» » Windows 10 Redstone 4: Şimdiye kadar yapılan tüm değişiklikler
08:10 Perşembe 9 2 909
11-01-2018, 08:10
Windows 10 2 909 9

Windows 10 Redstone 4: Şimdiye kadar yapılan tüm değişiklikler

Microsoft, Windows 10 için bir sonraki büyük güncelleme olan Redstone 4 kod adına sahip yeni bir sürüm üzerinde çalışmaya uzun süredir devam ediyor. 2018'in bahar aylarında tüm kullanıcılar için yayınlanması beklenen güncelleme şu anda Insiderlar tarafından test edilebiliyor. İşte bu sürümde yer alan değişikliklerin tam listesi.
Windows 10 Redstone 4 şu anda Microsoft tarafından geliştirilmeye devam ediyor ve heyecan verici pek çok yenilikle beraber kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Henüz Redstone 4 güncellemesinin geliştirilme sürecinin başındayız. Yani bahar ayına kadar çok daha fazla değişiklik bizi bekliyor olacak.

Bu değişiklik listesinde yalnızca yeni özellikler yer almaktadır. Ancak güncelleme içerisinde mevcut özellikler hakkında değişiklikler de bulunmakta. Eğer tüm değişiklik listesine göz atmak isterseniz Windows Blog'u ziyaret ederek detaylı bilgi edinebilirsiniz. (İngilizce)

Windows Kabuğu

• Akıcı Tasarım Sistemine ait ışık efektlerde düzenleme yapıldı.
  • Başlat menüsü artık Akıcı Tasarım Sistemine ait ışık efektine sahip. Bu yeni öğeye tüm uygulamaların listelendiği kısımdan göz atabilirsiniz.
  • Bildirimler ve eylemler ekranındaki "Tümünü temizle", "Genişlet", "Daralt" ve "Daha fazla bilgi" metni için vurgulama tasarımı değiştirildi.
  • Artık bildirimler ve eylemler ekranındaki tüm bildirimleri temizlemek için iki parmağınızı kullanarak hızlı kaydırma işlemini gerçekleştirerek tüm bildirimleri temizleyebilirsiniz.
  • Windows oturum açma sayfasında hesabınızı seçerken artık size ait kişiselleştirilmiş kilit ekranınızı görüntüleyebilirsiniz.
  • Görev çubuğunda bulunan ajanda artık ışık efektine sahip.
  • Görev çubuğuna sabitlenmiş kişiler ekranında değişiklik yapıldı. Bildirimler ve eylemler ekranındaki Akıcı Tasarım Sistemine ait öğeler arttırıldı.
  • Eylem Merkezindeki "Tümünü temizle" metni artık "Tüm bildirimleri temizle" olarak değiştirildi.
  • Yakın Paylaşım artık paylaş menüsü içerisinde yer alarak yakınınızda bulunan cihazlar arasında dosya paylaşımı yapabilmenizi sağlıyor.
  • Canlı kutucuklara sağ tıkladığınızda artık Ayarlar uygulamasındaki uygulama ayarlarına gidebilirsiniz.
  • Görev Görünümü, artık geriye dönük 30 güne kadar açık olan uygulamaları tekrar başlatmanızı sağlayan Zaman Çizelgesi özelliğini içeriyor.
  • Sanal masaüstü özelliği, Görev Görünümü kullanıcı arayüzünün en üstüne taşındı.
  • Akıcı Tasarım efektleri, pil tasarruf modundayken devre dışında bırakılacak.
  • Kişilerim, artık Akrilik ve Işık öğeleri içeriyor.
  • Artık Görev Çubuğuna sabitlenmiş kişileri yeniden konumlandırmak için sürükleyebilirsiniz.

Microsoft Edge

• Artık sekme üzerinde bulunan hoparlör ikonuna tıklayarak sekmeden gelen tüm sesleri kapatabilirsiniz.
  • Edge artık ücretsiz EPUB kitaplarını kaydetme seçeneğine sahip.
  • Edge artık adres ve diğer bilgilere ait form kutularını otomatik olarak doldurabilme yeteneğine sahip.
  • EPUB ve PDF yer imleri kullanıcı arayüzü güncellendi.
  • Edge artık web sitelerinden gelen bildirimleri kendisi kapalıyken bile arkaplanda almaya ve yenilenmelerine izin verene Hizmet Çalışanlarını destekliyor.

Cortana

• Cortana artık, kullanıcılarla ilgili bilgileri toplayarak Microsoft Edge ile gezinti yapan kullanıcılara yeni bir "Koleksiyon" oluşturacak.
  • Cortana'nın proaktif seçeneği artık Eylem Merkezinde görünüyor olacak.
  • Cortana artık bıraktığınız yerden devam edebileceğiniz uygulamalar hakkında sizi uyarma konusunda daha başarılı.
  • Cortana artık Yetenekler, Listeler gibi özellikleri daha iyi tanıtan bir Notebook kullanıcı arayüzüne sahip.
  • Kullanıcıların profil resmi artık Cortana'nın hamburger menüsünde de yer alıyor.

Yazım İyileştirmeleri

• Dokunmatik Klavye artık Akıcı Tasarım Sistemine ait öğelere sahip.
  • Fiziksel klavye kullanan kullanıcılar da artık dilerlerse kelime önerme seçeneğini kullanabilirler.
  • Geniş sanal klavye artık kaydırarak yazma özelliğine sahip.
  • Emoji panelini kullanırken artık tek seferde emoji ekleyebilirsiniz.
  • Artık el yazısı panelinde kullanılan yazı tipini değiştirebilirsiniz.
  • Emoji paneli artık daha fazla dil destekliyor.

Ayarlar

• Artık oturum açtığınızda otomatik olarak başlatılacak olan uygulamaları Ayarlar uygulamasından düzenleyebilirsiniz.
  • Erişim Kolaylığı için artık yeni bir renk paleti çarkı var.
  • Erişim Kolaylığı menüsü yeniden alt kategorilere ayrıldı.
  • Ses ayarları artık Ayarlar uygulamasında mevcut.
  • Kullanıcılar, güncellemeler için artık bant genişliği ayarını yapabilir.
  • Artık Zaman Çizelgesi içerisinde hangi verilerin depolandığını görebilirsiniz.
  • HDR monitörü kullanırken SDR içeriğin ne kadar parlak olacağını ayarlayabilirsiniz.
  • Windows Update, bekleyen bir güncelleştirme olduğunda Sistem Tepsisine bir güncelleşme simgesi ekliyor.
  • Artık, Görev Çubuğuna 10'a kadar tutturulmuş kişilerin miktarını özelleştirebilirsiniz.
  • Kullanıcılar artık Kilit Ekranı üzerinden yerel hesaplarını kurtarabiliyorlar.
  • Yazı tipleri, ekran, ses ve diğer seçeneklerin bir kısmı Denetim Masasından, Ayarlar uygulamasına taşındı.
  • Ayarlar uygulamasında artık yeni bir Klavye alanı var.
  • Dil paketleri artık Microsoft Mağazası tarafından destekleniyor ve yeni bir yükleme kullanıcı arayüzü içeriyor.
  • HomeGroup kaldırıldı.

Bu değişiklik listesi 17063 numaralı Insider yapısı temel alınarak hazırlanmıştır.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

9 Yorum
  1. Osman
    Osman
    5 Aralık 2017 20:59
    Uzun süredir haber yayımlamıyorsunuz. Takipteyiz:)
    1. Tolga Altaş
      Tolga Altaş
      7 Aralık 2017 19:21
      Hoşgeldiniz, yeniden başlayalım dedik. Bakalım nasıl olacak tepkiler. smile
  2. Ali
    Ali
    6 Aralık 2017 18:06
    Ohh be sonunda buradasın Tolgaa... ya burayı habersiz bırakma ya. Facebook da yok ki bende paylaştığın haberi takip edeyim. geçen hafta itibariye yani aralık ayı itibariyle günde 5 kere girip bakalım haber var mı demeyi bırakmıştım ama bugün yine öyle bi bakayım dedim haber yoktur ama diye ama birde ne göreyimmm  smiley  Yine yeni yeniden bizlerlesin...  ARM ile ilgili yazılar bekliyoruz. Elalem e bizi bırakmayın herkes daha ürünler çıkmadan kötülemeye başladı ama bugün resmen snapdragon duyurmuş bakalım daha önce ki makalelerine bakarak benim umudum yüksek ;) Tekrar hayırlı olsun
    1. Tolga Altaş
      Tolga Altaş
      7 Aralık 2017 19:26
      Twitter hesabınız varsa oradan da takip edebilirsiniz MSFThaber'i.

ARM ile ilgili detaylı yazılar yolda. Ancak eskisi kadar yoğun bir zaman ayıramayacağım maalesef MSFThaber'e. Lisansımı bitirmem için ciddi bir tez üzerinde çalışma sürdürüyorum. Bir yandan onun üzerinde çalışırken diğer yandan MSFThaber'e pek vakit ayıramıyorum.

Gördüğüm kadarı ile ARM tabanlı bilgisayarların benchmark sonuçlarını baz alarak yayın yapan bazı saçma yayınlar var. Bunlar genelde popüler ve tık peşinde koşan siteler. Birileri bu sitedeki editörlere ARM tabanlı bilgisayarların performans için (render ya da oyun oynamak) üretilmediğini hatırlatmalı. Bu bilgisayarlar günümüzde eğlence ve ofis ihtiyacıyla satılan bilgisayarların yerine geçmek için hazırlandı. Üstelik çok büyük bir üstün özellikleri de var; pil süresi. Bizim ülkemizde tek hat ile birden fazla SIM kullanımı mevcut olmadığı için tabletlerde olduğu gibi ayrı hat çıkartmak gerekiyor hücresel bağlantıyı kullanmak için. Bunu kaç kişi talep eder bilemiyorum ancak bana kalırsa saçma. Bunun yerine bizler sadece pil süresine odaklanmalıyız. x86 ve x64 mimarili bilgisayarların video oynatma süreleri ile ARM mimarili bu yeni bilgisayarların video oynatma süresi arasında dağlar var. Umarım ana akım haber siteleri bu süreci biraz daha ciddi bir şekilde takip eder ve tüketiciyi yanlış yönlendirmezler.
      1. Ali
        Ali
        12 Ocak 2018 17:48
        Aynen de öyle ama neden se bu teknoloji siteleri Microsoft'a kızgınlar hele ki Windows phone'nin çantasız avukatlığını yaptığım dönemler vardı geçen senelerde o zaman biz bunları yorumlarımızla sinir ediyorduk hatta haberi kaldırmışlıkları var bazı sitelerin o yüzden mobil tarafından sinirlerini tüm Microsoft ürünlerinden çıkartmanın peşindeler ama başaramayacaklar :) çünkü biz o sitelere girmeyi bıraktık maalesef kendi hatalarından dolayı. ben sosyal medya kullanmayı bıraktım yıllar oldu o yüzden direk girmeyi kontrol etmeyi seviyorum. üye olunmadan bakabiliyorsam facebook uzantısna giriyorum oradan da görebiliyorum o şekilde hallediyorum bazen haber kısmını ;)
  3. Bilge
    Bilge
    9 Aralık 2017 10:00
    Tolga geri dönmene ne kadar sevindim tahmin edemezsin. Sen yokken yayınlanan yanlış haberler yüzünden haber okuma alışkanlığımı bırakmıştım. Bir daha ara verip bizi doğru haberlerden mahrum bırakma lütfen. 
    1. Tolga Altaş
      Tolga Altaş
      9 Aralık 2017 10:32
      Teşekkürler güzel yorumlarınız için. Ara verip vermeme konusunda bir şey diyemiyorum, yukarıda Ali beye de kısaca durumu açıkladım. Tamamen benden kaynaklanan durumlardan ötürü zorunlu ara vermem gerekebilir. Ancak diğer taraftan haberlere ben de devam etmek istiyorum.
  4. Ali
    Ali
    12 Ocak 2018 17:36
    Selam tolga biraz aslında özel bir soru olacak ama ben sitenin sıkı takipçisi olduğum için sormak istedim. Bu haberi biz ilk 4-5 aralık gibi gördük hatta yorumlardan da anlaşılıyor ama bunu dün tekrar girmişsin ama sıfır gibi değil nasıl oluyor bu iş ? Site paneli sayesinde mi ? bende bir dönem web sitesi işleri ile uğraştım da güzel bir şey yani ;) birde bir şey daha söyleyim bu haber geçen girdiğimde 1200 kişi filan görmüş ibaresi ile vardı ama şuan 609 da gözüküyor ? bir düşüş var gibi sanki ? sitede bazı şeyler değişiyor herhalde ? 
    1. Tolga Altaş
      Tolga Altaş
      12 Ocak 2018 21:30
      Bu haber dediğiniz gibi eski bir tarihe sahip ancak her yeni yapı yayınlandığında yeni özellikleri listeye eklediğimiz için yayınlanma tarihini öne çekiyoruz. Ve evet, dediğiniz gibi bu altyapının sunduğu imkanlar dahilinde gerçekleşiyor. Maalesef iki gün önce gerçekleşen saldırı nedeniyle sayaçlarda da görüntülenme sayısı eski halini aldı. Arada gerçekleştirilen okunma rakamları da bu esnada uçtu.