» » Windows 10 Creators Güncellemesi 11 Nisan'da yayınlanıyor ama ilk gün edinemeyebilirsiniz
14:36 Salı 0 971
11-04-2017, 14:36
Windows 10 971 0

Windows 10 Creators Güncellemesi 11 Nisan'da yayınlanıyor ama ilk gün edinemeyebilirsiniz

Windows 10 Creators Güncellemesi, 11 Nisan'dan itibaren kullanıcılara Windows Update üzerinden dağıtılması planlandı, ancak bu, güncellemeyi ilk günden itibaren alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Microsoft'un güncellemeyi nasıl yayınlayacağına bakalım.

Windows 10 Creators Güncellemesi 11 Nisan 2017'den itibaren resmi olarak kullanıcılara sunulmaya başlayacak. İşletim sisteminin yeni sürümü masaüstü, dizüstü ve tablet bilgisayarlar için indirilebilir olacak. Windows 10 Mobile cihazlar için ise güncelleme 25 Nisan'da yayınlanmaya başlayacak. Eğer bir Xbox One kullanıcısıysanız, güncellemeyi şu anda indirmeye başlayabilirsiniz.

Creators Güncellemesi, Windows 10 için yayınlanan en yeni güncelleme paketi. Geliştirmelerin çoğu her ne kadar arkaplanda yapılsa da ve gözle görülebilen değişiklikler az olsa da güncelleme içerisinde pek çok yenilik barındırıyor. Bu yeniliklerden bazıları 3B ve karma gerçeklik desteği, Başlat menüsünde yapılan yenilikler ve geliştirilmiş Ayarlar uygulamasından oluşuyor. Ayrıca Microsoft Edge için gelişmiş sekme yönetimi ve e-kitap okuyucu özellikleri de mevcut. Creators Güncellemesi aynı zamanda güvenlik tarafından da güçlü değişikliklere sahip, güvenliğe dair tüm ayarları Windows Defender Güvenlik Merkezinde topluyor.

Hangi cihazlar 11 Nisan'da Creators Güncellemesini indirebilecek?


Yeni sürümü dünya çapında milyonlarca cihaz edinecek. Fakat burada daha çok sormanız gereken soru şu: 11 Nisan'da Windows 10 Creators Güncellemesini indirebilecek miyim?

Kısa bir cevap olarak belki diyebiliriz. Windows 10 Creators Güncellemesi 11 Nisan'dan itibaren yayınlanmaya başlayacak ama bu güncellemeyi ilk gün indirebileceğiniz anlamına gelmiyor.

Güncelleme kademeli olarak yayınlanıyor ve ilk önce belirli cihazlar tarafından indirilebilecek


Windows 10'in 1703 numaralı yapısı dalgalar halinde kullanıcılara yayınlanıyor olacak. Bu sefer, şirket en iyi güncelleme deneyimini sunabilmek için Creators Güncellemesini daha önceden test edilmiş masaüstü, dizüstü ve tablet bilgisayarlarına önce sunacak. Güncellemeyi en erken alacak olan cihazlar ise muhtemelen Surface ailesine üye olan cihazlar olarak bekleniyor. Daha sonra ise gelen geribildirimlere dayalı olarak Microsoft, diğer cihazlar için güncellemeleri yayınlamaya başlayacak.

Cihazınızın güncellemeyi daha geç edinmesine neden olabilecek bir diğer faktör ise müşterilerin geribildirimleri ve kurulu olan belirli yazılımlar, donanım uyumluluğu, cihazın marka ve modeli, coğrafi konum ve işletim sistemini edinme şekliniz olacaktır.

Buna ek olarak, birçok cihazın aynı anda güncellemeyi indirmeye çalışacağını tahmin edebilirsiniz. Microsoft, yeterli sayıda sunucu ve bant genişliğini hazırlıyor ancak öngörülemeyen bir yoğunluk durumunda sunucuya erişimde ve güncellemeyi indirmede sorun yaşayabilirsiniz.

Yıldönümü Güncellemesinin aksine, Creators Güncellemesi çok daha yavaş şekilde kullanıcılara sunulacak ve cihazların sorunsuz bir geçiş yapmasından dolayı yazılımların uyumluluğunun beklenmesi belirli bir süre bu süreci uzatacak. İlk günlerde tespit edilebilecek sorunlar, güncellemenin çok daha yavaş bir şekilde yayınlanmasına neden olabilir. Microsoft, Windows 10'u en iyi şekilde kullanıcılar için kullanıma sunmak istiyor. Bundan dolayı olası hatalarla karşılaşmamanız için güncellemeyi çok daha geç alabileceğinizi unutmayın.

11 Nisan'da Creators Güncellemesini indirmenin diğer yolları


Eğer bilgisayarınız ilk gün güncellemeyi indirmeye başlamazsa ve siz otomatik güncellemeyi bekleyemeyecek kadar sabırsızsanız Creators Güncellemesini erkenden kurabileceğinizi unutmayın.

Windows 10 Pro, veya Windows 10 Ev kullanımından bağımsız olarak Güncelleme Yardımcısını kullanarak güncellemeyi erkenden indirmeniz ve cihazınıza kurmanız mümkün. Bu araç ile Windows Update üzerinden edinemeyeceğiniz Creators Güncellemesini anında indirmeye başlayabilirsiniz.

 
Bunun haricinde güncellemeyi erkenden yapmak için Medya Oluşturma Aracını da kullanabilmeniz mümkün. Bu işlem yine Windows Update'ten farksız olarak güncellemeyi mevcut verilerinizi koruyarak yapar. Bu aracı aynı zamanda temiz bir Windows 10 kurulumu yapmak istiyorsanız da kullanabilirsiniz. Ancak kişisel dosyalarınızı yedeklemeniz ve cihaza yeniden taşımanız, yapılandırılmış olan tüm ayarlarınızı yeniden yapılandırmanız ve tüm uygulamaları yeniden kurmanız gerekecektir.

 

Son olarak


Creators Güncellemesinin geliştirilmesi aylar sonra tamamlandı ve güncelleme Microsoft tarafından dünyanın dört bir yanına dağıtılmaya başlandı.

11 Nisan'da pek çok kullanıcı güncellemeyi indirip yüklemeye çalışacaktır. Siz de onlardan biriyseniz sabırlı olun ve güncellemenin yavaş yavaş yayılacağını unutmayın. Eninde sonunda güncelleme sizin bilgisayarınız için de yayınlanacak.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y