» » Windows 10 Creators Güncellemesi incelemesi
14:26 Pazartesi 1 3 651
10-04-2017, 14:26
Windows 10 3 651 1

Windows 10 Creators Güncellemesi incelemesi

Microsoft'un en yeni güncellemesi olan Creators Güncellemesi 5 Nisan'dan itibaren meraklı kullanıcılar için indirilebilir durumda. Diğer kullanıcılar için ise 11 Nisan'dan itibaren Windows Update üzerinden dalgalar halinde yayınlanmaya başlayacak. Bu güncelleme herkesi ilgilendiren değişiklik ve iyileştirmeler içeriyor.
Güncellemenin adından da anlayabileceğiniz gibi Windows 10 ile yaratıcılığı (ya da diğer anlamıyla üretkenliği) arttırmaya odaklanmıştır. Her ne kadar yaratıcılık ön plana çıkartılsa da bu güncelleme tüm Windows kullanıcıları için birçok yeni özellik içeriyor. Ayrıca hatırlatmakta fayda var; bu güncelleme tüm Windows 10 kullanıcıları için tamamen ücretsiz bir şekilde geliyor.

 
Creators Güncellemesi, Temmuz 2015'teki güncellemeden sonraki üçüncü büyük güncellemedir. Aynı zamanda 2017 yılı içerisinde çıkması planlanan iki büyük güncellemenin de ilkidir. Şahsen ben Creators Güncellemesini iple çeken bir kullanıcı değilim, çünkü direkt olarak yaratıcılık üzerine odaklanılmış yenilikler yok. Ancak güncelleme herkesin kullanmaktan keyif alacağı pek çok yeni özelliklerle beraber geliyor.

BaşlıklarVideo incelemesi


Eğer okumak pek size göre değilse Creators Güncellemesine dair en dikkat çekici yenilikleri anlattığımız 18 dakikalık videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.Başlat menüsü ve Bildirim Merkezi


Başlat menüsündeki en büyük yenilik Windows Phone cihazlarda yıllardır bulunan "canlı klasör oluşturma" özelliği. Bir kutucuğu, diğer bir kutucuğun üzerine sürükleyerek otomatik olarak bir canlı klasör oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz klasördeki tüm uygulamaları görüntüleyebilir ve onlara gelen bildirimleri gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca hem klasörü, hem de klasörün içerisinde yer alan uygulamaları yeniden boyutlandırarak kişiselleştirebilmeniz mümkün. Şu anda oluşturduğunuz klasörlere herhangi bir şekilde ad veremiyorsunuz. Fakat bu benim olmasını beklediğim özelliklerden birisi.

 
Microsoft, Başlat menüsünde yer alan Uygulama Listesini kaldırabilmeniz için ayarlara yeni bir seçenek ekledi. Güncellemeyi yaptıktan sonra varsayılan olarak uygulama listesini görmeye devam edersiniz ancak Ayarlar'a gidip gizlemeniz de mümkün. Böylece Başlat menüsünü daha çok Windows Phone cihazlara benzetebilirsiniz. Elbette hamburger menüyü kullanarak yine tüm uygulamalara erişebiliyorsunuz.

Uygulama Listesini gizledikten sonra başlat menüsünü açtığınızda açmak istediğiniz uygulamanın adını yazmaya başladığınızda istediğiniz uygulamayı kolayca bulabilir ve açabilirsiniz. Uygulama Listesinin kaldırılabilir olması çok daha temiz ve akıcı bir başlat menüsü deneyimi için iyi bir tercih.

Bunlar haricinde Başlat menüsünde yer alan bir değişiklik yok. Hatta arayüzde ufak düzenlemeler dahi yapılmadı. Bu da Windows 10'un başlat menüsünün oluşumunun tamamlandığını bize gösteriyor. Ancak bir sonraki büyük güncellemede başlat menüsünde bir takım değişiklikler olacağını unutmayın. Aynı şekilde İşlem Merkezinde de herhangi bir değişiklik bulunmuyor gibi görünüyor ama temelde bazı yenilikler mevcut.

 
Örneğin; yüklenen ve güncellenen uygulamaları anlık olarak İşlem Merkezinden görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda hızlı işlem menüsünde de yeni özelliklerden birisi olan Gece Işığı özelliğini aktif etmek için yeni bir buton da bulunmakta. Bunlar dışında ise her şey hemen hemen aynı.

Başlat menüsü, İşlem merkezi ve görev çubuğu arasında ise hala karmaşık bir tasarım dili var. Başlat menüsü ile İşlem Merkezinin arkaplanında yer alan bulanıklık efekti hala görev çubuğunda yer almıyor. Bunların tamamı temelde birbirine bağlı elemanlar ancak birbirinden oldukça farklı gözüküyorlar. Neden olduğunu ise henüz kimse bilmiyor. Fakat Redstone 3 ile beraber gelecek olan Project NEON ile buralarda değişikler göreceğimizi biliyoruz.

Microsoft Edge


Microsoft, Windows 10 ile birlikte varsayılan tarayıcı olarak Internet Explorer'ı geride bırakarak Microsoft Edge'i kullanıcılara sundu. 2015'te ilk çıktığı halinden bugüne kadar oldukça fazla yeni özellikle güncellenen Microsoft Edge, Creators Güncellemesi ile birlikte çok daha güvenli ve gelişmiş bir hale geldi. Uzun süredir insanlara zaten Microsoft Edge'i önermekten çekinmiyorum. Bence son kullanıcılar için tercih edilebilir en iyi tarayıcılardan birisi Microsoft Edge. Creators Güncellemesi ile birlikte Edge'de birçok yenilik mevcut. Hatta bazıları benzersiz özellikler ve diğer tarayıcılarda benzeri bulunmuyor.

Edge, Creators Güncellemesi ile birlikte sekmeleri yönetmek için birkaç yeni araç ile birlikte geliyor. Ben tarayıcıda onlarca veya yüzlerce sekme açıp gezinen birisi değilim, ancak siz fazla sekme kullanıyorsanız Edge'in bu yeni özelliğini seveceksiniz. "Kaydederek kaldırdığınız sekmeler" özelliği ile birlikte geçerli sekmelerinizi daha sonra açmak üzere bir kenara kaldırabileceksiniz. Daha sonra yeni bir gezinme oluşturarak farklı sekmeler açabilirsiniz.

 
Bu, çok fazla sekme ile internette gezinmekten hoşlanan kullanıcılar için daha iyi bir gezinme deneyimi oluşturacak harika bir özellik. Tüm sekmelerinizi tarayıcının üstünde görmek yerine artık onları bir kenarda toplayabilir ve istediğiniz zaman geri açabilirsiniz. Sekmeleri bir kenara aldığınızda "açık" olarak kalmıyor, tekrar açtığınızda sayfalar yeniden yükleniyor.

İnanıyorum ki bu özellik herkes tarafından sevilecektir, çünkü o andaki yaptığınız sayfaları tek butonla kaydediyor ve dilediğiniz zaman tekrar açmanıza izin veriyor. Örneğin bir tez hazırladığınızı düşünün ve Microsoft Edge' birkaç tane konu ile alakalı sekme açın. Belli bir süre sonra araştırmanın sizi yorduğunu düşündünüz ve dinlenmek için ara vermek istiyorsunuz. Bu sırada da başka bir sekme açarak farklı sitelerde gezinmek istiyorsunuz. Bu işlemi elbette yapabilirsiniz ama araştırma sekmelerinizi tek bir yerde toplayarak yanlışlıkla kapanmasına bu özellikle engel olabilirsiniz. Araştırmanızın bulunduğu her sekmeyi yer imlerine (sık kullanılanlara) eklemek yerine direkt olarak bir kenara atarak daha fazla zaman kazanabilirsiniz.

Bu çok harika bir özellik ama kullanmayacağınızı düşünüyorsanız ayarlardan herhangi bir şekilde kapatamazsınız. Pencerenin sol üst köşesinde bu özelliğe ait iki butonu daima görmek zorundasınız.

Bir de perdenin arkasında geliştirilmiş bir özellik daha bulunuyor. Microsoft, kullanıcılara Apple Pay benzeri bir ödeme yöntemi sunmak için Microsoft Cüzdanlarına ekledikleri kartları internetten alışveriş yaparken kullanma imkanı sunuyor. Web Payments API desteği ile beraber Microsoft Cüzdanınıza eklediğiniz kartlardan birisi ile kart bilgilerini bir kere tanımlayarak alışveriş sürecini çok daha hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Elbette bu özelliğin web sitesi tarafından da desteklenmesi gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Microsoft, internette gezinirken güvenliğinizi arttırmak için Creators Güncellemesi ile beraber Flash dosyalarına erişimi otomatik olarak devredışı bırakıyor. Ayrıca Microsoft Edge'e Netflix'in 4K akışını destekleyen codec desteği de geldi ancak bu özellik yalnızca 4K ekranlı cihazlarda çalışıyor.

Son olarak, doğrudan Microsoft Edge'e yerleştirilmiş bir Kitaplar alanı mevcut. Windows Mağazasından satın aldığınız kitapları otomatik olarak Microsoft Edge'deki kütüphanenize ekleyerek burada okuyabilirsiniz. Creators Güncellemesi ile birlikte Microsoft Edge, hem internet tarayıcısı hem de kitap okuyucu gibi çalışıyor. Bana kalırsa Microsoft'un ayrı bir kitap okuma uygulaması geliştirmesi daha faydalı olabilirdi ama bu da heyecan verici duruyor. Duruyor diyorum çünkü Windows Mağazasından kitap satın alma özelliği Türkiye'de aktif değil ve kısa sürede aktif olacağa da benzemiyor.

Windows Update


Microsoft, son yıllarda çok daha hızlı bir şekilde güncelleme yayınlıyor. Buna paralel olarak da Windows Update sayfasını Creators Güncellemesi ile elden geçiriyor. Artık Windows Update, önemli güncellemelerin artık tamamını indirmeyecek. Onun yerine yalnızca güncelleme için gerekli olan dosyaları indirecek, bu da %35'e varan veri tasarrufuna neden olacak. Özellikle Türkiye gibi internet konusunda geride kalmış ülkeler için bu özellik gerçekten harika.

Bu özellik Windows Update için gerçekten büyük bir yenilik ve özellikle sınırlı veri bağlantısına sahip kullanıcılar için önemli. Microsoft bu yeni güncelleme platformunu "Birleşik Güncelleme Platformu (Unified Update Platform)" olarak adlandırıyor ve hem PC hem de Mobile için kullanıma sunuyor.


Özellikle hafta bir kere yeni yapı indiren Insiderlar için bu özellik gerçekten eşsiz. Birleştirilmiş Güncelleme Platformu ile 3GB'lık bir güncellemeyi indirmek yerine yalnızca 1GB'ını indirmeniz mümkün. Bu özellik sayesinde kullanıcılar büyük güncellemeler yayınlandığında 500MB'dan 1.5GB'a kadar veri tasarrufunda bulunabilecek.

Windows Update'teki bir diğer değişiklik ise Geri Bildirim Merkezinden gelen talepler doğrultusunda Aktif Saatlerde iyileştirme içeriyor. Microsoft ayrıca güncellemelerin otomatik olarak nasıl yükleneceğini de değiştirdi. Windows artık bir güncellemeyi yüklemeniz için sizi zorlamayacak. Sizi defalarca uyaracak ve güncellemeye başlamadan önce hatırlatmalar yapacak.

Windows 10, son birkaç aydır Twitch yayıncıları tarafından sevilmiyor. Bunun nedeni ise yayıncıların bilgisayarları, yayın esnasında otomatik güncellemeye maruz kalıyordu. Creators Güncellemesi ile birlikte bu sorun tamamen ortadan kalkıyor. Artık yeniden başlatma öncesinde defalarca uyarılıyor olacaksınız. Güncelleme hazır olduğunda direkt olarak kurabilirsiniz ya da daha sonra yapmak üzere erteleyebilirsiniz. Erteleme işlemini 7 güne kadar uzatmanız da mümkün.

 
Windows 10'daki güncellemeleri tamamen kapatmanın hala bir yolu yok ve bu kesinlikle iyi bir şey. Windows 10 artık bir hizmet olarak kullanıcılara sunuluyor ve sürekli güncelleniyor. Artık güncellemelerin kurulumunu geciktirebilirsiniz fakat sonsuza kadar erteleyemezsiniz. Microsoft, Windows 10 kullanıcılarının güncellemeleri olabildiğince kısa sürede yüklemesini istiyor, bu da Windows sürümleri aralarında bulunan farkları ortadan kaldırıyor. Sonuç olarak herkesin en güncel sürümde olması da geliştiriciler için kolaylık sağlıyor. Eğer Windows 10 Creators Güncellemesi ile güncellemeleri tamamen kapatabileceğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Gece Işığı


Bütün gün bilgisayar ekranına bakmak gerçekten yorucu olabilir ve göz sağlığınızı etkileyebilir. Gece Işığı olarak adlandırılan bu yeni özellik ile birlikte gece geç saatlerde bilgisayar kullanan kullanıcılar artık gözlerini yormadan bilgisayarlarını kullanabilir. Bu sorunu gidermek için Microsoft Windows 10'a akşamları ekrana daha sıcak tonlar ekleyen yeni bir özelliği kullanıma sunuyor ve bu sayede gece bilgisayar kullanımında gözleriniz daha az yoruluyor. Normalde geç saatlere kadar bilgisayar ekranına bakan kullanıcılar uyku problemleri ile karşılaşabilir ancak Gece Işığı özelliğini kullanarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Gece Işığı olarak adlandırılan bu yeni özelliğe Windows 10'da yer alan Ayarlar uygulamasından ulaşabilirsiniz. Özellik varsayılan olarak kapalı gelmekte, açtığınızda ise sıcaklığa ait tonun yoğunluğunu ve otomatik açılması için zamanlama ayarlarını yapabilirsiniz. Temelde baktığımızda Gece Işığı özelliği bir süredir Windows kullanıcıları arasında popüler olan f.lux'un basitleştirilmiş hali olarak duruyor. Gece Işığı'nın Windows'a entegre edilmesi gerçekten heyecan verici çünkü ben de geceleri bilgisayar başında çok uzun süre vakit geçiriyorum.

Gece Işığı özelliğini sevdiğimi daha önce de belirttim ancak bazı kullanıcılar tarafından pek de sevilmediğine şahit oldum. f.lux'taki renk geçişi iki dakikaya kadar yayılırken Windows 10 Creators Güncellemesi ile gelen Gece Işığı özelliği saniyeler içerisinde geçişi tamamlıyor. Bunun yerine sıcaklığın tonları arasında geçişin biraz daha uzun bir süreye yayılması lazım. Böylece gözümüz beyazdan sarıya doğru geçerken hem fark etmez, hem de yorulmaz. Ama mevcut hali ile çok sıcak bir tona ayarlama yaparsanız ilk geçişte gözünüzün yorulabileceğini unutmayın.

Bununla birlikte Gece Işığı özelliğinde yalnızca sıcak renklerin bulunduğunu düşünmeyin. Dilerseniz daha soğuk renklere de ekranınızı ayarlayabilirsiniz fakat bu, gece bilgisayar kullanımınızı çok daha zorlaştıracak ve gözlerinize zarar verecektir. Yine de opsiyon olarak sunulması güzel.

Bu özelliği dilediğiniz zaman Ayarlar'dan açabilirsiniz. Eğer bir otomatik zamanlama ayarladıysanız, belirttiğiniz zamanda açılacaktır. Ama bir zamanlama ayarlamadıysanız başlatmanın daha kolay bir yolu daha var; Gece Işığı özelliğini, İşlem Merkezinden de açabilirsiniz.

Oyun


PC oyunları, Microsoft'un en güçlü olduğu konulardan bir tanesi, kaldı ki oyuncuların büyük bir kısmı da oyun oynamak için bilgisayarları tercih ediyor. Creators Güncellemesi ile birlikte Microsoft, dahili yayın, performans iyileştirmeleri ve daha fazlası ile çekirdek oyun kitlesine sesleniyor.

Microsoft, ek bir yazılıma ihtiyaç duymadan oyunları Beam üzerinden canlı yayınlayabilme imkanını tüm Windows 10 kullanıcılara sunuyor. Yazılım gerçekten güzel ve kurulumu basit bir şekilde hazırlanmış. Kurulumu ilk kez tamamladığınızda Microsoft hesabınızla, Beam'de hesap oluşturur.

 
Beam yayını, video klibi hazırlama veya ekran görüntüsü alma gibi özelliklerin bulunduğu Oyun Çubuğunda yer almaktadır. PC oyuncularının yayını yapılandırmaları için özel bir bölüm de mevcut, buradan yayına başlamadan önce çeşitli ayarları düzenleyebiliyorsunuz.

Oyun Modu muhtemelen PC oyuncuları için merakla beklenen özelliklerden birisiydi. Microsoft, Oyun Modunu, oyun oynarken PC'nizi çok daha iyi ve tutarlı bir oyun deneyimi sağlaması için optimize etmesi için hazırladı. Bu özellik tam olarak oynadığınız için daha fazla grafik ve işlemci gücü ayrılmasını sağlıyor. Bu da sonuç olarak size saniyedeki kare hızında artış, yükleme sürelerinin kısalması ve daha stabil bir oyun deneyimi olarak geri dönüyor.Oyun Modu yalnızca güncel donanımlarla değil, eski donanıma sahip Windows cihazlarla birlikte de çalışabiliyor. Ayrıca bu özellik Windows Mağazasından satın alınmış oyunlarla sınırlı değil, Steam veya diğer benzeri platformdan satın aldığınız tüm oyunlar ile düzgün bir şekilde çalışıyor. Oyun Modunu, Oyun Çubuğunu açıp Ayarlar seçeneğini seçerek aktif hale getirebilirsiniz; ancak bunu yapabilmek için önce Ayarlar uygulamasından bu özelliği aktif hale getirmeniz gerekiyor. Tüm bu yenilikler aynı zamanda Xbox One'da da performans iyileştirmelerine de neden oluyor.

Genel olarak ele aldığımızda; Creators Güncellemesi oyuncular için pek çok yeni özelliği beraberinde getiriyor ve hepsi de gerçekten harika özellikler. Microsoft, PC oyuncularını ciddiye aldı ve onlar için işe yarar mükemmel özellikler geliştirdi.

Uygulamalar


Microsoft, Windows 10 Creators Güncellemesi ile birlikte Posta, Groove ve Paint uygulamaları başta olmak üzere birçok varsayılan olarak yüklü gelen uygulamalarını güncelliyor. Evet, Paint, Creators Güncellemesi ile birlikte güncellendi ve Creators Güncellemesinde en çok öne çıkan özelliklerden biri. Microsoft sonunda Paint için yenilik zamanının geldiğini kabul etti ve baştan aşağı güncelledi. Artık alıştığımız eski Win32 tabanlı bir program değil. Baştan aşağı yeniden tasarlandı ve yaratıcılık temelleri üzerine kuruldu. Bununla beraber Microsoft'un yeni uygulama plaftormu olan Evrensel Windows Platformu (UWP) olarak kullanıcılara sunuldu.Paint, önceki sürümüne nazaran basit bir resim editörü olmak yerine tam teşekküllü bir resim editörü oldu. Artık yaratıcılık yalnızca 2B ile sınırlandırılmıyor. Yeni Paint uygulamasının adı "Paint 3D" olarak adlandırıldığından dolayı siz de hemen anlamışsınızdır ki uygulamanın artık 3B fonksiyonları var. 3B nesneler oluşturabilir, paylaşabilir ve topluluk tarafından oluşturulan nesneleri indirebilirsiniz. Tabi bu özellik henüz Türkiye'de aktif değil. Ayrıca yarattığınız nesneleri HoloLens ile 3B olarak görüntüleyebileceğinizi de düşünürseniz gayet eğlenceli bir şeylerin çıkacağı aşikar.

Ayrıca eski Paint uygulaması yerine gelen yeni Paint 3D'de göze çarpan en büyük değişikliklerden birisi de dokunmatik kullanıma uygun bir arayüz. Yeni Paint 3D aynı zamanda kalem desteğine de sahip ve çok daha farklı boyama özelliklerine sahip. Eğer eski Paint uygulamasının hayranıysanız üzülmeyin, o da hala Windows'un içerisinde yer alıyor. Sadece Başlat menüsüne basın ve Paint yazmaya başlayın.

Posta uygulamasının güncellenmesi ise birçok kullanıcı tarafından sevinçle karşılanan özelliklerden bir. Yeni Posta uygulaması; elektronik postalarınızı iki sekmeye ayırıyor. Bunlardan birisi Odaklanmış Gelen Kutusu diğeri ise Diğer olarak adlandırılıyor. Odaklanmış Gelen Kutusunda yalnızca sizin için önemli elektronik postalar yer alıyor. Fakat yeni kişilerden çok fazla elektronik posta alıyorsanız bu özelliği çok kullanışlı bulmayabilirsiniz. Zira sistem daha önce mesajlaşmadığınız kişilerin elektronik postalarını Diğer klasörüne atıyor. Tabi ki uygulamanın ayarlarından Odaklanmış özelliğini kapatabilmeniz mümkün.

 
Bir diğer önemli yenilik ise kişi listenizdeki herhangi birini "@ bahset" şeklinde elektronik postanıza eklemek. Elektronik postanızda bahsettiğiniz kişi de alıcılar listesine otomatik olarak eklenir ve böylece ek işlem yapmaktan kurtulmuş olursunuz.

Windows Fotoğraflar uygulaması da yeni özelliklere sahip; yerelde veya bulutta depolanan fotoğraflar için anahtar kelime ile arama yapmak artık mümkün. Uygulama otomatik olarak zaman, mekan ve insanlar için etiketler oluşturuyor. Örneğin, Ayasofya Müzesinin fotoğrafını çekerseniz, Fotoğraflar uygulamasında "Ayasofya Müzesi" terimini ararsanız resmi direkt olarak bulabilirsiniz.

Ayarlar uygulaması da bir takım yeniliklerle beraber geliyor. Birçok Windows ayarı yeniden kategorize edildi ve bazıları için yeni alanlar oluşturuldu. Bazı ayarlar ise artık çok daha fazla detaya sahip, böylece tüm ayarlarınızı Windows Ayarlar içerisinden kolayca yönetebiliyor olacaksınız.

 
Dahası Güncelleştirme ve güvenlik seçeneğinin altında artık bilgisayarınızdaki sorunları giderebileceğiniz bir alan bulunmakta. Bilgisayarınızda karşılaşabileceğiniz potansiyel sorunların uzun bir listesi Ayarlar uygulaması içerisinde yer alıyor. Olası sorunlardan herhangi birini seçtiğinizde Sorun Giderme aracı çalışıyor ve sorunu tespit edip düzeltmenize yardımcı oluyor.

 
 
Kişiselleştirme alanında da pek çok yenilik bulunuyor. Burada bulunan en büyük yeniliklerden birisi artık ücretli ve ücretsiz temaların Windows Mağazasında listelenmesi. Duvar kağıdı, renk düzeni, imleç ve sesleri düzenleyebilen bu temaları artık Mağazadan tık bir tık ile indirebilmek mümkün olacak. Ayrıca önceden renk düzeni için yalnızca belirli renkler mevcuttu. Fakat yeni araç ile beraber özel bir tema rengi ayarlamanız da mümkün oluyor.

Microsoft ayrıca Bluetooth alanını da yeniden tasarladı ve bununla birlikte Ayarlar uygulamasına, Denetim Masası içerisinde yer alan ayarlara ulaşabilmek için "İlgili ayarlar" bölümünü ekledi. Microsoft yavaş yavaş Denetim Masasını ortadan kaldırmaya çalışıyor ve Creators Güncellemesi ile birlikte Ayarlar uygulamasına daha fazla özellik ekliyor.

Genel olarak baktığımızda Windows 10 uygulamalarının hemen hemen hepsinde birtakım yenilikler mevcut. Eğer uygulamaları sık kullanıyorsanız hepsine gelen yeni özelliklerden zevk alacağınızdan eminim. Ancak Posta ve benzeri yerleşik uygulamalar için güncellemeler Creators Güncellemesi ile değil Windows Mağazası üzerinden geliyor olacak, bunu da unutmamanız gerekiyor.

Gizlilik


Microsoft, Creators Güncellemesi ile birlikte kullanıcıların gizlilik ayarlarını çok daha kolay yapılandırabilmeleri için bir dizi değişiklikler düzenledi. Daha önceden Microsoft, gizlilik ayarları konusunda oldukça fazla eleştirilmişti. Creators Güncellemesi ile birlikte Windows 10'da gizlilik ayarlarını yapmak oldukça kolay bir hale geliyor.

Eğer eski bir Windows sürümünden veya eski bir Windows 10 sürümünden Windows 10 Creators Güncellemesine geçerseniz güncellemenin kurulumu tamamlandıktan sonra size sorulan ilk şey gizlilik ayarları oluyor. Bu ekran oldukça detaylı ve yalın bir şekilde kullanıcılara gizlilik konusunda bilgilendirme sağlıyor.

 
Microsoft'un gizlilik ayarlarını nasıl basitleştirdiğine örnek vermek gerekirse; toplanan farklı düzeydeki tanılamalar artık üç seçenekten ikiye iniyor: Temel ve Tam. Temel tanılama seçeneği; yalnızca Windows'u güncel ve güvende tutmak için olan verileri gönderir. Tam tanılama seçeneği ise tarayıcı ve uygulamalara ait tüm verileri toplar ve ürünlerin geliştirilmesine katkıda bulunma amacıyla kullanır.

Ayrıca artık Microsoft Account sayfasında yer alan Gizlilik sekmesine giderek gezinme geçmişinizi, arama geçmişinizi, lokasyon verilerinizi ve Cortana'ya ait verileri (Türkiye'de aktif değil) görüntüleyebilir ve kolayca silebilirsiniz.

Microsoft, gizlilik konusunda Creators Güncellemesi ile beraber kullanıcılara artık daha şeffaf bir politika uyguluyor. Windows 10'un önceki sürümlerinde gizlilik yönetiminin çok kötü ayarlanmasından dolayı eleştirileri dikkatle inceleyen Microsoft, Creators Güncellemesi ile beraber bu sorunları çözüme kavuşturuyor.

Güvenlik


Güvenlik, Microsoft için Windows 10'daki en önemli konulardan bir tanesi. Hatta şirket, Windows 10'u bu güne kadar çıkmış en güvenli Windows olarak tanımlıyor. Creators Güncellemesi ile birlikte Windows 10'da güvenlik için de iyileştirmeler bulunuyor. Artık hızlı arama, güvenlik duvarı ayarları, aile ayarları ve daha fazla benzer işlemleri kolayca ve tek bir yerden yönetebilmeniz için Windows Defender Güvenlik Merkezi var.

Defender uygulaması, diğer yerleşik uygulamaların arayüzü ile artık tamamen uyumlu olarak karşımıza çıkıyor. Uzunca süredir eksikliğini hissettiğimiz "Sağlık raporu" oluşturma özelliği de Creators Güncellemesi ile birlikte Defender'a geliyor.

 
Defender uygulamasına eklenen "Yeni bir başlangıç" özelliği, PC'niz virüsten geçilmeyecek durumda ise kullanabileceğiniz en iyi çözüm olarak duruyor. Ayarlar'da bulunan "Bu bilgisayarı sıfırla" özelliğini kullanmak elbette bir çözüm fakat Windows Defender'da yer alan "Yeni bir başlangıç" çok daha güçlü bir özellik.

Eğer bilgisayarınızda bir bloatware önceden yüklü olarak gelmişse "Yeni bir başlangıç", kurulum esnasında bu bloatware'i tekrar bilgisayarınıza yüklemez. Bunun yerine gerçekten temiz ve güvenli bir Windows kurmuş olursunuz.

Ne yazık ki "Bu bilgisayarı sıfırla" özelliğinin aksine "Yeni bir başlangıç" özelliği, bilgisayarınızda kurulu olan uygulamaları saklamayacaktır. Eğer tamamen sıfırdan bir deneyime başlamak istiyorsanız bu yine sizin için en iyi tercih olacaktır. Bu işlemi bir ISO dosyası indirmeden temiz bir Windows kurulumu yapmak istediğinizde kullanabilirsiniz. Böylece USB'ye ISO indirip kurmak gibi birtakım adımları aradan çıkartmış olacaksınız.

Eğer çok basit bir bilgisayar kullanıcısı iseniz ve kurulumlar esnasında neler olup bittiğine dikkat etmiyorsanız sizin için de birtakım yeni özellikler mevcut. Bu özellik temelde tüm uygulama ve oyunlar için kullanıcıyı Windows Mağazası ile sınırlandırıyor. Siz panik yapmadan önce biz söyleyelim; bu özellik varsayılan olarak kapalı geliyor ve bildiğini kadarıyla Microsoft'un bunu değiştirme gibi bir planı yok. Bir kullanıcı isterse kendini yalnızca Mağaza ile sınırlandırabilir ve bilgisayarını internetteki kaynağı belirsiz zararlı yazılımlara karşı koruyabilir.

Çoğu kişi bunu bir güvenlik aracı olarak görmüyor olabilir ancak şirketlerin böyle bir talebinin olduğu bilgisi de mevcut. Şirketler, çalışanlarına verdikleri tablet veya bilgisayarlarda özel verilerin barındırılmasından dolayı dışarıdan gelecek herhangi bir tehdit ile karşılaşmak istemiyor. Bundan dolayı şirketler için bu bir çözüm olabilir. Ek olarak hatırlatmakta fayda var; bu özelliği dilediğiniz zaman Ayarlar'dan etkinleştirebilir veya eski haline alabilirsiniz. Dolayısıyla çok önemli bir dış kaynaklı yazılım kurmak istediğinizde özelliği yalnızca o yazılımın kurulumu esnasında kapatıp, kurulum işlemi bittikten sonra tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

Windows 10 Creators Güncellemesi: Sonuç


Creators Güncellemesi, kullanıcıların birebir etkileşimde olacağı alanlar yerine daha çok arkaplanda yenilikler getiriyor ve bu kötü bir şey değil. Örneğin Windows Update'teki veri kullanımını azaltmaya yönelik yenilikler kesinlikle bu güncellemedeki en heyecan verici özelliklerden bir tanesi. Hiç kimse sürekli olarak yazılım güncellemesi indirmekten hoşlanmaz, özellikle bizim gibi sınırlı bağlantıya sahip ülkelerdeki kullanıcılar. Fakat Microsoft, Windows 10'u artık bir servis olarak tanımlıyor ve sürekli olarak güncel kalmasını istiyor. Bundan dolayı bu özellik hem kullanıcılar, hem de Microsoft için çok iyi bir yenilik. Kullanıcılar çok daha az veri indirerek yeni sürüme geçiş yapabilecek.

Microsoft'un yerleşik uygulamalarda yaptığı güncellemeler de son kullanıcılar için gerçekten kullanılabilirliği arttıran düzeyde. Özellikle Ayarlar uygulamasının çok daha derli toplu bir halde kullanıcıların kullanımına sunulması edinilen deneyimi çok daha olumlu yönde arttıracaktır. Ayrıca Gece Işığı gibi göz sağlığına olumlu yönde etki sağlayan bir özelliğin işletim sisteminin içerisinde yer alması da mutluluk verici.

 
Ayrıca Creators Güncellemesi ile UWP uygulamalara gelen kaydırma çubuğunun incelmesi fikri de gerçekten güzel. İmleç ile üzerine gelmediğiniz sürece kaydırma çubuğu çok daha ince duruyor ve göze batıyor. Böylece kullanmadığınız zamanlarda ekranın bir köşesinde gereksiz yer kaplamıyor.

Ayrıca pil ömründe bazı iyileştirmeler, Wi-Fi ve Bluetooth kurulum sürecinde yapılan bazı değişiklikler ve dahası... Creators Güncellemesi her şeyden çok bir iyileştirme güncellemesi ve bu benim oldukça hoşuma gidiyor. Yıldönümü Güncellemesi temel olarak Windows 10'u daha mükemmel bir hale getirdi, Creators Güncellemesi ise işletim sistemini çok daha detaylı bir hale getirdi. Eğer şu anda eski bir Windows sürümü kullanıyorsanız, şimdi Windows 10 Creators Güncellemesine geçmelisiniz. Creators Güncellemesi kesinlikle bilgisayar kullanım deneyiminizi pozitif yönde etkileyen bir güncelleme.

Şu anda Windows 10 gerçekten iyi bir noktada ve umarım Microsoft, sonbaharda gelecek olan yeni büyük güncelleme ile birlikte tekrar daha aktif bir role bürünecektir. Bu güncelleme altyapıda çok fazla iyileştirme içerişe dahi bunu kullanıcıya anlatmak oldukça zor. Fakat güz döneminde gelecek olan güncelleme Creators Güncellemesinden farklı olarak kullanıcı arayüzüde çok büyük değişikliklere neden olacak.

Güncellemenin adını ben pek fazla beğenmiyorum ama bu bir sorun değil. Ben bu güncelleme ile beraber Windows 8'de bulunan tablet kullanımını kolaylaştırıcı özelliklerin Windows 10'a da gelmesini bekliyordum fakat güncelleme beni bu noktada hayal kırıklığına uğrattı.

Her ne olursa olsun Windows 10 Creators Güncellemesi, Windows 10'un en iyi sürümü. Eğer hala Windows 7 veya Windows 8.1 kullanıyorsanız kesinlikle Windows 10'a geçme zamanınız geldi.

Artılar

 • Çok fazla iyileştirme içeriyor.
 • Çok ince işlenmiş detaylara sahip.
 • Windows Update iyileştirmeleri
 • Gece Işığı özelliği.


Eksiler

 • Adı. Özellikle Türkçe'ye çevrilmemesi. Creators yerine "Üretkenlik" denilebilirdi.
 • Tablet modunda iyileştirme yok.
 • Canlı klasörlere ad veremiyoruz.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

1 Yorum
 1. theakar
  theakar
  12 Nisan 2017 11:53
  (fast insider 1520 kullanıyorum) bugun viber 6.6.21745.0 numaralı bir güncelleme aldı. Viber guncellenemeyecek deniliyordu. Uygulama hakkında bir açıklama var mı acaba?