» » Microsoft, tüm platformlar için PowerShell 7'yi duyurdu
14:08 Pazar 0 407
7-04-2019, 14:08
Windows 10 407 0

Microsoft, tüm platformlar için PowerShell 7'yi duyurdu

PowerShell 6.2'nin genel kullanıma sunulmasının ardından yalnızca bir hafta geçmesine rağmen Microsoft tüm platformlar için PowerShell 7'yi Mayıs ayında kullanıma sunacak.
Yeni yükseltme, PowerShell'i doğrudan sürüm 7'ye çıkartıyor. Bir blog yazısında Microsoft, neden 6.2'den sürüm 7'ye geçtiğine karar verdiğini açıkladı.

PowerShell Core kullanımı son iki yılda önemli ölçüde arttı. Microsoft'un Linux için yaptığı atılımlar göz önüne alındığında PowerShell kullanımının büyük ölçüde artışa geçmesi kaçınılmaz.

Elbette bu durumun Windows'un popülaritesinin artışı ile de bağlantısı var. Windows, eski ve yeni ürünleriyle birlikte hala masaüstü ve dizüstü cihazlarda en çok kullanılan işletim sistemidir ve milyonlarca cihaz üzerinde insanlara her gün merhaba diyor.

Şimdi ise Microsoft, Windows, Linux ve macOS'teki Windows PowerShell ve PowerShell Core kullanıcılarına PowerShell 7 sürümünü dağıtıyor. Yeni PowerShell sürümü çok daha fazla uyumluluk düzeyine sahip olduğu da yine Microsoft tarafından belirtiliyor.

Microsoft uzun süredir çapraz platform desteği konusunda ciddi atılımlarda bulunuyor. PowerShell 7 de çağraz platformlardaki uyumluluğu arttırmaya yönelik iyileştirmelere sahip. Microsoft'un, PowerShell 7'yi Mayıs 2019'da kullanıma sunması bekleniyor. Yeni PowerShell7 büyük ihtimalle Windows 10 Mayıs 2019 Güncellemesinde dahili olarak bulunacak.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın.

Gizliliğinizi önemsiyoruz
Size daha iyi hizmet verebilmek için MSFThaber'de çerezler kullanıyoruz. MSFThaber'i kullanırken çerezlere izin verdiğinizi unutmayın.
Kabul ediyorum
Kabul etmiyorum
Çerez politikamız