» » Windows 10 Lite bir sonraki büyük hayal kırıklığı olabilir mi?
17:54 Pazartesi 0 608
29-04-2019, 17:54
Windows 10 608 0

Windows 10 Lite bir sonraki büyük hayal kırıklığı olabilir mi?

Microsoft'un üzerinde çalıştığı yeni modüler işletim sistemi olan Windows Core OS (Windows Lite olarak da bilinir) ile ilgili haberler geçtiğimiz yılın sonuna doğru sıklaşmış olsa da endişe verici şekilde bugünlerde yeni bir bilgi ortaya çıkmıyor. Şubat ayına kadar devam eden sızıntıların ardından yeni işletim sistemi ile ilgili bilgiler birden tamamen kesildi. Bu da yeni işletim sisteminin geleceği ile ilgili şüpheleri arttırıyor.

Microsoft Lite nedir?

Lite fikri temelde Microsoft'un "tek çekirdek, tek işletim sistemi" vizyonun bir parçası olarak görülebilir. Windows 10 piyasa çıktığında yalnızca bilgisayarlarda değil, diğer donanımlarda da yer aldığı bilgisi aktarılmıştı. Microsoft'un tek işletim sistemi ile hedefi tüm cihazlarda aynı işletim sistemini kullanabilmek: Xbox, IoT, bilgisayar veya telefon.

Ancak cihazların yapısı gereği farklı kullanım şekillerine ihtiyaçları vardır. Bu durumda da çekirdek ortak olarak kullanılsa da farklı cihazlar için farklı özellikler geliştirmek gereklidir. Ancak bazı özellikler ise tüm cihazlarda ortaktır. Bunun için yeni işletim sistemi modüler bir yapıya sahiptir. Bir başka cihaz için geliştirilen özellik kolaylıkla farklı bir cihaza eklenebilir veya çıkartılabilir. Bu hem geliştirme süreci hem de maliyette ciddi tasarrufa neden olur.

Ancak mevcut Windows 10 işletim sistemi tek bir dağıtıma sahiptir ve tüm sürümleri temelde aynıdır ve herhangi bir uygulamayı çalıştırabilir. Dahası Windows 10'un mevcut yapısı uzun yıllardır çok fazla eski yapıyı bünyesinde barındırıyor ve günümüz ile geleceğin donanımları olan hafif mobil cihazlar için yeterince "hafif" bir işletim sistemi değil. Microsoft ise bu noktada çekirdeğin yalnızca gerekli kısımlarını kullanarak yeni bir işletim sistemi hazırlamaktadır. Temel işlevlere sahip ancak çok daha hızlı bir işletim sistemi günlük kullanıcılar için geliştiriliyor. Profesyoneller için Windows 10 varlığını sürdürmeye devam edecek.

Çekirdek aynı olduğu için geliştiricilerin çok fazla bir değişiklik yapmalarına gerek de kalmayacak. Tüm bu detayları aslında Şubat ayında öğrenmiştik. İşte bu yeni "hafif" işletim sistemi basın tarafından Lite olarak adlandırıldı.

Ancak geçtiğimiz günlerde TheVerge'den Tom Warren bir tweet atarak bu yıl gerçekleştirilecek olan Microsoft Build etkinliğinde Windows 10 Lite veya Core OS'e ait bir duyuru ile tanıtımın yapılmayacağı belirtti. Tom Warren, Microsoft konusunda güvenilir bir kaynak ve Paul Thurrott da bu durumu doğrular nitelikte farklı bir tweet attı.

Microsoft'un Core OS'i Build etkinliğine yetiştirememesi pek beklenen bir durum değildi. Core OS'in bu yılın sonuna doğru çıkması bekleniyordu ve geliştiricilere bu etkinlikte duyulma beklentisi oluşmuştu.

Windows Mobile'ın ölüm fermanı

Windows Phone işletim sistemi hala pek çok kesim tarafından sevilmekte ve resmi olarak desteğinin sonuna kısa bir süre sonra gelecek olsa da günlük olarak kullanılmakta. Microsoft, Windows Phone'u öldürdükten sonra gözler bir sonraki şeye çevrilmişti: Surface Phone. Microsoft'un başarılı cihaz ailesi Surface kesinlikle üst segment bir deneyim sunuyordu. Surface Phone adı yıllar geçtikçe evrildi ve günümüzde Andromeda olarak anılıyor. Peki Andomeda hala nerede?

Üzerinden dört yıl geçmesine rağmen Andromeda hakkında çeşitli spekülasyonlar bulunuyor. Bir kesim cihazın Windows Core OS üzerinde yeniden geliştirildiğini ve önümüzdeki iki yıl içerisinde geleceğini düşünse de bir çoğu için çoktan geliştirilme sürecinden çıkartıldı. Microsoft, Andromeda için çok fazla patent başvurusu yaptı ancak cihazın prototipinin varlığını doğrulayan bir kaynak bile bulunamadı. Daha önce cihaz ile birlikte geliştirilen Andromeda OS'in, Windows Core OS fikri ile beraber iptal edildiğini ve yerini Windows Core OS'e bıraktığını belirtmiştik. Şimdi ise Windows Core OS'in tıpkı Surface Phone gibi efsanelere konu olarak kalması ihtimali konuşuluyor. Windows Lite belki hiç çıkmayabilir.

Peki bunun Windows Mobile ile ne alakası var? Microsoft'un uzun süre boyunca Surface Phone'u çıkartıp pazarda yeni bir segment oluşturması bekleniyordu ve mobil cihazlarda yeni bir Windows furyası yaratacağı düşünüldü. Ancak bu beklentiler artık tamamen geride kaldı. Huawei ve Samsung, pazarda katlanabilir hafif cihazları Android ile bu yazdan itibaren domine etmeye başlayacak. Böylece Microsoft'un bu pazardaki boşluktan faydalanma ihtimali de ortadan kalkacak gibi duruyor.

Günümüzde hemen hemen herkes maddi durumuna göre akıllı telefon alıyor. Tüketiciler eğer iyi bir bütçeye sahipler ise iPhone'a, değillerse Android cihazlara yöneliyorlar. Eğitimde ise ülkemizde fiyat ve devlet desteği ile Android cihazlar ön planda olsa da Amerika ve Avrupa için iOS önde. Genç tüketiciler için hafif taşınabilir cihazlarda Windows'un bir varlığı bulunmuyor ve bu Microsoft için ciddi bir sorun. Microsoft'un gelirlerinin en büyük kısmı şu anda kurumsal kesimden geliyor, ancak firmanın son kullanıcı ile arasına ördüğü duvarlar pek çok kesim tarafından hoş karşılanmıyor. Google, yalnızca telefon değil, pek çok ürün için Android'i kullanıp kendine dev bir ekosistem yaratırken Microsoft'un bu konuda bir atılımı bulunmuyor. Burada belki de Microsoft'un ders çıkarması gereken bir örnek verilebilir: IBM.

Gençler için Windows, bilgisayar üzerinde çalışan ağır bir işletim sistemidir ve tüketim değil ağırlıklı olarak üretim amacıyla kullanılır. Mac ise erişilebilir olmaması ve kendini konumlandırmasından dolayı çok daha cazip bir durumda. Bu belki şimdi değil ancak gelecek yıllarda yeni cihaz alanların tercihlerini etkileyebilir.

Ancak Microsoft'un her zaman Mac'e karşı büyük bir potansiyeli var; ucuz donanımlarda da hızlı çalışabilen ve Windows yazılımlarını çalıştırabilen bir hafif işletim sistemi. Temel yeteneklere sahip bir Windows 10, çoğu kullanıcı için idealdir. Çünkü son kullanıcılar ağırlıklı olarak internet sayfalarında gezinirler, mesajlaşırlar ve video izlerler. 

Ancak hafif bir işletim sistemi, kısıtlanmış bir Windows 10 demek değildir. Büyük bir başarısızlık olarak tanımlayabileceğimiz Windows 10 S'i hatırlayın. Bildiğimiz Windows 10'un yalnızca kısıtlanmış haliydi ve kullanıcılara herhangi bir kolaylık sağlamıyordu. Peki Windows 10 S'e bugün ne oldu? Tüm kullanıcılar için Windows 10 Pro geçişi izni verildi. Hafif bir işletim sistemi kavramını Microsoft iyi anlamalı ve buna göre hareket etmelidir.

Şirketler ve okullar

Her ikisi de modern teknolojiyle sürekli ilgilenen kurumlardır. Dünyanın pek çok bölgesinde şirketler ve eğitim kurumları için dijital dönüşüm yaşanıyor. Peki burada Microsoft nerede? Dünyanın en yaygın program formatına sahip (.exe) şirletin ucuz ve hızlı bir cihaz çözümü bulunmuyor.

Apple, iPad ile buradaki boşluktan iyi derecede yararlanıyor. Windows 10, günümüzde son kullanıcılar için fazla karmaşık bir yapıya sahip diyebiliriz. Özellikle mobil işletim sistemlerine bakıldığında kullanımı ve yönetimi oldukça kolay yapılara sahip olduğunu görüyoruz.

Buna ek olarak Chromebook'lar da ciddi bir tehdit. Uygun fiyatlarıyla ve Android uygulama desteği ile birlikte pazardaki bu pastadan pay kapmayı hak ediyorlar. Microsoft? Microsoft bu noktada herhangi bir çözüme sahip değil. Ne yazık ki Windows 10 uygun fiyatlı ve düşük donanımlı cihazlarda yeterince iyi çalışmıyor.

Eğer Microsoft, burada daha fazla rakiplerine pay kazandırmak istemiyorsa bir an önce Core OS'i hızlandırmalı. Pek çok kullanıcı ve kurum için Windows yazılımlarını çalıştırabilen hafif ve uygun fiyatlı bir donanım vazgeçilmez olabilir. Çoğu tüketicinin ihtiyacı olan şey bu.

Sonuç

Microsoft büyük ihtimalle tüm hayranlarını hayal kırıklığına uğratacak gibi. Windows 10 şu anda yalnızca bilgisayarlarda elimizin altında. Ancak Apple ve Alphabet televizyonlarda, telefonlarda, tabletlerde ve akıllı hoparlörlerde her daim yanımızda.

Peki bu Microsoft'un ilk defa sessizliğe bürüdüğü projesi mi? Hayır; eğer Microsoft'u yakından takip ediyorsanız Microsoft maalesef sürekli bunu yapıyor. Tüketiciler için yeni bir donanım veya yazılım atılımı yapıldığında bir süre sonra unutulup gidiyor ve asla gün yüzüne çıkmıyor.

Windows Core OS için umut henüz hala var, ancak ne kadar gecikirse işler yeni modüler işletim sistemi için o kadar kötüleşecek. Benim açımdan bakarsak Build etkinliğinde erkenden görme fırsatımız olmasa bile sene sonuna kadar Windows Lite'ı mutlaka görmeliyiz.

Firma Windows Core OS üzerinde uzun zamandır çalışıyor, HoloLens 2 ve Surface Hub 2X üzerinde bu modüler işletim sisteminin yer alacağını biliyoruz. Ancak sürekli son kullanıcıya bilgi aktarımının gecikmesi her an tüm planlardan vazgeçilebilirmiş gibi bir izlenim yaratıyor.

Peki siz Windows Core OS'in Build 2019'da yer almaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın.

Gizliliğinizi önemsiyoruz
Size daha iyi hizmet verebilmek için MSFThaber'de çerezler kullanıyoruz. MSFThaber'i kullanırken çerezlere izin verdiğinizi unutmayın.
Kabul ediyorum
Kabul etmiyorum
Çerez politikamız