» » 2019'da Windows 10: Beklediğimiz değişiklikler, özellikler ve geliştirmeler
20:44 Perşembe 0 721
17-01-2019, 20:44
Windows 10 721 0

2019'da Windows 10: Beklediğimiz değişiklikler, özellikler ve geliştirmeler

2019'da bizi Windows 10 için iki büyük özellik güncellemesi bekliyor olacak. Bu iki büyük özellik güncellemesi şu anda kullandığımız masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için geliyor, ancak ana akım medyada pek göremeyeceğiniz katlanabilir bilgisayarlar için de Windows Lite hazırlıkları devam ediyor.
2019 yılı başladı, bu da gelecek aylarda karşımıza nelerin gelebileceğini görmek için iyi bir zaman. Microsoft'un bu yıl Windows 10 için iki yeni özellik güncellemesi yayınlayacağını biliyoruz, ancak ufukta tamamen yeni bir Windows 10 sürümünün olabileceği söylentisi de var. Geçmiş dönemlerde ultramobil bilgisayarlar olarak adlandırdığımız ancak son zamanlarda katlanabilir cihazlar olarak bahsedilen cihazlar için Windows Lite sürümü bu yıl içerisinde duyurulabilir.

2019 yılı içerisinde Windows güncellemeleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazı altında topladık.

Windows 10 19H1 güncellemesi Nisan 2019'da bekleniyor

2019 yılının ilk büyük Windows 10 güncellemesi şu anda 19H1 kod adlıyla geliştirilme aşamasında Microsoft'un Insider Preview programı dahilinde kullanıcılar tarafından test ediliyor. Bu özellik güncellemesinin, 2019'un ilkbaharında yayınlanması bekleniyor. Microsoft, ilk güncellemeyi her yıl Nisan olarak planlar ancak çeşitli aksaklıklar nedeniyle erteler. Şu anda 19H1'in geliştirilme sürecinde sancılı bir dönem yaşanmadı ancak olası bir ertelemeye de hazırlıklı olmalısınız. 19H1 güncellemesi hali hazırda mevcut özelliklere kozmetik iyileştirmeler yapmaya odaklansa da pek çok değişiklik ve yeni eklemeyi de beraberinde getiriyor.

Eski Windows 10 özellik güncellemelerinin aksine Microsoft, 19H1'de hali hazırda mevcut olan özellikleri geliştirmeye ve kullanılmayan eski özellikleri kaldırmaya odaklandı. Bu, Microsoft'un son büyük Windows 10 özellik güncelleştirmesi olan Ekim 2018 güncellemesinin ardından gelecek olan bir güncelleme. Ekim 2018 güncellemesinin yayınlanması ile birlikte kullanıcılar Microsoft'a yeni özellikler eklemeye odaklanmak yerine mevcut özelliklerin iyileştirilmesine odaklanılması gerektiği konusunda baskılarda bulunmuşlardı. Microsoft da bu talebi görmezden gelmemiş gibi duruyor.

19H1 ile Microsoft, yeni özellikler eklemeye odaklanmak yerine işletim sistemindeki mevcut özellikleri iyileştirme yolunda adımlar attı. Ancak bu 19H1 güncellemesinin yeni özelliklere tamamen bakir olduğu anlamına da gelmiyor; 19H1 kullanıcılara yazılımları kişisel bilgisayarlarına kurmadan önce sanal ortamda test edebilmeleri için "Windows Sandbox" adlı yeni bir özelliği sunmaya hazırlanıyor.

Microsoft, tüm kullanıcı arayüzünde daha temiz bir his veren beyaz renk seçeneğini de 19H1 ile kullanıcılara sunuyor olacak. Bu, Microsoft'un Windows Kullanıcı Arabirimini birleştirme çabalarının bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Microsoft'un şu anda kullanımda olan kullanıcı arayüzü geçmiş yıllardan çok fazla esintiye sahip, ancak yenilenmesi için çabalar sürüyor.

Windows 10 19H2 güncellemesi Ekim 2019'da bekleniyor

Microsoft'un bu yıl için planladığı ikinci Windows 10 özellik güncellemesinin kod adı ise 19H2 olacak. Microsoft mühendislerinin bir kısmı bu yeni yapı üzerinde çalışmış olmaya başlasalar da ekibin büyük bir kısmı hala 19H1 odaklı çalışıyor. 19H2'nin neler getireceği hakkında henüz somut veriler bulunmuyor, ancak 19H1'in aksine iyileştirmeler yerine yeniden yeni özelliklere odaklanılacak gibi.

Microsoft'un yeni Microsoft Edge tarayıcısının ilk genel (önizleme olmayan) sürümünü ise 19H2 ile göreceğimizi söylemek pek de yanlış olmaz. Edge'in Chromium tabanlı yeni sürümü için beta kayıtları çoktan başlamış olsa da henüz bir yapı duyurulmadı. Bu da yeni Edge tarayıcısının 19H1'e yetişmeyeceğini açıkça gösteriyor. Eğer yeni Edge 19H2'ye yetişmez ise 20H1'e kadar önyüklü olarak göremeyebiliriz.

Microsoft'un 19H2 güncellemesini bu yılın sonbahar ayında yayınlamak istediğini biliyoruz, muhtemelen Ekim ayı içerisinde kullanıcılara dağıtılacak. Pek çok kişi bu sürümde Microsoft'un Windows Sekmeler özelliğinin geleceğini bekliyor. Ancak EdgeHTML tabanlı Edge terk edilince Microsoft bu planı beklemeye aldı. Yeni Chromium tabanlı Edge ile bu sistem mutlaka yeniden tasarlanmalı. Sekmeler özelliğini dolayısıyla bu yıl da göremiyor olacağız.

Yeni Windows "Lite" sürümü?

Windows 10 özellik güncellemelerine ek olarak söylentilere göre Microsoft bu yılın içerisinde "Windows Lite" adında yeni bir Windows sürümünü duyuruyor olacak ve bununla birlikte taşınabilir hafif cihazları hedefleyecek. Bu, Microsoft tarafından geliştirilen iPad için iOS ve Chrome OS rakibidir. Windows'un profesyonel masaüstü deneyimini hafifleştirerek dizüstü bilgisayarlar, tabletler, ikisi bir arada cihazlar ve hatta mobil cihazlar için daha hafif ve daha temiz bir işletim sistemi olacak.

Söylentiler ayrıca Microsoft'un bu yeni ürünün adını "Windows" adı altında kullanıma sunmayacağını da işaret ediyor. Bunun yerine içerisinde Windows geçmeyen tamamen yeni bir işletim sistemi adı tercih edilebilir. İşletim sisteminin tabanında yine Windows Core OS olacak ancak algıyı yıkmak için Microsoft farklı bir isimlendirmeye gitmeyi deneyecek.

Windows Lite, Chrome OS gibi web deneyimi için tasarlanmış bir işletim sistmei olacka. Web uygulamaları ve evrensel uygulamaları temel alacak olan cihaz ile beraber Windows Sekmeler özelliğini de ilk kez deneyimleyebiliriz. Windows Lite, temelde Chrome OS'den ilham alınarak hazırlandığı için klasik Windows deneyimine göz kırpsa da alıştığımız Windows deneyimi ile tamamen aynı bir his yaratmayacak. Önümüzdeki dönemde bununla ilgili daha fazla bilgi ortaya çıkacak ancak MSFThaber'de görür müyüz bilemiyorum. Şimdilik Windows Lite'ın iPad için iOS ve Chrome OS'e rakip olarak hazırlandığı kesin.

Windows 10 ve Windows Lite, Apple'ın hem macOS hem de iOS'e sahio olması gibi birbirleriyle entegre olarak çalışacaklar. Windows 10 her zaman olduğu gibi kalacak ve Windows Lite ile entegre şekilde ilerleyecekler.

Windows için yoğun bir yıl

Açık konuşmak gerekirse, 2019 Microsoft ve Windows konusu hakkında yoğun bir yıl olacak. Ancak MSFThaber bunun ne kadar bir parçası olacak bilemiyorum. Her ne kadar MSFThaber'in yayın hayatını Microsoft Türkiye olan iletişim eksikliği nedeniyle bitirsem de böyle detaylı yazıları yazmaktan zevk alıyorum ve takipçilerden gelen talepleri de geri çevirmek istemiyorum. Bu yıl Microsoft'tan Windows Core OS hakkında daha fazla bilgi ediniyor olacağız, eski ve yeni cihazlara gelecek olan bu yeni sıfırdan geliştirilmiş Windows sürümü, işletim sisteminin geleceğini şekillendirecek. Aynı zamanda yazıda belirttiğim gibi katlanabilir cihazlar da bu yıl beklediğimiz yeni cihaz kategorilerinden birisi. Microsoft hem küçük boyutta (Andromeda) hem de laptop boyutlarında bir cihaz üzerinde hali hazırda çalışıyor.

Önemli Microsoft ve Windows gelişmeleri için MSFThaber'i takip etmeyi unutmayın. Kalbimiz hala Türkiye'deki Microsoft ve Windows severler ile, gelecek yazıda görüşmek üzere...
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y