» » Microsoft'un Akıcı Tasarım Sistemi, Windows 10'a evrim geçirtecek
10:42 Cumartesi 4 1 558
13-05-2017, 10:42
Windows 10 1 558 4

Microsoft'un Akıcı Tasarım Sistemi, Windows 10'a evrim geçirtecek

Perşembe günü Microsoft, ürünleri için yeni bir tasarım dili hazırladığını resmi olarak Seattle'da düzenlediği Build 2017 etkinliğinde duyurdu. Akıcı Tasarım Sistemi olarak adlandırılan yeni tasarım dili Windows 10 PC, Mobile, Xbox ve HoloLens gibi cihazlardan başlayarak tüm cihazlarda kullanılacak. Akıcı Tasarım Sistemi 5 temel öğe üzerine kuruldu: Işık, Derinlik, Hareket, Materyal, Ölçek.
Bu 5 temel yapı taşı, kullanıcılara daha sezgisel bir deneyim sunmayı hedefliyor. Microsoft etkinlik esnasında Akıcı Tasarım Sistemine dair konseptleri de geliştiricilere gösterdi ve kesinlikle harika görünüyorlar. Konseptler şu anda Insider'lar için sunulan uygulamalardan oldukça farklı bir tasarıma sahipler ama uygulamaların yavaş yavaş konseptlerdeki tasarıma benzeyeceği de aşikar. Eğer bir geliştiriciyseniz hemen Windows Insider'daki hızlı halkaya kaydolun ve Akıcı Tasarım Sistemine ait API'ları kullanarak uygulamanıza yeni öğeleri ekleyin.

 
Aslında Windows 10 ile beraber gelen çoğu uygulamada Akıcı Tasarım Sistemine ait yeni öğeler kullanılıyor. Groove Müzik, Microsoft Fotoğraflar, Paint 3D, 3B Görüntüleme, Ses Kaydedicisi gibi uygulamaları açarak Akıcı Tasarım Sistemine ait pek çok öğeyi görüntüleyebilirsiniz. Microsoft ayrıca Build 2017'de Akıcı Tasarım Sistemini detaylı anlatan bir oturum düzenledi; Paul Gusmorino ve Bojana Ostojic bu oturumda Outlook Posta ve Takvim uygulamaları, Microsoft Edge, Xbox, OneNote ve Kişilerim uygulamasında Akıcı Tasarım Sisteminin nasıl duracağını gösterdiler. Hatta Windows 10'un başlat menüsünün bile bu yeni tasarım dilinden nasıl etkileneceğinden de bahsettiler. Aşağıdan ekran görüntülerine göz atabilirsiniz.Özünde Akıcı Tasarım Sistemi yalnızca görünümde değişiklik sunmaktan ibaret değil. İşlevsellik, herhangi bir tasarım dilinin önemli bir parçasıdır ve Akıcı Tasarım Sistemi bunu beş temel öğesiyle de gerçekleştiriyor. Ancak yeni tasarımdaki derinlik öğesine biraz daha değinelim; bilgisayarlarda bulunacak olan derinlik efekti aslında paralellik oluşturuyor. Aşağıda yer alan Windows Mağazası görselinden inceleyebilirsiniz.

 
Ancak HoloLens gibi karma gerçeklik cihazlarında derinlik efekti gerçekten bambaşka bir boyuta ulaşıyor. Şu anda Karma Gerçeklik üzerinde 3B derinlik efekti (z-derinlik katmanı)deneniyor. Bunun Windows 10 bilgisayarlarda olup olmayacağı ise henüz belli değil, ancak harika göründüğü kesin. Bu durum ise bize Akıcı Tasarım Sisteminin yalnızca klavye ve fare kullanıcılarına göre tasarlanmadığını gösteriyor. Microsoft'un yeni Akıcı Tasarım Sistemi çeşitli Windows 10 cihazlarla (kalem, jest, bakış ve daha pek çok şey) uyumlu olarak tasarlandı.Akıcı Tasarım Sistemi, Microsoft ve Windows 10 için kesinlikle yeni bir yolcuğun başlangıcı. Ancak yeni tasarım diline ait tüm öğelerin bir sonraki büyük güncelleme olan Sonbahar Creators Güncellemesi ile beraber gelmesini beklemeyin; bu çok daha uzun zaman alacak bir süreç olarak görülüyor. Akıcı Tasarım Sistemi tüm Windows 10 cihazlar ile başarılı bir şekilde entegre edilirse bu oldukça iyi olacaktır. Mevcut Windows 10'un tasarımındaki en büyük sorunlardan birisi ise tutarlı bir kullanıcı arayüzüne sahip olmaması; Başlat çubuğu, menüsü ve işlem merkezi için farklı arkaplan efektleri olması bunun en büyük örneği.

 
Şimdiye kadar bizlere gösterilen Akıcı Tasarım Sistemine ait görseller gerçekten etkileyici görünüyor. Windows Mağazasından yeni Xbox Guide menüsüne kadar gerçekten harika bir şekilde entegre edilmişler. Şu anda ise Microsoft'un mevcut olarak kullandığı MDL2 arayüzünün üzerine küçük dokunuşlar yapılarak bu yenilikler sisteme entegre ediliyor ve görünen o ki Akıcı Tasarım Sistemine tamamen geçiş biraz uzun sürecek. Ancak yavaş adım atmak her zaman kötü bir şey demek değildir. Sisteme doğru şekilde entegre edildiği sürece sürenin ne kadar uzun olduğu benim için önemli değil.

Microsoft, Sonbahar Creators Güncellemesi ile beraber Akıcı Tasarım Sistemi için ilk dalga planlarını gerçekleştirmiş olacak.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

4 Yorum
 1. Cssp
  Cssp
  18 Mayıs 2017 19:20
  site durdu mu acaba?
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   18 Mayıs 2017 19:28
   Final haftam olduğu için ve sitedeki tek editör ben olduğum için bu ara yeni haber giremiyorum maalesef. Önümüzdeki hafta ortasına kadar bu şekilde ilerleyecek site. Cumartesi ve Pazar günü önemli haberleri çevirmeye çalışacağım.
   1. Cssp
    Cssp
    18 Mayıs 2017 22:08
    Finallerde başarılar o halde...
   2. kurban
    kurban
    21 Mayıs 2017 07:31
    Ne okumaktasın tolga ? Nerde okumaktasın ? Başarılar finallerinde. Çabuk bitsinde haber okuyalım heyecanlanalım. Windowsphoneturkiye info dan haber okuyalım diyoruz ama onlarda çok ama çok az haber giriyorlar