» » Microsoft'un "Windows Core OS"i, Windows 10'u modüler bir yapıya getirecek
16:48 Salı 3 2 288
26-09-2017, 16:48
Windows 10 2 288 3

Microsoft'un "Windows Core OS"i, Windows 10'u modüler bir yapıya getirecek

Microsoft, Windows 10'un tamamen modüler bir yapıya dönüştürülmesini sağlayacak olan ve geleceğin Windows'unun temellerini oluşturan "Windows Core OS" adlı bir proje üzerinde çalışıyor.
Windows'un temelinde 30 yıllık bir geçmiş mevcut. Bunun sonucu olarak, Windows'un kaynak kodlarında artık güncel donanımlar tarafından kullanılmaya ihtiyaç duyulmayan bazı özellikler mevcut. Teknoloji hızla gelişiyor ve Windows kendisini yıllarca yeni donanımlara adapte ediyor. Ancak bu uzun geçmişe dayalı kod yapısı, Satya liderliğindeki Microsoft tarafından iyi bir durum olarak karşılanmıyor.

Son birkaç aydır Windows Core OS hakkında pek çok bilgi ortaya çıktı ancak tam olarak ne olduğuna dair herhangi bir bilgi yayınlanmamıştı. Windows Central'dan Zac Bowden'ın kaynaklarından edindiği bilgiye göre Windows Core OS, Windows'un gelecekteki omurgasını oluşturuyor ve Windows 10'un evrensel bir işletim sistemi haline getirmek için atılmış en büyük somut adım. Kısacası Windows Core OS, Windows için tam anlamıyla çapraz platform desteği sunmaya, herhangi bir aygıt türü veya mimaride işletim sisteminin çalışmasını sağlayacak.

Projenin nihai hedefi, Windows 10'u daha esnek bir işletim sistemi haline getirmek ve tüm cihazlarda aynı çekirdeği kullanarak çalışmasını sağlamak. Bu da Windows'un, kurduğunuz cihaza göre depolama alanında yer kaplaması ve ihtiyacınız olmayan öğeleri cihazınıza kurmaması anlamına geliyor. Gereksiz özelliklerin cihazınıza kurulmaması da doğal olarak Windows deneyiminizi hızlandırıyor olacak.

Şu anda olduğu gibi OneCore ve Evrensel Windows Platformu, Windows'un tüm platformlarda çalışan iki önemli yapısıdır. Windows'un geri kalan tüm yapısı platformlara özgü olarak tasarlanmıştır. Örneğin; Win32 tabanlı programlar yalnızca masaüstü Windows kullanıcıları için bulunmaktadır ve Windows Mobile cihazlarda çalışamazlar. Windows Core OS ile Microsoft, belirli ürünler için olan özel çözümleri tamamen ortadan kaldırıyor ve tam sürüm Windows desteğini tüm cihazlara getiriyor olacak.

Bu tam uyumluluğun sonucu olarak Xbox veya Windows 10 Mobile cihazınızda tıpkı masaüstü Windows 10'da kullandığınız uygulamaları konsolunuza veya telefonunuza kurabilirsiniz. Bununla beraber artık Xbox veya Mobile için özel Windows sürümleri de olmayacak. Windows Core OS, Windows 10'u kurduğunuz cihaza göre kendisini otomatik olarak yapılandırıyor. Bu diğer bir yandan donanım üreticileri için de oldukça kolaylaştırıcı bir özellik.

Sizin için ne anlam ifade ediyor?

Windows 10'un günümüzde farklı cihazlar için farklı sürümleri bulunmaktadır. Bu da tüm cihazlarda aynı Windows 10'u kullandığımız anlamına gelmediği gerçeğini ortaya koyuyor. Örneğin, Windows 10 Mobile ve Windows 10 aynı çekirdeği kullansalar da tamamen farklı iki işletim sistemidir. Bu iki işletim sistemi OneCore ve Evrensel Windows Platformu ile birbirine bağlı olsa da oldukça farklı yapılara sahipler. Windows Core OS ise bu durumu ortadan kaldırıyor olacak. Şimdilik WinCoreOS olarak bilinen bu temel çekirdek ile beraber tüm cihazlar aynı altyapıyı kullanacak.

Günümüzde donanım üreticileri cihazlarına bir Windows 10 işletim sistemi kurmak istiyorlarsa işletim sisteminin herhangi bir sürümünü seçmek zorunda kalıyor. Windows 10 Ev, Windows 10 Pro, Windows 10 S, Windows 10 Mobile, Windows Server, Windows 10 IoT ve daha pek çok Windows sürümü mevcut. Bu donanım üreticileri için belli başlı konularda sorun olarak görülebilir.

Windows Core İşletim Sistemi, daha önceden yapılması mümkün olmayan pek çok Windows yapılandırılmasının sağlanmasına da ön ayak olacak. Elbette Pro ve Enterprise gibi Windows 10 masaüstü sürümlerinde olan tüm özellikleri de cihazınıza kurmak tamamen size kalmış durumda. Ancak Microsoft, Windows Core OS ile masaüstü deneyiminden çok diğer platformlardaki deneyimi iyileştirmeye hazırlanıyor.

Windows Central'ın tahminlerine göre Windows Core işletim sistemine sahip mobil cihazlar ilk defa 2018'de piyasaya çıkmış olacaklar. Muhtemelen çıkması beklenen Surface Phone ne Windows 10 Mobile ile, ne de Windows 10'un masaüstü sürümü ile raflardaki yerini alacak. Surface Phone yalnızca "Windows 10" ile çalışacak. Windows Core OS, Windows 10'u sürümlerden bağımsız olarak listelediğinden dolayı belirli bir süreden sonra işletim sistemini yalnızca "Windows" olarak tanımlamamız da gerebilir. Pek çok kullanıcı Surface Phone'un Win32 tabanlı uygulamaları da çalıştırmasını bekliyor ancak buna kesin bir şey söylemek mümkün değil. Çünkü Windows Core OS modüler bir yapıya sahip ve cihazınıza kurulum yaptığınızda yalnızca gerekli olan bileşenleri kuruyor olacak. Bu da Microsoft'un veya donanım üreticilerinin elinde olan bir tercih.

Windows Core OS ile Microsoft, Windows'u 21. yüzyılın ve geleceğin dinamiklerine ayak uyduracak şekilde yeniden şekillendiriyor. Windows, günümüzde tüm  cihazların üzerinde çalışamayacak kadar büyük ve ağır bir işletim sistemi. Bugün Windows 10'un en küçük sürümleri bile akıllı saat gibi cihazlarda çalışmak için çok ciddi donanım özellikleri istiyor. Ancak Windows Core OS ile bu durum ortadan kalkacak.

Daha önceden de bahsettiğim gibi, Windows Core OS'in kullanıma sunulması ile beraber masaüstü, Xbox, telefon, tablet ve giyilebilir cihazlarımızın tümünde Windows kullanmaya başlayacağız. Geçmiş dönemde adından sıkça bahsettiğimiz CShell de farklı ekran boyutu ve kullanım amaçlarına göre kendini adapte edebilen bir kullanıcı arayüzüydü. CShell ile beraber Windows Core OS birleştiğinde ortaya önemli ve büyük bir adım çıkmış oluyor. Bu ikisini aynı zamanda Windows 10'un temeli olan OneCore ve Evrensel Windows Platformu fikirlerini de tamamen destekliyorlar.

Windows'un geleceği

Windows Core OS ve Composable Shell, Windows'un önümüzdeki on yılını şekillendirmede önemli bir rol oynayacak. Windows'un adapte edilebilir ve modüler kurulumlu bir yapıya sahip olması, yeni cihaz türleri çıktığında bile işletim sisteminin hazır olduğu anlamına geliyor olacak. Esnek, yapılandırılabilir ve hızlı bir işletim sistemi bugün herkes için önemli bir ihtiyaç, Windows Core OS'in bunu yapacak olması oldukça heyecanlandırıcı.

Microsoft'un "Andromeda" kod adına sahip mobil donanımların prototiplerini hazırladığını biliyoruz. Microsoft, muhtemelen donanım üreticilerine ve dünyaya Windows 10 ile çalışan bir mobil cihazın mümkün olabileceğini göstermeye hazırlanıyor. Bu konu hakkında henüz somut sızıntılar olmasa da kaynaklardan gelen küçük bilgiler tamamen bu doğrultuda ilerliyor. Windows CoreOS ile hangi türde cihaz kullanmayı tercih ediyorsanız edin, mutlaka bir Windows seçeneğiniz bulunacak.

Sonuç olarak Windows Core OS ile beraber Microsoft, daha önceden girmekte zorlandığı pazarlarda olan hakimiyetini arttıracak ve bunu geçmişteki vizyonunda olduğu gibi tek çekirdek üzerinden gerçekleştirecek. Google ve Apple gibi büyük firmaların ekosistem oluşturmadaki başarıları gözle görülür bir gerçek. Microsoft ise bu konuda rakiplerinden birkaç adım gerideydi. Ancak Windows Core OS ile hali hazırda geniş çevrelerce kullanılan işletim sistemini kullanıcılara benimseterek yayılma politikasını başarıyla izleyebilir.

Windows Core OS hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

3 Yorum
  1. Kurban
    Kurban
    27 Eylül 2017 08:05
    Microsoft kendini gunumuzde ki gelişen dünyaya ve teknolojiye guncelleliyor wink
  2. Ali
    Ali
    27 Eylül 2017 15:45
    oh be sonunda yok mobil yok PC yok Xbox vs vs vs den kurtulup belki de tek setup DVDsinde (USB)  kurulacak bir Windows ve kurulurken ne olduğunu bilip ona göre yükleyecek bir Windows ? neden olmasın. mesela bu mobile bir cihaz ona göre setup u yüklenecek cihaz a ama daima full Windows olarak çalışacak. çok iyi... one core + evrensel uygulamalar = ANDROMEDA
  3. Kurban
    Kurban
    9 Kasım 2017 18:23
    Abi yeni haberler ne zaman gelecek __??