» » Apple, iPad, iPhone ve Mac uygulamalarını birleştirmek istiyor - peki işe yarayacak mı?
22:01 Cuma 4 886
29-12-2017, 22:01
Windows 10 886 4

Apple, iPad, iPhone ve Mac uygulamalarını birleştirmek istiyor - peki işe yarayacak mı?

Platformları birleştirmek oldukça zor bir işlemdir. Tabletler, bilgisayarlar ve telefonlar için uygulamalar farklı ihtiyaçları farklı şekillerde çözüyor. Apple'ın bazı avantajları var ancak Microsoft'a kıyasla çok daha geride.
Microsoft'un Evrensel Windows Platformu (Universal Windows Platform ya da kısa adıyla UWP) pek çok geliştirici için kolaylaştırıcı imkanlar sundu. Tek bir kod yapısı ile bilgisayar, telefon, tablet ve Xbox cihazlar için bile farklı donanım ve farklı ihtiyaçlarla çalışacak olan uygulamaları tek bir platformda birleştirdi.

UWP "bir kere yaz, her yerde yayınla" modeli değil, yalnızca bazı durumlarda bu şekilde kullanılabilir. Ayrıca geleneksel kanının aksine yalnızca telefon uygulamaları için değil, Windows Karma Gerçeklik dahil diğer Windows platformları için de bir merkez çekirdek oluşturmaktadır. Dolayısıyla UWP uygulamaların "mobil" temelli olduğunu söylemek pek de doğru olmaz.

Apple sızıntılarıyla gündeme gelen Mark Gurman, Bloomberg'den edindiği bir raporda şirketin "iPad, iPhone ve Mac cihazlar için tek bir platform sunup kullanıcı deneyimini birleştirmek" istediğini açıkladı.

2018'in sonunda gerçekleşecek

Gurman'ın yayınladığı rapora göre proje hala geliştirilme aşamasında;

Proje hala geliştirilme aşamasında. Projenin uygulanış biçimi ilerleyen tarihlerde değişebilir ya da tamamen iptal edilebilir.

Eğer proje geliştirilmeye devam ederse muhtemelen 2018'in yaz ayına kadar gizli olarak kalmaya devam edecek ve geliştiricilere bir duyuru yapılmayacak. Apple ise konu hakkında açıklama yapmamayı tercih etti.

Birleştirilmiş bir uygulama platformuna geçmek oldukça büyük bir adım olsa da Apple'ın bu adımı atmak için çok geç kaldığı da bir gerçek. Ayrıca bu adımın riskleri de oldukça fazla. Fakat şunu göz önüne almakta da fayda var; henüz proje hakkında detaylar bulunmuyor. Bu da projenin ne kadar güçlü ya da kusurlu olacağı hakkında konuşmak için erken olduğunu gösteriyor.

Bunun yerine Microsoft'un şu anda UWP ile neler yaptığını ve Apple ile karşılaştırılması üzerinden ilerlemek daha doğru olacaktır.

Microsoft'un birleştirilmiş çekirdeği, işletim sistemi, uygulamaları ve kabuğu

Microsoft'un UWP'si, 2018 yılının sonlarında Apple'ın uygulama birleştirme konusundaki ilk girişiminin başlangıcında üç yıllık serüvenine emin adımlarla devam ediyor olacak.

Microsoft, API'ları ve köprü araçlarını geliştirmeye devam ederken ve daha da önemlisi eski Win32 uygulamalarını Microsoft Mağazasına getirirken kullanıcı kabuğu deneyimini de CShell ile birleştirmek için adım atıyor.

Google da Android için benzer adımları Apple ile beraber atmaya başlamış olsa da Microsoft her iki rakibinden de birkaç adım önde. Gelin bazı örneklere göz atalım:
  • Windows OneCore - Microsoft, 2015 yılında çekirdeği ve işletim sisteminin çekirdek sistemini tüm cihazlar için bir araya getirdi.
  • Windows UWP - Microsoft, Win32 sistemlerde (x86, x64), ARM ve Xbox'ta çalışan uygulamaları tek bir platformda birleştirdi.
  • ARM işlemcilerde çalışan Windows 10 - Microsoft, 2016 yılının sonlarında üzerinde çalışmaya başladığı ve 2017 yılının sonunda ilk cihazları duyurduğu ARM işlemciye sahip her zaman bağlı Windows 10 cihazları duyurdu. Qualcomm'un Snapdragon işlemcileri üzerinde çalışabilen bir port olan bu destek Windows 10 S, Windows 10 Ev ve Windows 10 Pro işletim sistemini ve Win32 uygulamalarını üzerinde çalıştırabiliyor.
  • Windows Core OS - Microsoft, Windows 10'u modüler bir yapıya getirmek üzerine çalışmalarına devam ediyor. Üzerinde çalıştığınız Windows 10 günün sonunda aynı gözükse de Win32 bileşenleri, telefonlar için hücresel veri desteği gibi seçenekler üreticiler tarafından eklenebilir veya kaldırılabilir olacak. Windows Core OS, Windows 10'un gerçek bir UWP olması için büyük bir adım olacak.
  • Windows CShell - Aynı çekirdek üzerinde adapte edilebilir bir kabuğa sahip olabilmek için Microsoft kullanıcı arayüzünü uyarlanabilir bir hale getiriyor. Continuum fikrini işletim sisteminin temeline entegre eden bu fikir farklı ekranlar ve farklı kullanım amaçları için farklı kullanıcı arayüzlerini otomatik olarak oluşturabilecek. Masaüstü cihazlar için bildiğimiz Windows 10 arayüzü çalışırken, telefonlar için ise Windows 10 Mobile'a benzer bir kullanıcı arayüzü karşımıza çıkabilir. Veya Windows 10 bilgisayarınızda oyun oynarken Xbox One arayüzüne benzer bir arayüzle karşılaşabiliriz. İhtimaller şu anda sonsuz olarak görünüyor.

Bu araçlar, Windows 10'un herhangi bir aygıtta, herhangi bir ekran boyutunda ve herhangi bir işlemci ile uyumlu olarak çalışabilmesi için yapılan adımlardır. UWP sayesinde uygulamalar yalnızca küçük değişiklikler uygulanarak tüm cihazlarda çalışabilir hale gelebilir.

Ayrıca Windows 10 Mobile'ın artık olmadığını da bu durum ortaya koyuyor, çünkü bu Windows 10 Mobile'ı benzersiz yapan tüm özellikler artık işletim sistemine entegre edilebilir durumda.

Apple'ın mobil işletim sistemi ve masaüstü işletim sistemi olan iOS ve macOS arasında benzer bileşenler var ancak Mağazanın birleştirilmesi konusunda kesinlikle çok geride. Apple, bildiğimiz kadarıyla macOS ile iOS'in kullanıcı arayüzünü benzer hale getirmek için herhangi bir adım atmamış durumda. Apple'ın ARM işlemcilere sahip MacBook üretme fikri var ancak bu planlar henüz doğrulanmadı.

Google, Android ve Chrome işletim sistemini birleştirmek için yoğun bir mesai harcıyor ancak Microsoft'un ve şu anda Apple'ın da yaptığı gibi benzer sorunlarla karşı karşıya kalmış durumdadır. Her üç şirket de benzer adımları atmaya çalışıyor ancak Microsoft, bu adımları en somut hale getiren ve en istikrarlı şekilde büyüyen örneği oldu.

Apple'ın avantajı telefonlar

Hiç şüphe yok ki Apple'ın en büyük avantajı iPhone'lardır. iPhone'a özel uygulamalar Android'e kıyasla çok daha verimli bir kullanıma sahipler ve genel olarak baktığımızda uygulamaların kalitesi ve kontrolü sınırlı donanım seçenekleri sayesinde daha yüksek.

Bununla birlikte, Apple'ın uygulama birleştirme yaklaşımı ile ilgili birçok soru var. Geliştiricler, iOS'taki uygulamaları yalnızca macOS'e mı bağlayacaklar? Araçlar ne zaman yayınlanacak? API'lar ne zaman hazır olacak?

Microsoft geliştiricileri, Win32 özelliklerini taklit etmek isteyen birleşik bir platformun oluşturulmasının yıllar sürdüğünü deneyimlerdiler.

Ayrıca kullanıcı arayüzü hakkında da çeşitli endişeler mevcut. Özellikle iPhone uygulaması geliştiren geliştiriciler, 27 inçlik bir iMac ekranına uygulamalarını nasıl ölçeklendirecekleri konusunda zorluk yaşıyorlar. Ekran boyutu, türü ve yapısı (dokunmatik olup olmama durumu) gibi dikkate alınması gereken pek çok husus bulunmaktadır. Örneğin; fare desteğinin eklenmesi (mevcut Mac cihazlarda dokunmatik ekran desteğinin bulunmamasından dolayı) oldukça önemli bir konudur.

Google'ın Chrome OS ile Android uygulamaları birleştirmesi sürecine bakarsak "bir kere yaz, her yerde yayınla" ideal ancak pratik olmayan bir hayal. Elbette işe yarayabilir ancak mükemmel olmaktan oldukça uzak bir noktada.

Microsoft, Windows 8'den itibaren bu zorlu süreci deneyimledi ve hepsini aşmayı öğrendi. Telefon uygulamalarını direkt olarak bilgisayara koymak yeterli değil, bunun en büyük örneği ise sene başından itibaren firmanın masaüstü için premium uygulamalara ve oyunlara odaklanması.

Tıpkı Microsoft'un karşılaştığı sorunla Apple da karşılaşacak; telefon uygulamalarını bilgisayarlarda kullanmak isteyenler kimler? Aslına bakarsanız kimse bunu istemiyor. Bundan dolayı Microsoft, Mağazasındaki Win32 uygulamaların sayısını iki katına çıkartarak bu sorunu çözdü. Ancak Apple, telefon uygulamalarını bilgisayarlara getirerek sorunu çözeceğine inanıyor mu?

Birleştirmek zor bir süreç

Apple kullanıcıları, Windows kullanıcılarının yıllardır edindiği deneyimi yeni keşfetmekten dolayı mutlu görünüyorlar ve şimdiden heyecanlanıyorlar. Ancak her üç firmanın da mücadele ettiği değişen bir bilgisayar dünyası var. Her gün yeni teknolojilerle kullanıcı deneyimi yenileniyor ancak geçmiş deneyimin bozulmaması için parçalar birbirlerine entegre edilmeye çalışılıyor.

Microsoft'un iş dünyası ve işletmeler için sunduğu dev bir Win32 dünyası var. Microsoft'un en eski mirası olan Win32, günümüzün çağına uzak olsa da Windows 10 bilgisayarları güvenli kılan şeydir. Apple, iOS ile aynı durumla karşı karşıya. Muhtemelen iOS, şirketin ileriye dönük işletim sistemi ve modern işletim sistemi olacaktır. Ancak Apple, macOS'de gerçekleştireceği entegrasyonu iyi yapmak zorunda. Eskisini tamamen yok ederek işletim sistemini yeni platforma bel bağlamış halde bırakmak pek akıllı bir fikir değil, bunu Windows 8'de gördük. Apple'ın gelirlerinin %60'ı iPhone cihazlardan geliyor. Yani firmanın en büyük kaynağı mobil cihazlar ancak macOS kullanıcılarını da üzememek gerekiyor.

Microsoft'ta ise işler yeni yeni toparlanmaya başlıyor. Firmanın henüz bir mobil cihazı yok. Bilgisayar dünyasındaki satışlar da son yıllarda düşüş gösterirken yeniden yükselme eğilimi gösteriyor. Ancak firmanın yine de mobil cihaz deneyimi yaşatabilecek bir telefonumsu bilgisayara ihtiyacı var. Bu ihtiyaç da 2018'in son çeyreğinde gerçekleşecek gibi gözüküyor. Microsoft'un yeni telefonumsu bilgisayarı, akıllı telefonları tamamen ortadan kaldırmayı hedefler nitelikte. Eğer firma bu adımında başarılı olursa Apple'ın macOS'e iOS uygulamalarını entegre etme fikrini gözden geçirmesi gerekir.

Her iki firma da zorlu bir süreçten geçerek platformlarını birleştiriyor ancak Microsoft bu konuda çok daha deneyimli. Apple'ın ise öğrenmesi gereken çok şey olacaktır.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

4 Yorum
  1. Orhan
    Orhan
    30 Aralık 2017 11:32
    Zor da olsa adamlar bu işi kotaracak ve Microsoft'tan hızlı bir şekilde hayatımıza sokacak. Üstelik bunu yaparken de eski Iphone'larınızı çöpe atın demeyecek. MacOS için uygulama çeşitliliği de patlayınca Microsoft artık tekel olduğu masaüstü piyasasında da sıkıntıya düşecek. Microsoft'un en büyük sıkınıtısı bu. Kullanıcılarını küstürmek. Eski fanatik bir Windows Phone kullanıcısı olarak artık bir daha Windows'lu telefon almam. Ultra mobil ya da adı her ne olursa olsun. Bilgisayarımı bile Mac ile değiştirmeyi düşünmüyor değilim.
    1. Tolga Altaş
      Tolga Altaş
      30 Aralık 2017 14:53
      Biraz yanlış yorumlamışsınız haberi diye düşünüyorum. Apple’ın bu işi ilk duyurduğunda başarması oldukça zor. Bu konuda en başarılı Google’ın çıkması bekleniyordu ancak onlar bile hala emekliyor. Microsoft, Windows 8’den itibaren edindiği büyük deneyimlerle ortak platform konusunda şu anda en başarılı firma. Bu gece Apple ile Microsoft’un ortak platforma bakış açılarını daha iyi anlayabilmeniz için bir makale daha yayınlıyor olacağım. Umarım daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Microsoft, mobil platformu terk etti çünkü akıllı telefonlar verimlilik açısından son sınırlarına geldi, üretkenlik konusunda tıkandılar. Bundan dolayı telefonumsu bilgisayarlar ile güçlü olduğu konuda daha başarılı olacak. Windows 10 Mobile’dan edindikleri tecrübe ile daha iyi bir cihaz yapmalarına sevinmemiz gerekiyor bence. Platformu terk ettikleri için küsmek uzum vadeli bakışta oldukça saçma duruyor benim açımdan. Ayrıca şurada da yanılma payınız var; Mac için uygulama çeşitliliği artsa bile Apple asla Microsoft’un tahtına geçemez çünkü tek donanı üreticisi kendisi. Microsoft’un dünyası ise çok daha çeşitli ve farklı ihtiyaçlar için farklı çözümler sunuyor. Mac cihazlar sınırlı donanım çeşitliliği ile daha verimli gözükse de Windows cihazlar üretkenlik konusunda çok daha başarılıdır.
      1. Orhan
        Orhan
        30 Aralık 2017 23:17
        Microsoft'un fanatiklerini bile kızdıracak kadar rahat bir şekilde Windows Phone'u ortada koyup dalga geçer gibi "biz yeni telefon üzerinde çalışıyoruz" ifadesini yerinde ve hatta iyi bir gelişme gibi yorumlamak sizin tercihiniz. Teknolojiden uzak birisi değilim, Microsoft ürünlerinden ise hiç uzak değilim. Visual Studio ile yazılım geliştirmekten tutun, Windows sunucularda .net tabanlı site ve servis yayınlarına kadar, Windows ve ofis gibi son kullanıcı ürünlerinden Windows Server ve SQL Server gibi kurumsal ürünlere kadar bir çok ürününü profesyonel olarak kullanan biriyim. Windows Phone'u da Türkiye'ye girdiği ilk aylardan biri olan 2012 Kasım'ında alıp kullanmış biriyim. Ve şimdi de çevremde gördüğüm ve benim gibi düşünen onlarca tandığım gibi ben de diyorum ki "Microsoft'un sistemiyle çalışan bir telefon mu? Asla!" İşletim sistemine lafım yok. Şimdi Note serisi bir cihaz kullanıyorum ve Windows 10 Mobile çalıştıran Lumia 930'umu mumla arıyorum. Kullanışlı, tasarımı güzel, her şeyi anlaşılır. Ama Microsoft'un verip de tutmadığı sözler yüzünden bir daha bulaşmam, etrafımdakileri de bulaştırmam.

İlk cevabımda konu biraz dağıldı. Zira, mevzuyu benim konuyu yanlış yorumladığım şeklinde algılamışsınız. Mesele şu, Apple gerekli görürse Microsoft'un yıllardır üzerinde çalıştığı multi platformu çok kısa bir şekilde ortaya çıkarır. Bir çok fikri önce ortaya atsa da arkasını getirmekteki başarısızlığı yüzünden Microsoft'tan iyi sonuç alacaklarını düşünüyorum. Örnek Cortana. Microsoft Cortana'yı ortaya çıkardığında Siri var mıydı? Ama Siri Türkçe desteğine (ve bilimum bilmem kaç dil desteğine) kavuşalı kaç zaman oluyor? Cortana ise aynı yerinde sayıyor. "Apple asla Microsoft'un tahtına geçemez" ifadesi ise bir zamanlar Steve Ballmer'ın Iphone için kullandığı ifadeyi hatırlattı bana. Şu, Iphone'un geçici bir heves olduğu ifadesi. Microsoft işi sıkı tutmaz, kullanıcılarını/müşterilerini ortada koymaya devam ederse Apple öyle bir geçer ki Microsoft'un tahtına. 10 yıl önceki şirket değerlerine bakın, nereden nereye? O kadar sunucu tabanlı kurumsal çözümler, Live servisleri, Azure, Windows masaüstü platformu,Ofis ürünleri, XBOX ve diğer donanım çözümlerine rağmen Apple Microsoft'u solda sıfır bıraktı da geçti bile. Yani, şu anki masaüstü/dizüstü piyasasındaki konumuna bakıp fazla rahat davranmasın Microsoft bence. Yanlış anlama, Microsoft'a takık değilim. Ben ekmeğimi Microsoft ürünlerinden kazanıyorum. Benim sitemim, Windows Mobil desteğinin böyle kesilmesine. Çok sevdiğim telefonumu terk etmek zorunda bırakılmama. Microsoft'u severim ama sevmek başka, güvenmek başka.
        1. Tolga Altaş
          Tolga Altaş
          31 Aralık 2017 03:13
          Ben kesinlikle sizin kişisel bilgi veya deneyiminizin eksik olduğu hakkında bir şekilde ifadede bulunmadım, ancak biliyorsunuz firmalar kar edemedikleri ürünlere yatırım yapmamaktalar. Tıpkı Windows Phone gibi Band ürünleri de tamamen sonlandırıldı. Microsoft, Nadella ile beraber yüksek karlılığa geçiremediği ürünleri sonlandırıp başarılı oldukları konulara yeni yatırımlar yapmaya yöneldi. Ben de sizin gibi Kasım 2012 civarında ilk Lumia cihazlardan satın alanlardanım ve bu platforma olan duygusal bağım en az sizin kadar benim de yüksek, sizin gibi ben de Windows cihazımı özlüyorum ancak Microsoft'u maalesef bu karardan geri döndürmek ne benim ne de sizin elinizde. Ben ne zaman bu konuyu dile getirsem bir şekilde hep profesyonel dünyada verilen yuvarlak cevapları aldım. Bunun sonucunda da gerçekle yüzleştim; sevdiğim platform göz göre göre öldü ancak yerine daha iyisi geliyor.

Konuyu iyi derecede anladığınızı düşünüyorsanız o zaman yanlış değerlendirdiğinizi söyleyebilirim. Cortana için yerinde sayıyor demek pek doğru olmaz çünkü servisin metin tabanlı olarak AI desteğine sahip olup (tıpkı Skype Botları gibi) aynı zamanda bu AI desteğini sesli olarak kullanma planı da var. Eğer Cortana şu andaki haliyle diğer dillere çevrilse iki kere yatırım yapılacak. Bunun hesaplamak elbette benim haddim değil ancak genel değerlendirme uluslar arası basında da bu şekilde. Cortana belirttiğiniz gibi yıllardır yeni özelliklerle güncellenmiyor ve yeni dil desteğine kavuşmuyor. Microsoft'un bu konuda yavaş adım attığını ben de sizin gibi düşünüyorum. Ne zaman Türkçe dil desteği için soru sorsak "üzerinde çalışıyoruz, yapması çok zor" şeklinde cevaplar alıyorduk. Belki de bu yeni AI tabanlı Cortana için bunu söylüyorlardı bilemeyiz. Apple'ın borsada çok daha yüksek değere sahip olması tamamen iyi pazarlama ve premium cihazlar konusunda başarılı olması ancak ben bir borsa uzmanı olmadığım için bir şey demem doğru olmaz. Ben şu konuda Microsoft'un tahtına geçemez diyorum; Microsoft'un Windows'u yerleştirebileceği cihaz sayısı her zaman Apple'dan daha fazla olacak. Hazır tablet satışları globalde duraksayıp yeniden taşınabilir dizüstü bilgisayarlara doğru kaymaya başlamışken telefonumsu bilgisayar atılımı da bana kalırsa Microsoft için büyük bir avantaj olacak. Sizi yanlış anladığımı düşünmüyorum, ben de Windows 10 Mobile'ın feature2 halkasını alınması haberini duyunca bu şekilde bir negatif tavra takınmıştım. Evet bu firma bir şeyi başlatıyor ve her zaman devamını getiremiyor. Ancak Nadella'yı Windows 10 Mobile'a yaptıklarından dolayı her ne kadar ilk başlarda sevemesem de şirketin başına geldiğinden beri yaptığı yönlendirmelerle Microsoft'un çok daha yenilikçi bir hal aldığını düşünüyorum. Belki gelecek olan telefon fikrinizi değiştirebilir. Belki de elinizdeki telefonla daha mutlu olabilirsiniz.