» » Microsoft'un "Windows Lite" işletim sistemi nedir ve kimler için uygun olacak?
14:34 Cuma 0 861
1-03-2019, 14:34
Windows 10 861 0

Microsoft'un "Windows Lite" işletim sistemi nedir ve kimler için uygun olacak?

Microsoft, Windows'un yeni hafif bir sürümünü hazırlıyor. Peki ama bu yeni hafif sürüm kimler için uygun olacak?
Windows'un yeni ve hafif bir sürümünün geleceğini aslında Aralık ayından itibaren biliyorduk. O günden itibaren Windows Lite hakkında bildiğimiz detaylar biraz daha arttı. Windows Lite, Microsoft'un Chrome OS'e rakip olarak yeni bir işletim sistemi olacak. Tıpkı Windows 10 S gibi ama bu sefer daha farklı...

Windows Lite sizin için uygun olacak mı?

İlk olarak herkes yeni bir Windows sürümü yayınlanacağı zaman şunu soruyor; "Bu sürüm kimlerin ihtiyacını karşılayacak?". Microsoft, daha önce de Chrome OS'e alternatifler üretti ancak bunu hep mevcut Windows tabanı üzerinde yaptı. Yeni Windows Lite'ın farkı ise tamamen bildiğimiz Windows tabanından uzakta bir işletim sistemi olarak hazırlanıyor oluşu. Söyletilere bakılırsa şimdilik Windows Lite olarak bahsettiğimiz işletim sisteminin pazara sürüldüğündeki adında "Windows" adı bile geçmeyecek.

Microsoft'un Windows isminini kullanmamaktaki nedeni ise tüketicilerin "Windows" markasını klasik masaüstü ve dizüstü cihazlarla fazla özdeşleştirmesinden kaynaklanıyor. Bir dizüstü bilgisayar almak isteyen kişi Chrome OS'e karşı "Windows" tercih ettiğinde beklentileri çok daha fazla oluyor ve Microsoft Mağazasında olmayan Win32 tabanlı uygulamaları da çalıştırabileceğini düşünüyorlar. Microsoft'un Chrome OS veya iOS gibi tamamen Mağazaya odaklı bir işletim sistemi yapması için Windows markasıyla olan bağını koparması gerekiyor.

Bunu yaptığı zaman tüketicilerin beklentileri de marka algısıyla örtüşmeyeceği için pazardaki yükselişi ve tüketiciler tarafından kabullenişi çok daha kolay olacaktır. Bu sayede Microsoft, yeni radikal kararlar aldığında Windows kitlesine zarar vermeden yeni işletim sistemini geliştirebilir. Windows kullanıcılarının beklediği deneyim aslında oldukça basit; bir görev çubuğu, başlat menüsü ve dosya gezgini. Ancak modern işletim sistemi ve modern hayatın getirdiği kullanım alışkanlıkları bu şekilde değil.

İlk sorumuza dönecek olursak; "Windows Lite kimler içindir?". Basitçe açıklayacak olursak, tam Windows sürümüne ihtiyaç duymayan insanlar için, ve dürüst olalım bu insanların sayısı oldukça fazla. İnsanlar gündelik hayatlarında çok fazla Win32 tabanlı komplike işleri gerçekleştirebilecek yazılımlara artık ihtiyaç duymuyorlar. iOS işletim sistemine sahip iPad kullanıcılara baktığımızda pek çok işlevlerini tabletleri üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. Chrome OS işletim sistemine sahip kullanıcılar için de aynı şeyi söylemek mümkün. Microsoft'un şu anda "hafif işletim sistemi" pazarında bir ürünü yok, tüketicilerin büyük bir kısmı içerik üretmek yerine tüketmeyi tercih ediyor ve tüketirken pek fazla güçlü cihazlara sahip olmaya gerek yok. Ancak Windows, başından beri üretkenlik için geliştiriliyor ve ne kadar sadeleştirilirse sadeleştirilirsin düşük bir donanım ile yeterli düzeyde verimli çalışmıyor.

İnsanların Office yazılımlarında içerik üretmek, müzik dinlemek, sosyal ağda gezinip arkadaşlarıyla etkileşime geçmek için güçlü bir donanıma ve üretkenlik için geliştirilmiş bir işletim sistemine ihtiyaçları yok. Üretkenlik; günümüzde yalnızca bilgisayar kullanıcıları için önemli ve bilgisayar kullanıcılarının sayısı gittikçe düşüyor. İnsanlar artık taşıabilir cihazlara yöneliyorlar ve tüm ihtiyaçlarını bu hafif cihazlarla gidermek için çaba gösteriyorlar. Bu durum Windows 10 ve Microsoft için bir tehdit, ancak pazar hala yeni bir oyuncuya aç. Microsoft da pazardaki bu boşluğu doldurabilecek tek güç. Chrome OS uzun yıllardır piyasada olsa da hala güçlü bir orana sahip değil. Ancak tüketicilerin hafif işletim sistemi beklentisini karşılıyor. iPad en başından beri bu yolda emin adımlarla ileriyor.

Windows Lite başka ne anlama geliyor?

Tabii ki Windows Lite, Microsoft'un uzun süredir var olamak için atılım yaptığı eğitim sektöründeki oyuncusu da olacak. Microsoft, Windows 10 S ile ilk adımı atsa da Windows markası altında çıkan bir işletim sistemi için kullanıcılara göre fazla sınırlandırması olmasından dolayı başarılı olamadı. Microsoft, üretkenlik konusunda sektördeki en deneyimli firmalardan birisi. Dolayısıyla pazardaki eğitim ihtiyacını Chrome OS veya iOS'e karşı kaybetmeyecektir. Windows 10'un sahip olduğu yapısı, eğitimde rekabet için yeterli değil çünkü güçlü donanım gerektiriyor ve güçlü donanımlar pahalı. Eğitim için, hafif ve ucuz bir çözüm gerekli. Ama aynı zamanda üretkenlik de ön planda olmalı. Birçok eğitim kurumu bu tür tercihlerinde kullanımı basit, bakımı kolay ve kilitli bir platform istiyor. Evet, Windows 10'u kilitlemek kolay ancak bakımının kolay olduğunu söylemek oldukça zor.

Web aynı zamanda Windows Lite'ın en önemli parçası. Windows Central'dan Zac Bowden'ın edindiği bilgilere göre Windows Lite, temelden webe bağlı bir işletim sistemi olacak. Muhtemelen Windows Lite, PWA tabanlı Office uygulamaları ile öne çıkıyor olacak. Office'in web sürümleri Windows 10'un 19H1 sürümlerinde başlat menüsünde varsayılan olarak geliyor. Ancak bunların nihai olarak Windows Lite ile öne çıkacağını düşünüyoruz.

Windows Lite yalnızca Chrome OS ile rekabet etmiyor, aynı zamanda Google Dökümanlar ile de rakip olacak. Temelde bu iki yapı birbiri ile tamamen bağlantılı çalışacak; bu da derinden bir bulut senkronizasyonunun habericisi gibi gözüküyor. Microsoft, Google Dökümanlara karşı yarışı kaybetmek istemiyor. Google Dökümanlar ücretsiz ve her yerden erişimi kolay bir yapıya sahip. Ücretsiz olması nedeniyle de okullar tarafından seviliyor. Microsoft eğer eğitimde başarılı olmak istiyorsa Office için de benzer bir yapıya sahip olmalı.

Windows Lite, sıradan kullanıcılar, eğitim amaçlı kullanım ve bilgi işlem amaçlı kullanımlar için geliyor. E-Postalarınızı kontrol etmek, makaleler yazmak, sunum yapmak, müzik dinlemek, Netflix izlemek veya sosyal medyada gezmek amaçlı bir bilgisayar sahibiyseniz Chrome OS ve iPad gibi Windows Lite da size göre bir çözüm olacak.

Chrome OS ve iPad ile büyüyen bir nesil için Windows kullanmak artık çok cazip değil gibi duruyor. Ancak Microsoft ürün ve servislerini kullanmaya devam eden bu nesil için bir Microsoft işletim sistemi kullanmak önemli bir avantaj olacaktır. Pek çok bilgisayar kullanıcısının hoşuna gitmese de hafif işletim sistemleri insanlar arasında önümüzdeki yıllarda daha da hızlı yaygınlaşmaya başlayacak. iPad'teki iOS ve Chrome OS bunun en büyük örnekleri. Microsoft'un da bu pazarda bir ürünü olması gerekiyor ve bu ürün de Windows Lite olacak.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın.