» » Windows 10 ARM, Windows RT ile aynı şey değil
13:23 Pazartesi 1 1 423
5-06-2017, 13:23
Windows 10 1 423 1

Windows 10 ARM, Windows RT ile aynı şey değil

Geçmişte Microsoft'un ARM mimarili işlemciler üzerinde küçük bir macerası oldu fakat bu macera çok başarılı değildi. Günümüzde ise yepyeni bir serüven başlıyor ancak geçmiş dönemdekinden oldukça farklı.
Microsoft ve Qualcomm, 2017'nin sonlarında HP, ASUS ve Lenovo'nun  ARM tabanlı Windows 10 kullanan cihazları piyasaya süreceklerini açıkladılar. Bu cihazlarda Intel işlemci yerine amiral gemisi olarak adlandırılan telefonlarda bulunan Snapdragon 835 işlemcisi bulunacak. Dürüst olmak gerekirse tam sürüm Windows 10 deneyiminin ARM işlemcilere getirilmesi bir mühendislik başarısı ve bunun yanında modern bilgisayar tarihi için bir devrim.

Bazı kesimler Windows RT'den edinilen kötü deneyim sonucunda insanların ARM mimarili işlemciye sahip Windows cihaz almak istemeyeceğini düşünüyor ama ben buna katılmıyorum.

ARM üzerinde çalışan Windows 10, bildiğiniz Windows 10

Microsoft'un bu durumda karşılaştığı sorun ise son kullanıcılar için çok fazla Windows 10 sürümünün ortaya çıkması. Kullanıcılar bu Windows 10 sürümleri arasındaki farkları net olarak bilmiyorlar ve bu durum da kafa karışıklığına sebep oluyor.

• Windows 10 Ev - Windows 10 Pro'nun gelişmiş ağ oluşturma ve yönetim özelliklerine sahip olmayan bir Windows 10 sürümüdür. Windows 10 Ev kullanıcıları dilerlerse ₺419,99'a cihazlarını Windows 10 Pro'ya yükseltebilirler.
  • Windows 10 S - Uygulamaların Windows Mağazası üzerinden yüklenmesi ile sınırlandırılmış ve çoğunlukla eğitim odaklı kullanıcılar düşünülerek hazırlanmış işletim sistemi. İlk olarak Surface Laptop ile kullanılmaya başlayacak ancak 2017 sonuna kadar Surface Laptop kullanıcıları cihazlarını ücretsiz olarak Windows 10 Ev sürümüne yükseltebilecek. Normal bir Windows 10 S kullanıcısı ise Windows 10 Ev sürümüne geçiş yapabilmek için $49 ödemek zorunda.
  • Windows 10 Pro - Uzak masaüstü yönetimine ve son kullanıcı için gerekli olmayan özellikleri içerisinde barındıran Windows 10 sürümü. Bu işletim sistemi Surface Pro, Surface Book ve Surface Studio gibi birçok üst düzey bilgisayarlar için tercih edilir.

İşletim sisteminin tüm sürümlerini kafa karıştırıcı buluyor olabilirsiniz ancak mevcut Windows 10 sürümlerinin tamamında birbirinden net olarak ayrılabilen keskin özellikler mevcut. Ancak bu sürümlerin hepsi klasik Win32 uygulamalarını çalıştırabilir ve tam bir Windows deneyimi sunabilirler. Yalnızca Windows 10 S'in bazı sınırlamaları mevcut.

Windows 10 ARM, Windows RT değil

Diğer işletim sistemi sürümleri birbirinden özellik bazında ayrılırken Windows 10 ARM işlemci mimarisi bazında diğer sürümlerden ayrılıyor. Windows, ilk çıktığı günden bugüne kadar Intel x86 (32-bit) ve yakın zamanda x64 (64-bit) Intel ve AMD işlemciler üzerinde çalışabilen bir işletim sistemi. Tüketiciler cihazlarında yıllardır Intel Core, Pentium ve Atom işlemcileri kullanıyorlar.

2012'de Microsoft, bir ARM işlemcisi olan Nvidia Tegra 3'ü kullanarak Surface RT adlı bir model satışa sundu. Birçoğunuzun hatırladığı gibi bu cihaz klasik Windows uygulamalarını (Win32 tabanlı programlar) çalıştıramıyordu. Windows RT, görünürde tam sürüm bir Windows gibiydi ancak uygulama tarafında Windows Marketplace ile sınırlıydı. Windows 8 ile beraber yeni başlayan Modern uygulamalar henüz çok yeniydi ve olgunlaşmamış bir fikirdi. Windows RT ise bu olgunlaşmamış uygulamalara mahkum bırakıldı ve bundan dolayı başarılı olamadı.

Peki Windows 10 ARM ile Windows RT arasındaki net farklar neler? RT, Windows 10 ARM ile aynı şey değil. İşte aralarındaki net farklar;

• Windows 10 ARM ayrı bir Windows sürümü değil - Donanım üreticileri ARM tabanlı bir cihaza Windows 10 Ev, Windows 10 S veya Windows 10 Pro koyabilirler. Bu sayede belirli tüketiciler için belirli donanım ve işletim sistemi tercihinde bulunarak hedef kitleye aynı kolaylıkla ulaşabilirler.
  • Windows 10 ARM, Win32 uygulamalarını çalıştırabiliyor - Windows RT, yalnızca Microsoft Office ve bazı yerleşik Win32 uygulamalarını çalıştırabiliyordu ve kullanıcıların başka program yüklemeleri mümkün değildi. Windows 10 ARM ile beraber kullanıcılar dilerlerse Mağazadan, dilerlerse internetten .exe programlar indirip cihazlarına kurabilecekler.
  • Windows 10 ARM yükseltilebilir olacak - Günümüzde olduğu gibi ARM işlemciye sahip bir bilgisayarla beraber gelen Windows 10 Ev sürümünü dilediğiniz zaman yükseltebileceksiniz. Aynı şey Mağaza dışından uygulama yükleyebilmek için Windows 10 S'den Windows 10 Pro'ya geçiş yapmak için de geçerli olacak.

Bu açıdan baktığımızda Windows 10 ARM ile Windows RT arasında herhangi bir benzerlik bulunmuyor. Şunu söyleyebilirim ki Microsoft, Windows RT'den alması gereken dersi aldı ve bunları yeni macerasında düzeltti. ARM işlemcili bir bilgisayar sayesinde pil ömründe büyük avantaj, anında bağlantı kurabileceğiniz 4G LTE hücresel veri özelliği gibi yeni özelliklerle de karşılaşıyor olacaksınız.

Windows 10 ARM neleri değiştirecek?

Bir dikkat edilmesi gereken konu ise ise Windows 10 ARM ile Windows 10 S'in doğru anlamda karşılaştırılması. Birisi işletim sisteminin yeni bir mimari üzerinde çalışması için yapılmış bir OS yapısı, diğeri ise işletim sisteminin sürümüdür. Microsoft ile Qualcomm yaptıkları demo sunumlarında bugüne kadar cihazlarında Windows 10 Pro'yu kullandılar.

Neden sizi ilgilendirmiyor?

Buraya kadar okuduktan sonra kafanız belki karışmış olabilir. İşletim sistemleri farklı mimariler için uyumluluk sağladıkları sırada bu tür karmaşıklıklar olabiliyor.

Ancak bu karmaşıklık tüketiciler için hiç önemli değil. İşte nedeni;

Teknoloji konusunda çok detaylı bilgisi olmayan ortalama bir kullanıcı MediaMarkt veya TeknoSA gibi teknoloji mağazalarına gittiğinde Windows cihazları görürler. Kimisi ince ve uzun pil ömrüyle beraber 4G bağlantısına sahip bir bilgisayara göz atarken kimisi de 8GB RAM'li ve i7 işlemcili bir bilgisayara göz atacaklar.

Windows 10 S nedir?

Donanım mimarisi -x86, x64 veya ARM- son kullanıcıların büyük bir kısmı için görünür bir faktör olmayacak. Bu aygıtların tümü Windows 10 ve Win32 uygulamalarını çalıştırabiliyor olacak. Fakat fiyat ve boyut konusunda gözle görülür farklara sahip olacaklar.

Kafada kalan sorular...

Bu sorulardan en büyüğü ise ARM üzerinde çalışacak olan Windows 10'un nasıl bir performans sergileyeceği yönünde. Muhtemelen Snapdragon 835 üzerinde çalışacak olan Windows 10,  Intel'in Atom veya Core-m3 seviyesinde bir performans sergileyecek ve çift çekirdekli Core i7'den oldukça uzak bir deneyim sunacak.

Diğer soru ise Win32 uygulamaların cihaz üzerinde çalışırken sergileyeceği performans yönünde. Bununla beraber Win32 uygulamalar çalışırken pil ömrünü ne derecede etkileyecek bu da bilmediğimiz yanlardan birisi.

Ancak bu soruların ardından karamsarlığa kapılmanız gerekmiyor. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Qualcomm'un ARM işlemcileri güç ve performans konusunda büyük ilerleme kaydedecek gibi gözüküyor. Hali hazırda Snapdragon 835, Nvidia Tegra 3'ten çok daha iyi bir işlemci.

Qualcomm hali hazırda Snapdragon 84X işlemcilerin 2017'nin sonunda veya 2018'in başında çıkartacağı söyleniyor ve bu yeni seri işlemciler ile güç ve performans konusunda ciddi ilerleme kat etmesi bekleniyor. Intel'in Atom işlemcileri, Evrensel Windows Uygulamalarını bile çalıştırırken yavaş kalıyor ancak ARM tabanlı bir işlemci bu konuda çok daha iyi bir performans sağlıyor.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

1 Yorum
  1. Ziyaretçi Ali
    Ziyaretçi Ali
    7 Haziran 2017 23:23
    mükemmel niteliğinde açıklayıcı bir.yazı. Eline sağlık site yöneticisi arkadaşım.