan kullanan kullanıcılar için ekranın boş kalmasına ve garip bir deneyim edinmeleri gibi sorunlar yarattı.


Ocak 2012'de piyasaya sürülen Windows 8 Kullanıcı Önizleme sürümünde başlangıç ekranı biraz daha değişmişti. Artık neredeyse tamamlanmış bir deneyim sunan yeni başlangıç erkanı özelleştirilebiliyordu. Renk seçenekleri, arkaplan desenleri gibi yenilikler ilk defa bu yapıda ortaya çıktı.


İlk yapılarda Charms bar olarak adlandırılan kısayol çubuğunda yer alan Windows logosu artık işletim sisteminin kutucuk tabanlı yapısına yakışan yeni Windows logosunu da bünyesinde barındırıyordu. Ayrıca açılış esnasında da yeni bir animasyona sahip olmuştu.


Mayıs 2012'de Microsoft, Windows 8'in üçüncü ve son önizleme yapısını Release Preview olarak tüm kullanıcılara sundu. Bu yapı az da olsa kullanıcı arayüzünde değişiklikler içeriyordu ancak Windows 8'in nihai sürümü ile hemen hemen aynıydı. Başlangıç erkanında artık beş yerine altı gruplama sırası mevcuttu. Böylece büyük erkanlar için duran orantısız tasarım sorunu giderilmiş oldu.

Daha fazla renk seçeneği ve daha fazla arkaplan deseni dahil olmak üzere birkaç tane daha başlangıç ekranı özelleştirme seçeneği bulunuyordu. Microsoft, masaüstünde bulunan Windows Aero temasını da yenilemiş ancak bulanıklık ve şeffaflık öğelerini tamamen atmadan "Metro" arayüzüne uyumlu hale getirmişti.

Windows 8 nihai sürüm (Ağustos 2012)
Microsoft, Windows 8'in nihai sürümünü yayınladığında masaüstü tasarımında birkaç değişiklik daha yapmayı tercih etmişti. Aero ve pencere şeffaflığı daha düz ve bulanıklık efekti olmayan bir tasarımla değiştirilmişti. Metro/Modern UI tasarımında bulunmayan bulanıklık efekti masaüstünden de kaldırılarak her iki alandaki öğeler birbiri ile uyumlu hale getirilmişti.

Sorun, başlangıç ekranında bulunan "Gömme Kabuğun" oluşturduğu tasarım ile masaüstünde bulunan tasarımın birbirini tamamlamayışıydı. Bu iki alan birbiri ile entegre çalışmıyor ve görsel olarak da birbirini tamamlamıyordu. Kullanıcılar klasik masaüstü deneyimine geçmeden önce illaki yeni başlangıç erkanı ile karşılaşmak zorunda kalıyordu.

Aynı zamanda Windows 95'ten o güne kadar ekranların kenarlarında bulunmayan kısayollara alışmak da kullanıcılar için tam bir eziyete dönüştü. Bu özelliklerin ilk başta görülememesi ve Microsoft'un bu yenilikleri kullanıcılara iyi şekilde anlatamaması tam bir karmaşa yarattı. Kullanıcılar başlangıç ekranı ve masaüstü arasındaki bulmacada sıkışıp kaldı ve işletim sisteminden uzaklaşmaya başladılar.

Windows 8.1 (Ağustos 2013)Bir yıl sonra Microsoft, Windows 8 için ücretsiz bir büyük güncelleme yayınladı. Güncelleştirme Windows 8.1 olarak adlandırıldı. Bu güncelleme, Windows 8'in kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesine odaklanmıştı ve başlangıç erkanı deneyimi ile masaüstü kullanımı birleştirmeyi amaçlıyordu.

Microsoft, nihayet görev çubuğunda başlat logosunun bulunmaması şikayetlerini dinlemiş ve başlat butonunu geri getirmişti. Ancak bu buton eski başlat menüsü yerine başlangıç ekranı ile masaüstü arasında geçiş yapmayı sağlıyordu. Ancak bu yine de büyük bir adımdı. Bu sayede imlecinizle ekranın sol altına gidip gizli butonu keşfetmenize gerek kalmadan geçiş yapmanız mümkün olacaktı. Güncelleme aynı zamanda başlangıç ekranı için iki yeni kutucuk boyutunu daha kullanılabilir hale getirmişti. Bu yeni boyutlar kutuları çok daha küçük ve çok daha büyük olarak boyutlandırmanızı sağlıyordu. Sonuç olarak toplam dört adet kutucuk boyutlandırma seçeneği ortaya çıkmış oldu. Ayrıca Microsoft, başlangıç ekranında duvar kağıdı kullanma opsiyonunu da bu güncelleme ile beraber getirmişti.

Windows 8.1 Güncellemesi 1 (2014)2014 yılında Microsoft, Windows 8.1 için küçük bir güncelleme daha yayınladı; bu güncelleme başlangıç ekranının deneyimini daha da iyileştiriyor ve masaüstü deneyimi daha kolay hale getiriyordu. Bununla beraber pek çok iyileştirme de güncellemede yer alıyordu.

2014'te yayınlanan güncelleme, Windows 8 için yayınlanan son büyük güncellemeydi. Microsoft, kullanıcıların geribildirimlerini dinleyerek iki ayrı dünyanın öğeleri olan başlangıç ekranı ile masaüstü deneyimini olabildiğinde iyileştirmeye çalıştı. Fare kullanıcıları için pek çok erişim kolaylığı sağlanırken tablet gibi cihazlarla dokunmatik ekranı kullanan kullanıcılar için arayüzde iyileştirmeler gerçekleştirdi. 
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

1 Yorum
  1. Ziyaretçi Kurban
    Ziyaretçi Kurban
    30 Ağustos 2018 11:52
    Bu tarz haberlere bayılıyorum. Kronolojik olarak gidiyor ya. Helal... Yazılım süreci ve neden güncelleme gerekliliği...