» » Windows 10 için Sekmeler, Edge'in Chromium tabanına geçişi sebebiyle rafa kaldırıldı
20:13 Pazartesi 1 446
22-04-2019, 20:13
Windows 10 446 1

Windows 10 için Sekmeler, Edge'in Chromium tabanına geçişi sebebiyle rafa kaldırıldı

Windows 10 için sekmeli gezinti deneyimi (Kümeler), Microsoft Edge'in Chromium tabanına geçişi ile birlikte geliştirilme sürecinden çıkartıldı.
Haftasonu, Twitter'da bir Microsoft çalışanı, "sekme deneyiminin 'artık' olmadığını" belirtti. Tweetin tam olarak neyi kastettiği tartışma konusu olsa da pek çok kişi geçtiğimiz güncellemelerde Insiderlar için bir süre test edilmesine izin verilen Windows Sets özelliği olduğu konusunda hemfikirdi. 2017'de duyurulmuş olan Windows Kümeler özelliği; web siteleri, uygulamalar ve dosya gezgini gibi pek çok yapıyı tek bir pencere içerisinde kullanmamıza olanak sağlıyordu. Yeni bir sekme açtığınızda sizi Edge ekranı karşılamaktaydı, bu ekrandan webde gezinmek, bir uygulamayı başlatmak veya bilgisayarınızda arama yapmak mümkündü.

Edge merkezli geliştirilen Windows Kümeler özelliği, Edge'de gerçekleştirilen motor değişikliği sebebiyle askıya alınmış durumda. Mevcut çalışmanın hepsi Edge'in Chromium tabanına geçişi nedeniyle artık işletim sisteminde kullanılamayacak. Chromium tabanlı yeni Microsoft Edge şu anda geliştirilmeye devam ediliyor, geliştirilme süreci tamamlandığında Microsoft işletim sisteminden eski Edge'i kaldıracak.

Şu anda Kümeler özelliğinin geleceği hakkında net bir bilgi bulunmuyor. İlk başta bu özelliğin Windows Lite işletim sisteminde yer alacağı belirtilse de Windows Lite için de sekmeli gezinti deneyimi askıya alınmış olabilir.

Edge'in Chromium tabanına geçişinin hemen ardından Windows Kümeler ile ilgili Microsoft'a sorular yöneltildiğinde geliştirilme sürecine devam edildiği bilgisi aktarılmıştı. Ancak şu anda bu durum geçerliliğini korumuyor.

Belki Microsoft tarayıcıyı eklemeden yalnızca uygulamalar ve dosya gezgini için bir sekmeli gezinti deneyimi hazırlayabilir.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın.

1 Yorum
  1. Ziyaretçi Kurban
    Ziyaretçi Kurban
    22 Nisan 2019 22:01
    Yazıklar olsun. Yani şirket içi hesaplaşma olurda bu kadar olur. Kesin bir şey var bu içeride. Yani chrome tabana geçen Edge'nin adı EdgeChromin olsun eskisi de EdgeHtml olsun. Şimdi chromebooklara rakip olabilecek ya herşeyi değiştirebilecek bir şeyi mahvediyorlar. Yeter ya diyip en sonunda vaz geçecem microsoft'un her şeyinden. Bazen bu kadar ilgi duymak sinirleri bozuyor. Yazık ya. Buradan da yazıyorum ama Microsoft yazdıklarımı kaile bile almıyor.
Gizliliğinizi önemsiyoruz
Size daha iyi hizmet verebilmek için MSFThaber'de çerezler kullanıyoruz. MSFThaber'i kullanırken çerezlere izin verdiğinizi unutmayın.
Kabul ediyorum
Kabul etmiyorum
Çerez politikamız