» » "Santorini" Microsoft'un yeni "Windows Lite" işletim sisteminin kod adı
12:57 Cumartesi 0 442
2-03-2019, 12:57
Windows 10 442 0

"Santorini" Microsoft'un yeni "Windows Lite" işletim sisteminin kod adı

Microsoft'un yeni işletim sisteminin artık resmi bir kod adı var: Santorini
Geçtiğimiz yılın sonunuda Microsoft'un "Windows Lite" adlı ve Windows Core OS kullanarak geliştirdiği yeni bir işletim sistemi olduğunu duymuştuk. Yeni işletim sistemi Chrome OS'e rakip olarak geliyor ve web deneyimi üzerinde odaklanmış durumda. Geçtiğimiz süreçte basında sürekli olarak "Windows Lite" olarak anılan işletim sisteminin resmi kod adı ise Santorini olarak belirlendi.

Kaynaklara göre, "Santorini" kod adı, "Windows Lite" için kullanılıyor. Yakın zamana kadar "lite" kod adı basın tarafından sıkça kullanıldı ancak Santorini, Windows'un sadeleştirilmiş bir sürümü değil. Santorini, tamamen yeni hazırlanmış bir hafif işletim sistemidir. Bundan dolayı Santorini duyurulduğunda muhtemelen "Windows" markası altında bile yayınlanmayacak.

Santorini; Aruba, Oasis ve şirket içerisinde şu anda Windows Core OS kullanılarak geliştiriken bir çok farklı yapılardan birisidir. Aruba, Ignite 2018'de Surface Hub 2'de bizlere gösterilmişti, ancak çok fazla detaya sahip değildi.

Microsoft, MWC 2019'da HoloLens 2'yi gösterdi. Orada da çok detaylı olmasa da temelde Oasis'in neye benzediğini gördük.

Santorini'yi ne zaman göreceğiz?Söylentilere göre Microsoft, bu yıl gerçekleştireceği Build etkinliğinde Windows Lite hakkında konuşmayı planlıyor. "Centaurus" ve "Pegasus" kod adlı Windows Core OS ile geliştirilmiş yapıları ilk önce göreceğimiz kesin gibi. Bu yeni yapılar, dizüstü bilgisayarlar ve ikisi bir arada cihazlar için geliştiriliyor.

Microsoft'un Windows Core OS ile neler yapabileceği henüz çok fazla bilinmiyor, ancak gelecek planları yeni yapılar üzerine kurulu. Ancak Windows Core OS ile geliştirilen yeni yapıları en az 2020 yılına kadar kararlı olarak göremeyeceğiz. O zamana kadar geliştirici sürümleri belki Build konferansının ardından denenmek için Insider programı dahilinde yayınlanabilir.

Peki siz yeni Santorini hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın.