» » Neden Windows 10'a geçmelisiniz?
03:26 Pazar 0 1 752
12-02-2017, 03:26
Windows 10 1 752 0

Neden Windows 10'a geçmelisiniz?

Öncelikle artık Windows 7 ve  Windows 8'e elveda demenin zamanı geldi, bu konuda anlaşalım. Windows 10; Microsoft için de, son kullanıcılar için de yeni bir başlangıç ve herkes bu başlangıca bir yerden katılmak zorunda.
Windows 10, alışkanlıklarımız üzerine kurulan ve daha iyi hale getirmek için geliştirilmiş bir işletim sistemi. Kabul edelim, amacını çok iyi bir şekilde yerine getiriyor. Bir yaşından biraz daha fazla olan bu işletim sistemi Windows XP ve Windows 7 kullanıcılarını çekmek için sayısız özellikle beraber geldi.

Windows 10, üç hafta içerisinde 50 milyondan fazla cihaza kuruldu ve bugün kurulu olduğu cihaz sayışı 400 milyonu aşmış durumda. Bu rakam pazar payının neredeyse yüzde 40'ını oluşturuyor. İnsanlar, Windows 10 ilk çıktığında bu yeni çocuğa akın ettiler ve tüm zamanların en hızlı pazar payına sahip olan işletim sistemi haline getirdiler. (Tabi bunun Windows 7 ve Windows 8 kullanıcılarına verilen ücretsiz yükseltme imkanının da etkilediğini kabul etmek gerek)

Eğer hala eski bir Windows sürümü kullanıyorsanız neden Windows 10'a geçmeniz gerektiğinden sizlere bahsedeyim.

1. Tüm cihazlar için tek çekirdek

Windows 10, Microsoft'un her yerde çalışan bir işletim sistemi hayalini gerçeğe dönüştürüyor. Aynı sürüm hem bilgisayar, hem tablet, hem telefon, hem de oyun konsolunda çalışabiliyor. Hatta IoT (Internet of Things) için bile bir Windows 10 var.

Bu her yerde bulunabilirlik, Windows 10'a herkesin aşina olacağı anlamına geliyor ve geliştiricilerin cihazlar arasında sorunsuz çalışan uygulamalar geliştirmesine de olanak sağlıyor.

2. Windows bir hizmet

Bir hizmet olarak Windows (WaaS), her 2-3 yılda bir büyük sürümlerden uzaklaşıyor. Bunun yerine Microsoft, yeni güncelleştirmeleri anlık olarak yayınlamaya devam ediyor. Yeni özelliklerin bir servis paketi ya da büyük bir sürüm güncellemesi ile birlikte yayınlanmasını beklemek yerine hazır oldukları anda yama ve özellikleri cihazlara sunacak. Dolayısıyla Windows artık bir tam ürün halinde kabul edilemez, çünkü sürekli gelişmeye devam edecek.

Ayrıca cihazınızı Windows 10'a yükselttiğinizde lisansınız ömür boyu devam edecek ve asla güncellemeler için ek ücret ödemeyeceksiniz.

3. Başlat menüsü geri geldi

Windows 10, Windows 7 ve Windows 8.1'in en sevilen özelliklerini bir araya getirdi. Windows 10'da her şey size tanıdık gelecek ve fark edeceğiniz en büyük yenilik ise kesinlikle Başlat menüsünün geri geldiğidir.

Başlat menüsü geri geldi ve Başlangıç ekranı kaldırıldı. Aslında Başlangıç ekranı teknik olarak sistemde hala var fakat tam olarak aynı şey değil. Windows 10'da Microsoft, Windows 7'deki Başat menüsünü ve Windows 8'deki Başlat ekranıyla birleştirdi ve yeni Başlat menüsünü ortaya çıkarttı. Menünün sol tarafında en yeni ve en çok kullanılan uygulamaların bir listesi, Ayarlar, Dosya Gezgini gibi Windows 7'den alınan kısa yollar bulunmaktadır. Buradan güç seçeneklerine ve geçmişte olduğu gibi tüm uygulamalarınıza da erişebiliyorsunuz.

Sağ tarafta ise Microsoft'un Windows 8'den getirdiği öğeleri göreceksiniz. Canlı Kutucuklar ile güncel bilgilere ulaşabileceksiniz ve grup halinde uygulamaları listeleyebileceksiniz. Başlat menüsünü yeniden boyutlandırarak kişiselleştirmek de artık mümkün.

 
Microsoft, yeni başlat menüsünü oluştururken çok zaman harcadı ve ortaya sonuç olarak çok güzel bir arayüz çıktı. Hatta yeni Başlat menüsü IDSA Dijital Tasarım Ödülünü bile kazandı.

Windows 8 ile karşılaştırıldığında Windows 10'da gezinmek çok daha kolay, modern ve masaüstü arayüzlerinde geçiş yapma arasında artık herhangi bir sorun bulunmuyor. Windows 7 kullanıcılar ise kendilerini evlerine dekorasyon yaptırmış gibi hissedecekler.

4. Pencereli uygulamalar

Windows 10'da yeni bir Mağaza var ve artık uygulamalar ekranın tamamını kullanmak yerine gelenelsel masaüstü uygulamaları gibi serbestçe konumlandırılabiliyor. Bu özellik Windows 8'e göre büyük oranda bir gelişme olarak kabul edilebilir çünkü pek çok kullanıcı farklı türde uygulamaları aynı anda kullanamıyordu ya da kullanırken zorluk yaşıyordu. Ayrıca görev çubuğunda da iyileştirmeler var fakat görünüm itibariyle neredeyse aynı.

 

5. Cortana

Cortana, masaüstüne Windows telefonlarda alışık olduğumuz kişisel asistanı getiriyor. Windows 10'daki en önemli yeniliklerden biri olduğuna dair hepimiz hemfikir olmalıyız. Cortana, Windows 10 ile tamamen entegre bir kişisel asistan. Onu kaldıramazsınız, en fazla devredışı bırakabilirsiniz. Ama pek çok kullanışlı özelliği varken neden onu devredışı bırakmak isteyesiniz ki?

Cortana her zamana elinizin altında olan Görev çubuğunda bulunuyor. Dilerseniz yazarak, dilerseniz konuşarak etkileşime geçmeniz mümkün. Sabit diskinizdeki ve OneDrive'daki dosya ve klasörlerinizi hızlı bir şekilde aratabilirsiniz, kendinize sesli komutla ajanda yaratabilirsiniz, internette arama yapabilirsiniz, hava durumunu sorabilirsiniz, ellerinizi kullanmadan elektronik posta gönderebilirsiniz, hatta uçuşları bile sorgulayabilirsiniz...

Ayrıca Cortana Xbox, iOS ve Android'de de var. Fakat henüz Türkçe desteği yok.

Not: Kişisel asistan geliştirmek gerçekten çok zor bir süreç. Kaldı ki bu teknoloji sesli komutlarla çalışıyor ve dilinizi hatta teleffuzunuzu iyi öğrenmesi gerek. Eğer sizi anlayamayan bir kişisel asistan ortaya çıkarsa bu başarısızlık demektir. Microsoft ve Microsoft Türkiye şu anda Cortana'nın Türkçe ve diğer diller de aktif olması için yoğun bir şekilde çalışıyor. Aynı zamanda Cortana'ya yeni yetenekler de ekliyorlar. Cortana, hazır olduğunda Türkçe olarak kullanılmaya başlanılacak. Bundan şüphe duymayın.

6. Continuum

Windows 10, PC'ler için önemli bir işletim sistemi; ancak Microsoft, dokunmatik cihazlarda da çalışmak için Windows 10'u geliştiriyor. Continuum; kullanıcı arayüzünü fare ve klavye ihtiyacından arındırarak dokunmaya dayalı hale getiriyor.

 
Tablet modu, ikisi bir arada cihaz kullanıcıları için hangi modu kullanırsa kullansın cihazdan edineceği verimi en üst seviyeye taşımak için imkan sağlıyor. Özellik, klavye ve fare bulunmadığı taktirde otomatik olarak devreye giriyor. Bununla birlikte Tablet modunu manuel olarak da etkinleştirebilirsiniz. Bu da Windows 8 benzeri bir deneyim sunacaktır.

7. Görev Görünümü (Sanal Masaüstü)

Evet, "sanal masaüstü" artık Windows 10'un bir parçası. Sana masaüstü yeni bir fikir değil, hali hazırda Linux ve Apple'ın Max OS X'inde bu özellik uzun zamandır var. Hatta Windows XP zamanında bile bu özellik için çeşitli eklentiler vardı. Bu sürümde Microsoft, çalışan tüm uygulamalarınızı kolayca yönetmenize olanak sağlayan yeni bir özellik olan Görev Görünümünü içeriyor.

 
Hala Alt + Tab ile uygulamalar arasında geçiş yapabileceksiniz. Şimdi ise Windows + Tab ile Görev Görünümüne erişebilirsiniz. Bu görünüm, açık olan uygulamalarınızı alaka düzeylerine göre listeler. Masaüstü karmaşıklaşıyorsa, elinizin altındaki uygulamayı sanal masaüstü oluşturarak farklı bir masaüstüne taşıyabilirsiniz.

8. Asma Yardımcısı

Windows 7 ile birlikte ekranı iki bölmeyi sevdiyseniz sıkı tutunun, Windows 10 ile ekranı dörde bölebiliyorsunuz. Geliştirilmiş olan bu özellik ekranınıza dört uygulamayı sığdırabiliyor. Bir uygulamayı kapattığınızda Asma Yardımcısı size açık olan uygulamaları listeleyerek ekranı doldurmanıza yardım edecek.

 

9. İşlem Merkezi

Apple'ın OS X'ine benzeyen Windows 10 bildirimleri tamamen yeni bir deneyim sunuyor: İşlem Merkezi. İşlem Merkezine sağ altta bulunan ikondan hızlıca ulaşabiliyorsunuz.

 
İşlem Merkezi iki işleve sahip: Bildirimlerinizi takip etmenize ve hızlı işlem yapma. Buradan hem uygulamalardan gelen bildirimleri takip edebilir, hem de elinizin altında bulunması gereken sık kullanılan ayarları açıp kapatabilirsiniz.

10. Windows Hello

Windows 10, işletim sistemini çok daha güvenli hale getiren özellikleri barındırıyor ve Windows Hello bunlardan en çok ses getireni. Kullanıcılar artık şifre girmek yerine farklı bir güvenlik adımından geçiyor, gözlerini ya da parmaklarını taratıyorlar. Tabi ki bu özelliği kullanabilmek için harici donanıma ihtiyaç var. Intel'ın RealSense 3D kamerası gibi kızılötesi algılayıcılara sahip kameralar ile biyometrik kimliğinizi kullanarak şifre girme derdini ortadan kaldırabilirsiniz.

 
Eğer eski bir bilgisayara sahipseniz bu özellikleri kullanmak için harici donanıma ihtiyaç duyacaksınız. Fakat güncel cihazların çeşitli konfigürasyonlarında bu özellikler mevcut.

11. Windows uygulamaları

Windows 10, evrensel Windows uygulamaları denilen yeni bir uygulama modeli ile birlikte geldi. Bu tğr uygulamalar, Windows 8'de bulunan modern uygulamalara benziyor. Ancak geliştiricilerin uygulama geliştirmeleri için artık çok daha cazip.


Geliştiriciler uygulamalarını bir kere kodlayarak artık PC, tablet, telefon ve Xbox için yayınlamaya hazır hale getirebiliyor. Bu uygulamalar hem dokunmatik ekran, hem de klavye ve fare dostudur.

12. Microsoft Edge

Internet Explorer sonunda gitti. Tamamen değil, ama yakında gerçekten tarihe gömülecek. Bunun yerine Microsoft yepyeni bir tarayıcı çıkarttı ve Microsoft Edge olarak adlandırdı.

Edge, en güncel web teknolojilerini destekliyor ve ihtiyacınız olduğunda Cortana ile etkileşime geçebiliyor. Ayrıca diğer tarayıcılara göre en ayrıştırıcı özelliği sayfalar üzerine not alınabilmesi ve bu notları kolayca paylaşabilmeniz. Bunula birlikte Okuma Listesi ve Okuma Görünümü gibi özellikleri de var. Bu özellikler kendinize bir liste oluşturmanızı ve web sayfasını okumayı kolay bir hale getirmeye yarıyor.

 
Edge, eklenti desteğine sahip ve Mağazadan dilediğiniz eklentiyi edinerek kullanabiliyorsunuz. Eklentler yine Mağazadan güncellenerek en son sürüme kavuşuyor. Ayrıca yakında gelecek olan Creators Update ile birlikte E-Pub desteğine kavuşacak olan tarayıcıda kitap da okuyabileceksiniz.

13. Ayarlar uygulaması

Windows 10'a yükseltmek için geçerli nedenlerden bir diğeri ise yeni Ayarlar uygulaması. Ayarlar uygulaması, Windows 8.1'deki PC ayarlarına yapılan bir güncelleme gibi. Denetim Masasının yerine geçiyor yani. Fakat sistemdeki tüm ayarlar yeni Ayarlar uygulamasına henüz taşınmadı. Bundan dolayı bazı ayarları değiştirebilmeniz için Denetim Masası hala duruyor.

 
Ayarlar uygulamasının geliştirilmeye ihtiyacı var ama şu anda işinizi fazlasıyla görüyor. Denetim Masası ile karşılaştırdığımızda teknik bilgisi az olan kullanıcılar için çok daha basit ve anlaşılabilir bir arayüze sahip. Ayrıca yeni Ayarlar uygulaması her cihazda aynı. Windows 10 PC'nizdeki ve tabletinizdeki ayarların yerleri ile Windows 10 Mobile cihazınızdaki Ayarların yerleri aynıdır (temel özelliklere göre değişiklikler mevcut). Bundan dolayı zaten tecrübeli olduğunuz bir arayüze yeniden alışmak zorunda kalmayacaksınız.

14. Sıfırlama

Windows 8'in en iyi özelliklerinden biri bilgisayarınızı yenilemek veya sıfırlamanın çok kolay olmasıydı. Hangi marka cihaza sahip olursanız olun bu özellik sayesinde cihazınızı her zaman fabrika ayarlarına kolaylıkla geri döndürebiliyorsunuz.

Windows 10'da Microsoft bu sistemin çalışma biçimini değiştiriyor. "Bu bilgisayarı sıfırla" ile cihazınızı sıfırlamanıza ya da yenilemenize imkan verir.

 

15. Monitör başına DPI ölçekleme

Windows 10, monitör başına DPI ölçeklemeyi destekliyor. Eğer çoklu monitör kullanıyorsanız kesinlikle kendinizi cennette gibi hissetmeye başlamalısınız. Windows 8.1'de otomatik olarak DPI ayarlama mevcuttu fakat her monitör için geçerli değildi. İki monitörlü bir cihaza sahipseniz önceden yalnızca ana monitör için ayarla bulunabiliyordunuz. Bu da nesnelerin doğru gözükmemesine neden oluyordu.

Şimdi Windows 10 ile tüm monitörlerde DPI ölçekleme destekleniyor ve her şey otomatik olarak gerçekleşiyor. Tabi Ayarlar kısmından her zaman manuel olarak değişiklik yapabileceksiniz.

16. Xbox One oyun yansıtma

Yeni işletim sistemin aynı zamanda oyun oynamanız için geliştirildi. DirectX 12 ile birlikte çok daha yüksek performansta oyun oynayabileceksiniz. Ayrıca Xbox One oyunlarınızı PC'ye yansıtarak oynamak da mümkün. Xbox One kontrolcünüzü Windows 10 cihazınıza bağladıktan sonra uzaktaki Xbox One cihazınızdaki bir oyunu Windows 10 cihazınızda oynayabiliyorsunuz. Hem de iki cihazı kablo ile birbirine bağlamak zorunda olmadan.

 
Xbox One'dan Windows 10'a aktarılan oyun özellikle birden fazla kişiyle yaşanılan evlerde önemli bir özellik. Başka biri TV kullanırken siz Windows 10 cihazınızda Xbox oyunu oynayabileceksiniz.

17. Depolama yönetimi

Microsoft, Windows 10'da depolama alanıyla ilgili birçok iyileştirme yaptı. Temiz kurulum yapanlar için Windows 10 artık çok daha az yer kaplıyor. Genellikle 10 GB'dan az.

Ayarlar uygulamasındaki Sistem > Depolama içerisinde gittiğinizde, mevcut durumu çok kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca varsayılan depolama alanlarını kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Yeni başlayan kullanıcılar için gerçekten çok basit ve kullanımı kolay bir arayüze sahip.

 

18. Eğer bir sorununuz varsa destek alabileceğiniz bir uygulama var

Teknoloji meraklılarının olduğu kadar teknolojiden çok fazla anlamayan bir kesim de var. Windows 10 kullanırken bir uzmana ihtiyaç duyabilirsiniz ve Windows 10 ile beraber Destek Birimiyle İletişim uygulaması geliyor.

 
Dahası, Başlarken ve İpuçları uygulamaları var. Windows 8 piyasaya çıktığında bir kullanım kılavuzu içermediği için insanlar özelliklerin nasıl kullanıldığını kendileri keşfetmek zorunda kaldı ve bu çok iyi bir deneyim değildi. Windows 10 ile gelen dahili uygulamada birçok temel özelliği nasıl kullanabileceğinize dair bilgiler yer almakta.

Toplarlarsak

Yeni işletim sistemi o kadar iyi ki size "eskiyi, eskide bırak" diyor resmen. Benim burada sayamadığım daha birçok özellik mevcut. Fakat MSFThaber'de biraz gezinerek tüm Windows 10 özelliklerine dair bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Windows 10 yalnızca basit bir görünüm değişikliği değil, çok daha fazlası.

Neden Windows 10'a geçmemelisiniz, öğrenin
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y