» » Neden "Windows Lite" Microsoft Build 2019'da açıklanmayacak?
20:04 Çarşamba 0 552
1-05-2019, 20:04
Windows 10 552 0

Neden "Windows Lite" Microsoft Build 2019'da açıklanmayacak?

Microsoft, "Windows Lite" işletim sistemini Build 2019 etkinliğinde tanıtmayacak. Peki resmi olarak ne zaman yayınlanacak?
Son birkaç aydır Microsoft, Windows Core OS ile oluşturulan yeni bir Windows sürümü üzerinde çalışıyor ve basın "Windows Lite" olarak bu yeni işletim sistemini anıyor. Katlanabilir cihazlar ve hafif donanıma sahip cihazlarda çalışacak olan bu yeni işletim sistemi iPad ve Chrome OS'i tahtından etmek için hazırlanıyor. Bir süredir Microsoft'un Windows Lite'ı Build 2019'da duyuracağına inanılıyordu, çünkü dünyanın dört bir yanından gelen geliştiricilerle buluşmanın en iyi yolu Build etkinlikleridir. Örneğin Microsoft önceki Build etkinliklerinde Windows 8'i duyurmuştu.

"Windows Lite", Build etkinliğinde gösterilmeyecek

Ne yazık ki, Build etkinliğinde Windows Lite'a ait en ufak bir şey göremeyeceğiz gibi gözüküyor. Microsoft, henüz hazır olmadığı için Build etkinliğinde yeni işletim sistemini göstermek istemediği yakın kaynaklardan öğrenildi. Peki Lite, Build etkinliğinde duyurulmayacaksa ne zaman duyurulacak?

Windows Lite için zaman çizelgesi sürekli olarak değişiyor, bu nedenle resmi olarak ne zaman yayınlanacağına dair bir ifadede bulunmak oldukça zor. Bir duyuru için hazırlıklara başlamadan önce Microsoft'un yapması gereken önemli geliştirmelerin olduğu belirtiliyor. Örneğin; Microsoft Edge şu anda Chromium tabanına geçiş sağlıyor. Yeni Microsoft Edge, eskisi gibi bir UWP uygulaması değil, artık Win32 tabanında çalışıyor. Windows Lite'da ise Win32 tabanlı yazılımların çalışması için gerekenler henüz tam olarak tamamlanmadı.

Yeni Microsoft Edge'in Windows Lite'ın gecikmesine neden olduğu açıklanırsa açıkçası şaşırmam. En başından beri Windows Lite, eski Microsoft Edge temelinde geliştiriliyordu. Tıpkı eski Windows Sets (Kümeler) ve Edge entegrasyonu gibi kuvvetli bir entegrasyona sahiptiler. Ancak şu anda Microsoft, eski Edge'i ortadan kaldırıyor ve Chromium tabanlı yeni bir Edge tarayıcı geliştiriyor. Bu durumda Windows Lite için çeşitli düzenlemelerin de yapılması gerekiyor.

Microsoft, Windows Lite'ı ne zaman duyuracak?

Microsoft, bu yaz Windows Lite'ın şirketin içerisinde testlerine başlanmasını istediği kaynaklardan edinilen bilgiler arasında yer alıyor. Yaz aylarına kadar ise muhtemelen Windows Lite ve yeni Chromium tabanlı Microsoft Edge ile arasındaki bağı güçlendirmeye çalışacaklar gibi duruyor. Bu nedenle Microsoft'un Windows Lite'ı en erken duyurabileceği tarih bu yılın sonbahar ayları olarak gözüküyor. Ancak bu bile garanti bir tarih değil, çünkü Windows Lite'ın 2020 yılına kadar cihazlarda satışa sunulması planlanmamış. Bu durum kesin değil, Microsoft'un halka açık olarak bir test gerçekleştirip gerçekleştirmek istememesine bağlı.

Windows Lite bildiği kadarıyla sınırlandırılmış bir Windows sürümü olacak ve istediğiniz herhangi bir cihaza kurulumunu sağlayamayacaksınız. Windows Lite, günümüzde Windows 10 için kullanılan ISO ile değil Full Flash Format Update (FFU) ile kurulabilecek. Bu nedenle Microsoft'un test edilebilir cihazlar için FFU oluşturması gerekecek. Şu anda Microsoft'un Windows Lite'ı Surface Go ve Surface Pro 4, 5 ve 6'da test ettiği de bilinenler arasında.

Sonbaharda gerçekleştirilecek herhangi bir duyuru ancak Microsoft'un Windows Lite için önizleme sürümleri yayınlamayı düşünmesiyle mantıklı olur. Aksi taktirde 2020'ye kadar cihazlarda yer alması beklenmediği için erken bir duyuru yeni işletim sisteminin gündemde kalmasını zorlaştıracaktır. 

Her iki durumda da, Windows Lite hala geliştirilmekte olan bir işletim sistemi olarak bir süre daha kalacak. Basitçe söylemek gerekirse; Microsoft'un son kullanıcılar arasında başarılı olmasına ve mevcut başarısını gelecek yıllarda sürdürebilmesi için bu yeni işletim sistemine ihtiyacı var.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın.

Gizliliğinizi önemsiyoruz
Size daha iyi hizmet verebilmek için MSFThaber'de çerezler kullanıyoruz. MSFThaber'i kullanırken çerezlere izin verdiğinizi unutmayın.
Kabul ediyorum
Kabul etmiyorum
Çerez politikamız