» » Windows 10 Mayıs 2019 Güncellemesi, resmi olarak Mayıs ayının sonunda yayınlanacak
09:15 Cuma 2 351
5-04-2019, 09:15
Windows 10 351 2

Windows 10 Mayıs 2019 Güncellemesi, resmi olarak Mayıs ayının sonunda yayınlanacak

Windows 10 "19H1" resmi olarak Mayıs 2019 Güncellemesi olarak adlandırılıdı ve Mayıs ayının sonuna doğru kullanıcılar tarafından indirilebileceği açıklandı.
Microsoft bugün "19H1" kod adıyla ve 1903 sürümü olarak bilinen Windows 10'un bir sonraki özellik güncellemesinini adını Windows 10 Mayıs 2019 Güncellemesi olarak adlandırdığını ve Mayıs ayının sonuna doğru halka açık olarak yayınlayacağını duyurdu. Bu; genellikle Nisan ayında yayınlanan yılın ilk güncellemesidir, ancak Microsoft bu yıl güncellemeyi Mayıs ayında kullanıcılara dağıtmayı uygun gördü. Aslında Mayıs 2019 Güncellemesi için her şey yolunda, ancak Microsoft kullanıcıların herhangi bir sorun yaşamaması için tekrar tekrar kontroller gerçekleştirmek istiyor.

Önümüzdeki haftadan itibaren Windows Insider Programına kayıtlı Release Preview halkasındaki kullanıcılar tarafından test edilecek olan kararlı yapı, Mayıs ayının sonuna kadar milyonlarca kullanıcı tarafından test edilecek. Microsoft, şu anda özellik güncellemelerinin dağıtılma politikasını değiştiriyor. Bu politikaya göre; kullanıcıların kullandıkları Windows 10 sürümü desteklendiği sürece yükseltme yapmaları zorunlu olmayacak. Eğer destek süresi sona erdiyse kullanıcılar için yükseltmeler otomatik olarak gerçekleştirilecek.

Her zaman olduğu gibi, güncelleme ilk gün herkes tarafından indirilebilir olmayacak. Machine learning ve test eden kullanıcılardan gelen geribildirimlere, Windows 10 bilgisayarınızın güncellemeye uyumlu olup olmamasına bağlı olarak dalgalar halinde yayınlanacak.

Windows 10 Mayıs 2019 Güncelllemesi nispeten küçük bir güncellemedir. Yapılan değişikliklerin önemli bir kısmı varolan özellikleri iyileştirmek üzerine gerçekeştirildi ve yalnızca birkaç yeni özelliği bünyesinde barındırıyor. Yeni özellikler arasında Windows 10 Pro ve Enterprise kullanıcıları için yeni bir Sandbox modu, temiz ve modern görünüme sahip açık tema modu ve Başlat ile Eylem Merkezi gibi bölgelerde kullanıcı arayüzü ile ilgili iyileştirmeler bulunuyor. Eğer bu sürümde yapılan tüm değişikliklere göz atmak istiyorsanız haberimize göz atın.

Mayıs 2019 Güncellemesi ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın.

2 Yorum
  1. Ziyaretçi Kurban
    Ziyaretçi Kurban
    7 Nisan 2019 11:21
    Öncelikle şunu söyleyeyim Microsoft sonunda gerçeği gördü. Diyelim 1709 desteği 2021'e kadar devam ediyorsa bu tarihe kadar güncelleme yuklemeyecek. Biz windows uptade den aratırsak o zaman direk indirmeye başlayacak anladığım kadarıyla. Süper 👌 makinamızda kasılma olmaz değil mi? Şimdi ben geçenlerde 1709 dan sanki zorla 1803 e yükseltmek durumunda kaldım hatta bir baktım 1809 olmuş. Önce 1803 olmalıydı sonra 1809 derken bir baktım direk 1809 yüklenmiş?? Bu nasıl oluyor Tolga bey? Bir diğer sorunsa güncellemeyi yüklemeyince gerçekten makinam şişmiş gibi yavaşlıyor. şuan makinam güncellemeden sonra eski performansına döndü mesela. Nedir bu olayın iç yüzü yazabilir misiniz? Burada iki-üç farklı soru var. Cevaplarını çok merak ediyorum
    1. Tolga Altaş
      Tolga Altaş
      7 Nisan 2019 11:33
      Özellik güncellemelerinin kullanıcı isteğine bağlı güncellenmesi Mayıs 2019 Güncellemesi sonrasında olacak. Yani kullanıcılar için bu özellik güncellemesini yapmaları da zorunlu. Ancak bundan sonra 19H2, 20H1 ve 20H2'yi geçebilirler. 21H1'e ise zorunlu güncelleme yapmaları gerekiyor.

Güncelleme sistemi ise Windows Update'in iki kısma ayrılması ile gerçekleştiriliyor; ilk kısım bugün bildiğimiz "Güncellemeleri denetle" butonu ile faaliyet gösterecek. Bu kısım aylık toplu güncellemeler ve güvenlik güncellemelerini sunuyor olacak. Yeni bir kısımda ise özellik güncellemeleri yayınlandığında kullanıcıları uyaran bir kısım olacak. Kullanıcılar burada bir bildirim görecekler ve isterlerse ayrıca indirme ve kurulum işlemini başlatacaklar.

Makinanızda kasılma durumu tamamen cihazınızın donanım özelliklerine bağlıdır. Windows 10, güncel donanımlarda gayet iyi bir şekilde çalışmaktadır ancak donanımınız ne kadar iyiyse o kadar hızlı tepki verir.

Windows 10 özellik güncellemelerini adım adım yapmak zorunda değilsiniz. Bir veya birden fazla özellik güncellemesini atlayarak en son sürüme geçiş yapmanız mümkün. Bu durumda da sizin cihazınız arada kalan bir güncellemeyi atlayarak en son sürümü kurmuş. Bu iyi bir özellik çünkü cihazınızın her defasında özellik güncellemelerini indirmesi internet kullanımını arttıracak ve her defasında kurulum yapması cihazınızın güncellenmesini beklemenize neden olacak. Tüm bunlar yerine doğrudan en son sürüme geçmek bir avantaj tabi ki.

Güncellemeyi yapar yapmaz aslında kurulum tamamlanmış olmaz. Windows 10, bazı kurulumları siz bilgisayarınızı kullanmaya devam ederken arkaplanda gerçekleştirir. Bu da sistem belleğinin güncelleme ile arkaplanda çalışmasına devam etmesi demek oluyor. Güncellemenin hemen ardından bilgisayarınız size biraz yavaş geliyor olabilir, bunun sebebi de budur. Arkaplandaki kurulumlar da tamamlandığında sizin örneğinizde olduğu gibi normal performansına dönüyor olacaktır. Her zaman en güncel sürümü kullanmak önemlidir çünkü sizi güvende tutar ve daha iyi performans sunar.
Gizliliğinizi önemsiyoruz
Size daha iyi hizmet verebilmek için MSFThaber'de çerezler kullanıyoruz. MSFThaber'i kullanırken çerezlere izin verdiğinizi unutmayın.
Kabul ediyorum
Kabul etmiyorum
Çerez politikamız